MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Żołnierze będą musieli oddać fiskuskowi fortunę?

M. Rybak, A. Grzelińska
Janusz Wójtowicz
Dodatki mieszkaniowe, wypłacane żołnierzom przez Wojskową Agencję Mieszkaniową, pobiera w skali całego kraju kilkadziesiąt tysięcy osób. Ich wszystkich dotyczy ten sam problem: czy świadczenia te są, czy nie są zwolnione od podatku dochodowego...

Łukasz Olejniczak, były żołnierz w jednej z wrocławskich jednostek, wygrał spór z fiskusem przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w Warszawie. W piątek ostatecznie uznał on, że dodatki mieszkaniowe wypłacane żołnierzom są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. - Tylko w piątek jeszcze dwóch innych żołnierzy, będących w takiej samej sytuacji jak ja, wygrało z urzędami skarbowymi - opowiada nam pan Łukasz.

Rzecz dotyczy dodatków na wynajęcie mieszkania dla zawodowego żołnierza. Dodatki są wypłacane żołnierzom na pomocy przepisów, które weszły w życie w lipcu 2010 roku. Średnia ich wysokość to 610 złotych. Takie świadczenie wojsko przyznaje żołnierzom, którym nie może zapewnić mieszkania albo innej kwatery. - To, co ja dostawałem, nie starczało nawet na 1/3 czynszu za mieszkanie - opowiada pan Łukasz.

Od połowy 2010 do końca 2011 roku od kwoty dodatku potrącany był podatek. W styczniu 2012 r. przestano potrącać podatek. Żołnierze zaczęli walczyć z fiskusem o zwrot podatków pobieranych przez pierwsze półtora roku wypłacania świadczeń.

W czym problem? W tym, że w myśl prawa zwolnione z podatku świadczenia są wypłacane przez rządowe agencje z pieniędzy budżetowych. Spór między urzędami skarbowymi a żołnierzami dotyczył m.in. tego, czy w latach 2010-2011 Wojskowa Agencja Mieszkaniowa była, czy nie była agencją rządową. Stać się nią miała od 2012 roku, w wyniku zmiany przepisów.

- Gdy żołnierze zaczęli domagać się od fiskusa zwrotu niesłusznie pobranego podatku, początkowo decyzje były korzystne dla nich. Później urzędy skarbowe zaczęły wydawać decyzje odmowne. Zaczęto nawet żądać od żołnierzy, by oddali fiskusowi to, co im wcześniej zwrócono - wyjaśnia pan Łukasz.

Nasz rozmówca też wystąpił do Urzędu Skarbowego we Wrocławiu o oddanie mu pieniędzy. W jego przypadku chodziło o około 3000 złotych. Urząd Skarbowy odmówił. Pan Łukasz odwołał się do Izby Skarbowej we Wrocławiu. Tu podtrzymano niekorzystną dla niego decyzję. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

Tam były zawodowy żołnierzy wygrał. Ale Izba Skarbowa oddała sprawę do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten jednak w piątek uznał rację żołnierza i oddalił skargę fiskusa.

Uzasadnienia piątkowej decyzji jeszcze nie ma, ale znamy korzystny dla pana Łukasza wyrok wrocławskiego sądu z września ubiegłego roku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny nie miał wątpliwości, że Wojskowa Agencja Mieszkaniowa była agencją rządową tak przed 2012, jak i potem. Ale fiskus w swoich decyzjach co do pana Łukasza powoływał się na inne argumenty.

Izba Skarbowa utrzymywała, że ustawa o podatku od osób fizycznych nie zwalnia z podatku z świadczeń mieszkaniowych dla żołnierzy. Dowodem miało być uzasadnienie rządowego projektu ustawy. Można w nim przeczytać, że zwolnienie z podatku świadczeń przyznawanych z budżetowych pieniędzy przez rządowe agencje dotyczy wyłącznie przedsiębiorców.

Sąd nie uznał tego argumentu. Uchylił niekorzystną dla pana Łukasza decyzję i nakazał ponowne zbadanie sprawy. Z tym, że już uwzględniając korzystną dla niego interpretację prawa podatkowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska