Wrocławscy Ukraińcy obchodzą dziś ważne święto

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Zaktualizowano 
Dziś kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców mieszkających we Wrocławiu świętuje Dzień Niepodległości Ukrainy. Do udziału w obchodach tego ważnego dla nich święta Ukraińcy zaprosili także Polaków. Imprezy – gry, zawody, warsztaty, koncerty – związane z wydarzeniem odbywają się w Parku Południowym oraz na wybrzeżu Wyspiańskiego mk
Dziś kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców mieszkających we Wrocławiu świętuje Dzień Niepodległości Ukrainy. Do udziału w obchodach tego ważnego dla nich święta Ukraińcy zaprosili także Polaków. Imprezy – gry, zawody, warsztaty, koncerty – związane z wydarzeniem odbywają się w Parku Południowym oraz na wybrzeżu Wyspiańskiego.

Trwa Wielokulturowy Piknik Rodzinny w Parku Południowym. Jest to część obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy.
Uczestnicy – Ukraińcy mieszkający we Wrocławiu i Polacy – biorą udział w grze miejskiej i zajęciach sportowych. Organizatorzy, Fundacja Ukraina, przygotowali też zajęcia, które odbywają się na „wyspach”: językowej, warsztatowej, gdzie można nauczyć się rysowania, plecenia wianków, tworzenia wyrobów „hand made” oraz wielokulturowej prezentującej mniejszości narodowe.

- Bardzo lubię Wrocław, stał się moim miastem. Jest tu dużo inicjatyw kulturalnych. Dla mnie wartością jest przenikanie kultur: jesteśmy sąsiadami, jesteśmy podobni – mówi Jelizaweta Nahorna z Fundacji Ukraina, która do Wrocławia przyjechała z Czernichowa pod Kijowem.

- Co może zainteresować Polaków w Ukraińcach i Ukraińców w Polakach? – zastanawia się Anastasiia Krasheninnikova z Fundacji Ptach. - Wymieniamy się doświadczeniem kulturowym, Ukraina jest mocno zróżnicowana, ma ciekawe rękodzieło, pozostałości tradycji jeszcze pogańskich, ale też w obu krajach jest bardzo ciekawa współczesna sztuka. W Polsce możemy podziwiać rozwój, jaki się tu dokonał, jak Polska gospodarczo poszła do przodu. Patrzymy, chcemy korzystać z tego doświadczenia – mówi Krasheninnikova.

Część obchodów odbywająca się w Parku Południowym potrwa do godz. 16.00. O 17.00 rozpoczną się obchody przy Politechnice Wrocławskiej na bulwarze Kulczyńskiego na wybrzeżu Wyspiańskiego. Tam także nie zabraknie warsztatów dla dzieci, ale główną atrakcją będą występy artystyczne wykonawców z Ukrainy, Polski i Danii. Wystąpi m.in. solistka Opery Połtawskiej Tatiana Sadochina, zespół taneczny Ukrainoczka z Dani czy wrocławska Śpiewogra. Impreza przewidziana jest do godz. 22. Wstęp jest bezpłatny.

Organizatorem święta Ukraińców jest wrocławskie koło Związku Ukraińców w Polsce, Fundacja Ukraina, Ośrodek Kultury i Sztuki We Wrocławiu i Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Impreza finansowana jest przez miasto i Fundację Ukraina.

Dzień Niepodległości Ukrainy jest ukraińskim świętem państwowym obchodzonym w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy. Data 24 sierpnia 1991 r. uważana jest za początek Ukrainy w obecnej formie. Polska była pierwszym państwem, które uznało niepodległość Ukrainy. Społeczność ukraińska we Wrocławiu liczy kilkadziesiąt tysięcy osób.

polecane: FLESZ: Zmiany w logowaniu na konto. Uwaga na oszustów

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 54

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A ja im dobrze życzę, aby ich niepodległy kraj sie rozwijał w dobrobycie, aby nie musieli tutaj anie nigdzie indziej wyjeżdżać z powodu biedy.

G
Gość

Ukraińcy w Siechnicach świętowali urodziny Bandery, więc nie wiadomo czy nie jest to święto kompleksowe.

G
Gość

Witamy naszych ukraińskich braci!

G
Gość
2019-08-24T19:07:31 02:00, Zbrodnie UPA:

Nasadzenie dziewięciomiesięcznego dziecka żywcem na kołek oraz nabijanie na pozostałe kołki sześciu odrąbanych główek dziecięcych.

Nabijanie dzieci na zaostrzone kołki i wrzucanie ich do studni.

Odrąbywanie główek dzieciom na pniu do rąbania drewna.

Przybicie ofiary do framugi okna.

Przywiązanie do żelaznego łóżka babci i dwójki wnucząt, oblanie benzyną i spalenie.

Pieczenie żywcem ofiary po uprzednim rozebraniu do naga, przywiązanie do drzewa i rozpalenie ogniska pod nią.

Przebijanie widłami brzucha

2019-08-24T19:37:52 02:00, Gość:

A co z tym mają wspólnego ci młodzi ludzie?

2019-08-25T11:13:05 02:00, Gość:

Oj, żebyś nie był zdziwiony/a jak zaczną ważyć politycznie, albo kiedy sytuacja w kraju się zdestabilizuje. Jest taki kraj, który takie sytuacje będzie wykorzystywał.

Nie strasznie strasz bo się zesrasz!

G
Gość
2019-08-24T19:18:03 02:00, Wrocek:

Nie dla ukrainizacji Wrocławia. Nie chcemy ich tutaj w takiej ilości

2019-08-24T23:37:43 02:00, Wrocławianin:

wolę 1000 Ukraińców/Hindusów/Arabów/Turków/Rosjan niz 1 takiego patola jak ty. Nie podoba ci się to wypad na wieś z Wrocławia. Tu zawsze było, jest i będzie (coraz większe) multikulti.

Z tą tęsknotą za Hindusami, Arabami i Turkami totalnie odleciałeś... Całe szczęście, że w naszym kraju jesteś ze swoimi poglądami w maksymalnie kilkunastoprocentowej mniejszości...

d
debil jesteś
2019-08-25T08:50:04 02:00, Gość:

Pozdrawiamy Ukraińców!Witamy serdecznie we Wrocławiu.Jest niestety u nas kilka ruskich szczurów,ale przeprowadzimy deratyzację i będzie OK!

https://www.youtube.com/watch?v=SsckPARBBIg

G
Gość
2019-08-24T23:35:43 02:00, Wrocławianin:

Wszystkiego najlepszego!

2019-08-25T01:24:02 02:00, Gość:

Z ciebie taki wrocławianin jak z koziej doopy trąba. Goń się tymi swoimi życzeniami, ukrofilu.

Ja ciebie też nemrofilu pedofilu,serdecznie pozdrawiam,może ci ktoś w dupie otworzy parasol!

G
Gość
2019-08-24T19:07:31 02:00, Zbrodnie UPA:

Nasadzenie dziewięciomiesięcznego dziecka żywcem na kołek oraz nabijanie na pozostałe kołki sześciu odrąbanych główek dziecięcych.

Nabijanie dzieci na zaostrzone kołki i wrzucanie ich do studni.

Odrąbywanie główek dzieciom na pniu do rąbania drewna.

Przybicie ofiary do framugi okna.

Przywiązanie do żelaznego łóżka babci i dwójki wnucząt, oblanie benzyną i spalenie.

Pieczenie żywcem ofiary po uprzednim rozebraniu do naga, przywiązanie do drzewa i rozpalenie ogniska pod nią.

Przebijanie widłami brzucha

2019-08-24T19:37:52 02:00, Gość:

A co z tym mają wspólnego ci młodzi ludzie?

Oj, żebyś nie był zdziwiony/a jak zaczną ważyć politycznie, albo kiedy sytuacja w kraju się zdestabilizuje. Jest taki kraj, który takie sytuacje będzie wykorzystywał.

P
Piotr
2019-08-24T19:18:03 02:00, Wrocek:

Nie dla ukrainizacji Wrocławia. Nie chcemy ich tutaj w takiej ilości

2019-08-24T23:37:43 02:00, Wrocławianin:

wolę 1000 Ukraińców/Hindusów/Arabów/Turków/Rosjan niz 1 takiego patola jak ty. Nie podoba ci się to wypad na wieś z Wrocławia. Tu zawsze było, jest i będzie (coraz większe) multikulti.

Sadomasochista.

G
Gość
2019-08-24T19:18:03 02:00, Wrocek:

Nie dla ukrainizacji Wrocławia. Nie chcemy ich tutaj w takiej ilości

2019-08-24T23:37:43 02:00, Wrocławianin:

wolę 1000 Ukraińców/Hindusów/Arabów/Turków/Rosjan niz 1 takiego patola jak ty. Nie podoba ci się to wypad na wieś z Wrocławia. Tu zawsze było, jest i będzie (coraz większe) multikulti.

Skąd takie gnidy się biorą wytwór ukra z ciapatym

G
Gość

Pozdrawiamy Ukraińców!Witamy serdecznie we Wrocławiu.Jest niestety u nas kilka ruskich szczurów,ale przeprowadzimy deratyzację i będzie OK!

G
Gość
2019-08-24T20:15:15 02:00, Gość:

Banderowcy, proszę wypyerdalać. Dziękuję.

https://www.youtube.com/watch?v=nlljDDqprdI

G
Gość
2019-08-24T16:33:21 02:00, проворный:

Чтобы работать, а не организовывать для них Рождество, мы

помним УПА. Укр - это Укр, пусть они спонсируют город пива ......

Мы живем в Польше, и сколько он знает, что он слышит эту тарабарщину в каждом магазине, баре, поэтому многие из них уже приехали во Вроцлав, и мне интересно, живу ли я во Вроцлаве или в каком-то Киеве .... Драма.

Они должны ограничить эти прибытия целыми таборми .......

...

https://kssernik.livejournal.com/21387.html

G
Gość
2019-08-24T19:18:03 02:00, Wrocek:

Nie dla ukrainizacji Wrocławia. Nie chcemy ich tutaj w takiej ilości

2019-08-24T23:37:43 02:00, Wrocławianin:

wolę 1000 Ukraińców/Hindusów/Arabów/Turków/Rosjan niz 1 takiego patola jak ty. Nie podoba ci się to wypad na wieś z Wrocławia. Tu zawsze było, jest i będzie (coraz większe) multikulti.

Nigdy nie było multi kulti. Polacy NIE CHCĄ multi kulti, bo skończy się to tak, jak na zachodzie. Nie srajmy do swojego gniazda, wystarczy, że robią to banderowcy.

K
Kaloryfer
2019-08-24T19:07:31 02:00, Zbrodnie UPA:

Nasadzenie dziewięciomiesięcznego dziecka żywcem na kołek oraz nabijanie na pozostałe kołki sześciu odrąbanych główek dziecięcych.

Nabijanie dzieci na zaostrzone kołki i wrzucanie ich do studni.

Odrąbywanie główek dzieciom na pniu do rąbania drewna.

Przybicie ofiary do framugi okna.

Przywiązanie do żelaznego łóżka babci i dwójki wnucząt, oblanie benzyną i spalenie.

Pieczenie żywcem ofiary po uprzednim rozebraniu do naga, przywiązanie do drzewa i rozpalenie ogniska pod nią.

Przebijanie widłami brzucha

2019-08-24T19:37:52 02:00, Gość:

A co z tym mają wspólnego ci młodzi ludzie?

2019-08-24T22:29:30 02:00, Kaloryfer:

Ano górna nie wydłubiesz ... Moja babcia zza Buga zawsze mówiła nie ufaj rusinom ... Nie mówię że nie chce ich tutaj ale o historii trzeba pamiętać oni swoją historię świętują i upamiętniają my udajemy że nic się nie stało

Ano gena nie wydłubiesz ... Miało być :)

Pozdr

Dodaj ogłoszenie