MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławski ratusz można będzie zobaczyć w Kowarach

Rafał Święcki
Na zbudowanie miniatury wrocławskiego ratusza wydano ponad 120 tys. zł
Na zbudowanie miniatury wrocławskiego ratusza wydano ponad 120 tys. zł Marcin Oliva Soto
W Kowarach zbudowano wierną kopię wrocławskiego ratusza. Choć budowla jest 25 razy mniejsza od oryginału, jej wykonanie zajęło 7 fachowcom aż pół roku. W najbliższą sobotę efekt ich mozolnej pracy zostanie zaprezentowany publicznie w parku miniatur zabytków w Kowarach.

- Najwięcej pracy kosztowało nas wykonanie skomplikowanych ornamentów i rzeźb od strony wejścia do Piwnicy Świdnickiej - zdradza Marian Piasecki, twórca parku miniatur.

By kopia była jak najbardziej podobna do oryginału, modelarze zastosowali materiały podobne do tych użytych w prawdziwym budynku. W kopii, tam, gdzie w oryginale zastosowano kamień, też używa się kamienia. Na dachach układa się maleńkie dachówki, a rynny i rury spustowe deszczówki są wykonane z blachy. Na niektórych widać nawet ślady rdzy. Miniatury są zabezpieczone przed deszczem, nie zniszczy ich też śnieg. Groźny dla nich jest jedynie grad.

Najwięcej pracy kosztowało nas wykonanie skomplikowanych ornamentów i rzeźb od strony wejścia do Piwnicy Świdnickiej

- Jesteśmy na to przygotowani. W razie opadów rozkładamy nad miniaturami siatki podobne do tych stosowanych w ogrodnictwie do ochrony drzew. W ciągu 20 minut osłaniamy cały park - tłumaczy Piasecki. Miniatury, choć to nieprawdziwe budynki, są bardzo cenne. Na wykonanie kopii ratusza we Wrocławiu właściciel parku miniatur wydał ponad 120 tys. zł. Ale nowe inwestycje się opłacają - przyciągają rzesze gości.

Park miniatur to najchętniej odwiedzana atrakcja turystyczna na Dolnym Śląsku. Podczas wakacji codziennie przyjeżdża tu ponad 2-2,5 tys. osób, by obejrzeć wszystkie najważniejsze zabytki Dolnego Śląska oraz czeskiego i niemieckiego pogranicza.

Zobacz więcej zdjęć ratusza na www.karpacz.naszemiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska