Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydawali prasę i ryzykowali utratę mieszkania - tak było 40 lat temu

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Wydawali prasę i ryzykowali utratę mieszkania - tak było 40 lat temu
Wydawali prasę i ryzykowali utratę mieszkania - tak było 40 lat temu Celina Marchewka
W ramach wystawy "Samorządna Rzeczpospolita - historia nieopowiedziana" poznać można sylwetki opozycjonistów, którzy w latach 80. XX wieku podejmowali wielkie ryzyko wydając i kolportując nielegalną prasę, a także historię samego dwutygodnika "Samorządna Rzeczpospolita". Wszystko do zobaczenia w Centrum Historii Zajezdnia z okazji 39. rocznicy powstania wrocławskiej Solidarności.

Wydawanie "Samorządnej Rzeczpospolitej" była to część działalności opozycyjnej, jakiej podejmowali się wrocławianie w latach 80. XX wieku. Robiąc to ryzykowali wiele. Jeśli władze komunistyczne przyłapały kogoś, kto transportował nielegalną prasę swoim prywatnym samochodem, ten przepadał na rzecz Skarbu Państwa. Podobnie było z mieszkaniami, gdzie wydania składowano.

- Wszystko trzeba było robić w głębokiej konspiracji. W sumie zarekwirowano na tej zasadzie kilkadziesiąt samochodów i kilka mieszkań. Były to represje naprawdę dotkliwe dla rodzin i dla samych konspiratorów. Dotkliwe i skuteczne, bo od momentu ich wprowadzenia, liczba działających opozycjonistów zmniejszyła się - mówi Juliusz Woźny z Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.

Oprócz wydawania nielegalnej prasy, konspiratorzy zastanawiali się także nad tym, jak powinna wyglądać i być urządzona Polska już po wyzwoleniu spod opresji komunistycznej. Powstawały wizje samorządności. Jako punkt wyjścia brano Solidarność i jej struktury związkowe. Opozycjoniści myśleli o samorządności na terenie zakładów pracy, ale także całemu ruchowi towarzyszył zamysł nad samorządnością administracyjną, tworzeniem gmin i innych jednostek terytorialnych.

- Jest to na pewno ciekawy wątek dla osób, które dzisiaj myślą o tym, jak działać dla dobra swojej małej wspólnoty. Można się zainspirować sylwetkami drukarzy i autorów "Samorządnej Rzeczpospolitej" tym bardziej, że niektórzy z nich, jak na przykład znany dolnośląski samorządowiec, Tytus Czartoryski, trafili później jako posłowie do sejmu i brali udział w przygotowaniu ustaw dotyczących samorządów w Polsce - mówi Juliusz Woźny.

W ramach wystawy przedstawione zostały unikatowe zdjęcia i dokumenty, których nie można zobaczyć na co dzień, ponieważ pochodzą z prywatnych zbiorów drukarzy i opozycjonistów. Fotografie przedstawiają dziś zasłużonych, a wtedy młodych ludzi pełnych życia i pasji, którzy jednocześnie chcieli walczyć o wolną Polskę.

Eksponaty będą udostępnione do zwiedzania do 23 września.

Wrocław: Darmowe lody od Magdy Gessler. Ustawiła się kolejka (ZDJĘCIA)

Od 2 września pasażerów wrocławskiego MPK czeka wiele zmian. Zmienią się trasy części linii, inne będą ceny niektórych biletów, powrócą powakacyjne rozkłady jazdy, a do części autobusów będziemy teraz inaczej wsiadali. Szczegóły przedstawiamy na kolejnych slajdach - zobacz posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Wielkie zmiany w MPK od września. Nowe trasy, ceny, przystanki

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska