Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławska firma zwyciężcą konkursu na European Start-up Day

Bartłomiej Łata
Nagrodę odbierał Miron Tokarski, twórca Genomtec ID
Nagrodę odbierał Miron Tokarski, twórca Genomtec ID materiały Genomtec ID
W konkursie Start-up Challenge wzięło udział ponad 100 start-upów w 6 kategoriach. Genomtec ID zdobył nagrodę “Start-up Challenge Winner” w kategorii health & biotechnology

Jury konkursu Start-up Challenge dostrzegło największy potencjał w innowacyjnym rozwiązaniu startupy z Wrocławia. Genomtec ID, mobilne laboratorium wielkości smartfona, które w ciągu zaledwie 20 minut jest w stanie identyfikować wirusy, bakterie, mutacje genetyczne i grzyby zdobyło tytuł najlepszego startupu w kategorii health & biotechnology, pokonując tym samym silną konkurencję.

- Zdobycie nagrody “Start-up Challenge Winner” pokazuje jak wielkie zapotrzebowanie i możliwości biznesowe stoją przed mobilną diagnostyką molekularną. Na świecie nie ma takich rozwiązań. Już wkrótce zdiagnozowanie boreliozy, zakażenia opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci, wirusowego zapalenia wątroby typu B czy zakażenia gronkowcem złocistym będzie kwestią minut a nie długich godzin - mówi Miron Tokarski, twórca i naukowiec Genomtec.

Zastosowanie Genomtec ID nie ogranicza się jedynie do ludzkiej diagnostyki. To przełomowe urządzenie pozwala na szybką, tanią oraz mobilną identyfikację mikroorganizmów także w badaniach zwierząt, rolnictwie, przemyśle spożywczym a także kontroli skażeń środowiska.
W przeciwieństwie do aktualnych metod diagnostyki molekularnej, korzystanie z Genomtec ID nie wymaga profesjonalnej wiedzy i każdy w prosty sposób może przeprowadzić badanie. Wystarczy nanieść kroplę materiału biologicznego np. krwi, śliny czy moczu na kartę reakcyjną i umieścić ją w analizatorze. Urządzenie automatycznie przeprowadzi badanie i poda wynik albo prześle go na maila.

Droga zespołu Genomtec do finału Start-up Challenge nie była łatwa. Blisko 200 startupów zgłosiło chęć udziału w konkursie, któremu w tym roku przyświecało hasło “Technologie, które zmieniają świat”. Jury wybrało 100 projektów, w 6 kategoriach: new industry, environment, tradition & modernity, health & biotechnology, business processes oraz client & lifestyle.

Twórcy startupów mogli zaprezentować się potencjalnym inwestorom i przedstawicielom wielkich korporacji na Scale-up Alley, specjalnie przygotowanej przestrzeni dla biznesowych wizjonerów. Do ścisłego finału dotarło tylko 18 start-upów (po 3 z każdej kategorii), które na scenie Europejskiego Kongresu Gospodarczego dalej walczyły o tytuł „Start-up Challenge Winner”.

Oprócz rozwiązania nagrodzonego w ramach European Start-up Day, naukowcy z Genomtec opracowali także urządzenie dedykowane rynkowi owocowo-warzywnemu. Genomtec Fresh analizuje skład mikrobiologiczny gleby, roślin oraz wody. Umożliwia szybką oraz tanią diagnostykę wirusów i bakterii, a tym samym przyczynia się do zwiększenie zbiorów i zminimalizowania użycia środków chemicznych w rolnictwie, sadownictwie i ogrodnictwie. Ostatnio Genomtec nawiązał współpracę z Amplus, producentem i dystrybutorem warzyw oraz owoców z rocznymi obrotami przekraczającymi 600 mln zł.

– Nie ma jeszcze takiego rozwiązania w Polsce i nikt z branży nie słyszał o takich urządzeniach na innych rynkach. Wszędzie stosowane są standardowe badania laboratoryjne, ale nikt jeszcze nie stworzył szybkiej, nielaboratoryjnej metody – podkreśla Mirosław Maziarka, dyrektor działu jakości i technologii produkcji w Amplus.

Tegoroczne European Start-up Days są trzecią edycją wydarzenia towarzyszącego Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska