Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławscy naukowcy z dużym wsparciem. Ponad 12 mln złotych!

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Łącznie ponad 12 mln złotych otrzymało pięcioro wrocławskich naukowców z Politechniki Wrocławskiej w konkursach Maestro i Sonata Bis, organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki. Przeczytaj jak na nasze życie wpłyną prowadzone przez nich badania

Maestro to konkurs dla doświadczonych naukowców. Prowadzą oni pionierskie badania, które znacznie wykraczają poza stan obecnej wiedzy. Efektem tych badań mogą być odkrycia naukowe.

W tym konkursie grant na blisko 4 mln złotych otrzymała dr Paulina Płochocka-Maude, prof. uczelni z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. Jej badania dotyczą nowego materiału, który znajdzie zastosowanie m.in. w fotowoltaice. Co to oznacza dla nas? Przede wszystkim obniżenie cen paneli słonecznych. Rozwijana technologia jest dużo tańsza niż obecna, którą stosuje się podczas produkcji właśnie m.in. paneli solarnych.

Drugim konkursem jest Sonata Bis. Ma on na celu pomoc w zakładaniu nowych zespołów naukowych. Zostały w nim przyznane nagrody dla czterech naukowców.

Dr inż. Paulina Kasperkiewicz-Wasilewska z Wydziału Chemicznego otrzymała finansowanie wynoszące 3 mln złotych. Jej badania dotyczą odporności ludzkiego organizmu. Chemiczka skupiła się na badaniu aktywnych enzymów zawartych w białych komórkach krwi, które chronią nas przed infekcjami.

Finansowanie rzędu 1,5 mln otrzymał dr inż. Michał Przewoźniczek z Wydziału Informatyki i Zarządzania. Jego praca odnosi się do sztucznej inteligencji. W praktyce ma ona pomagać nam w układaniu planu lekcji w szkole, planu produkcyjnego w fabryce, ustalaniu tras w transporcie miejskim, a nawet… wyznaczeniu odpowiednich miejsc przy stołach dla gości weselnych.

Dr hab. inż. Łukasz Płociniczak, prof. uczelni z Wydziału Matematyki otrzymał nagrodę w wysokości ponad 1 mln zł na badania dotyczące m.in. analizy materiałów. Nowe badania pozwolą lepiej określić ich wytrzymałość.

Dr inż. Michał Baranowski z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki chce podnieść bezpieczeństwo wymiany informacji. Jego badania dotyczą wykorzystania kwantowych źródeł światła, dzięki którym będzie możliwa wymiana informacji niemożliwych do podsłuchania. Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 2,6 mln zł.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska