Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławianie chcą wysłać w kosmos satelitę

Bartłomiej Łata
Założyciele start-upu Scanway. Od lewej: Dorota Budzyń, Michał Zięba, Jędrzej Kowalewski
Założyciele start-upu Scanway. Od lewej: Dorota Budzyń, Michał Zięba, Jędrzej Kowalewski Materiały Scanway

Wrocławski start-up Scanway rozpoczyna pracę nad pierwszym polskim satelitą obserwacyjnym wysokiej rozdzielczości o nazwie ScanSAT

Zespół Scanway tworzą absolwenci wrocławskich uczelni: Jędrzej Kowalewski, który jest prezesem, a także Dorota Budzyń i Michał Zięba. Na budowę małego satelity otrzymali grant w programie „Szybka Ścieżka”. Nowy projekt zespołu ma trafić na orbitę w 2020 roku.

– To jednocześnie dużo i mało czasu na opracowanie takiego urządzenia – mówi Jędrzej Kowalewski, jeden z pomysłodawców ScanSAT. – Rządowe programy satelitarne w krajach takich jak Stany Zjednoczone czy Rosja, często potrzebują dekad na wdrożenie w kosmosie. Nasz satelita będzie jednak jednostką klasy Cubesat 3U, czyli jedną z najmniejszych umieszczanych na orbicie, dlatego 3 lata z pewnością wystarczą na zrealizowanie projektu – przekonuje.

400 kilometrów nad Ziemią

ScanSAT obserwować będzie Ziemię z wysokości około 400 kilometrów, przelatując co 40 minut nad biegunami polarnymi naszej planety. Pozwoli to na obserwacje niemal całej powierzchni globu.

Innowacyjny sensor umożliwi wykrycie najdrobniejszych szczegółów na powierzchni lądów i oceanów. Konstrukcja urządzenia obrazującego jest również unikatowa ze względu na możliwość laserowej komunikacji z Ziemią przy wykorzystaniu tych samych elementów satelity, które pozyskiwać będą informacje na temat powierzchni planety.

W niedalekiej przyszłości możliwa jest również implementacja rozwiązania w platformach lotniczych, czym, jak twierdzą twórcy, zainteresowane są już strategiczne podmioty gospodarcze Polski.

Urządzenie zaprojektowane przez wrocławian swoimi możliwościami nie będzie ustępować platformom obserwacyjnym dużych firm komercyjnych, jak i agencji kosmicznych.

Z unikalnym sensorem

Najbardziej innowacyjnym elementem satelity będzie unikalny sensor skonstruowany w całości przez Scanway. Umożliwi on obserwowanie powierzchni Ziemi w bardzo szerokim spektrum światła.
Oznacza to, że będzie obserwował zarówno zjawiska widoczne dla oka ludzkiego, jak i te, których nie widzimy – np. termografię, co umożliwi tworzenie map temperatury.

Dzięki uzyskaniu dużej ilości pomiarów w ramach jednego sensora możliwe jest konkurowanie z większymi satelitami należącymi do największych dostawców technologii kosmicznych.
Zakres obserwacji spektrum elektromagnetycznego czujnika wynosić będzie od 350 do 12 tysięcy nanometrów, co stanowi szerokość pomiaru niespotykaną w jakimkolwiek innym obecnie stosowanym urządzeniu obserwacyjnym – kosmicznym czy lotniczym.

Ich urządzenie było już w kosmosie

Scanway ma już doświadczenie z kosmosem. W marcu tego roku w ramach projektu DREAM wysłali w przestrzeń „kosmiczną wiertarkę”, aby sprawdzić proces wiercenia w asteroidach.

– Znamy ten sektor bardzo dobrze, nasze urządzenia sprawdziły się już w przestrzeni kosmicznej – zapewnia główna konstruktorka satelity i liderka projektu DREAM, Dorota Budzyń

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska