MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławski oddział IPN oraz dwie brygady obrony terytorialnej podpisały umowę o współpracy. Na czym ona będzie polegać?

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Przy podpisywaniu porozumienia wszystkiego strony podkreśliły dobrą dotychczasową współpracę.
Przy podpisywaniu porozumienia wszystkiego strony podkreśliły dobrą dotychczasową współpracę. Maciej Rajfur
Dowódcy 16. Dolnośląskiej i 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a także dyrektor wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej złożyli podpisy pod porozumieniem. Umowa ta przyniesie korzyści wszystkich stronom, choćby w formie różnych szkoleń.

W Przystanku Historia IPN we Wrocławiu płk Edward Chyła, płk Paweł Piątkowski oraz dr hab. Kamil Dworaczek zawarli porozumienie o stałej współpracy.

- Współpracujemy od samego początku, czy to na polu pamięci, czy tym edukacyjnym. Dzisiaj stawiamy kropkę nad „i”. Formalizujemy nasze relacje i dokładamy kolejny element tej kooperacji, czyli szkolenia, z których, mam nadzieję, będziemy korzystać jako pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej. Zakres jest jeszcze do ustalenia, ale myślimy np. o zajęciach ze strzelania i samoobrony. My, oczywiście, ze swojej strony także będziemy służyć wiedzą poprzez różne spotkania i konferencje – zapowiada dr hab. Kamil Dworaczek.

Podkreślił, że kiedy powstawały Wojska Obrony Terytorialnej, toczyła się dyskusja o ich sensie i potrzebie. Czy to było dobre posunięcie? Mimo wątpliwości, po 24 lutego 2022 r. każdy chyba zrozumiał, że było to rozwiązanie dobre i korzystne.

- Jeśli widzimy potrzebę z punktu widzenia militarnego i cywilnego, to szczególnie dostrzegamy ją z perspektywy organizacji, jaką jest IPN. Terytorialsi budują mosty między armią zawodową a środowiskiem cywilnym. Bardzo serdecznie za to dziękuję i liczę na szeroką współpracę – stwierdza dyrektor wrocławskiego oddziału IPN.

Jednym z zadań WOT-u jest dbanie o tożsamość lokalnych społeczności, o ich wiedzę patriotyczną, historyczną i obywatelską. Intensyfikacja wspólnych działań z IPN-em pozwoli żołnierzom jeszcze lepiej spełniać to zadanie.

- Od dłuższego czasu nasza współpraca opierała się w oparciu o różne uzgodnienia. Teraz będziemy mogli realizować razem kolejne przedsięwzięcia w oparciu o dzisiejszą umowę, bez nowych podpisów, czy listów intencyjnych. Otwieramy sobie ścieżkę do wielu nowych elementów. Co do szkoleń wojskowych z naszej strony – ich intensywność zależy od chęci pracowników IPN - oświadczył płk Edward Chyła, dowódca 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Zaznaczył, że liczy na korzystanie z wiedzy i zasobów IPN, co pozwoli żołnierzom WOT-u zdobyć i mówić o prawdzie historycznej niezafałszowanej przez różne działania i osoby.

- Jedno z głównych zadań WOT-u to sięganie do pamięci i historii, by nie zapominać o tych, o których inni kiedyś zapomnieli. Krzewienie patriotyzmu jest dla nas bardzo ważne i dlatego współpraca z IPN-em wydaje się kluczowa. Pomaga w zdobywaniu wiedzy, zapomnianej , ukrywanej przez wiele lat. Chcemy ją posiąść, a jednocześnie przekazać umiejętności wojskowe – zarówno od praktycznej, jak i teoretycznej strony – deklarował płk Paweł Piątkowski.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska