Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław uczy się hiszpańskiego

Małgorzata Dubowiecka
Zajęcia z języka hiszpańskiego w szkole SIN FRONTERAS
Zajęcia z języka hiszpańskiego w szkole SIN FRONTERAS Tomasz Hołod
Sprawdziliśmy wrocławskie szkoły językowe i okazało się, że hiszpański to drugi język, po angielskim, którego najchętniej się uczymy. W jednej ze szkół (Instytut Języka Hiszpańskiego SIN FRONTERAS) studiuje go obecnie aż 290 osób. Na Uniwersytecie Wrocławskim, na filologii hiszpańskiej, jest 200 studentów.

- Co kilka tygodni otwieramy nowe kursy. W połowie stycznia rozpoczną się noworoczny, a w lutym miesięczne szkolenia intensywne - mówi Paweł Moras z SIN FRONTERAS. - Liczba uczących się z semestru na semestr rośnie.

Skąd we Wrocławiu taka popularność języka hiszpańskiego? - Duży wpływ na to ma program wymiany międzynarodowej Erasmus - tłumaczy dr Marcin Kurek z Zakładu Iberystyki Uniwersytetu Wrocławskiego. To program umożliwiający zagraniczną wymianę studentów.

- Język hiszpański swój sukces zawdzięcza coraz liczniej odwiedzającym nas Hiszpanom. Mnóstwo studentów z tego kraju przyjeżdża do nas na wymiany. A wrocławscy studenci jeżdżą do Hiszpanii - wyjaśnia Paweł Moras.

Inną przyczyną popularności okazuje się turystyka. Rośnie liczba wycieczek z i do Hiszpanii. - Ten słoneczny kraj kojarzy się z wakacjami. Ponadto język hiszpański wydaje się ludziom przyjemny i łatwy - mówi dr Marcin Kurek.

- Zawsze marzyłam, żeby pojechać na Kubę, a tam się mówi po hiszpańsku - opowiada nam Marta Głowacka, która ukończyła kurs hiszpańskiego w Empik School. - Wybrałam ten język głównie ze względów turystycznych.

Wrocławianie myślą jednak nie tylko o pięknych plażach czy rejsach morskich wkoło Majorki, Ibizy czy Minorki, ale mają także motywacje całkiem praktyczne. - Pracodawcy są zainteresowani ludźmi mówiącymi nie tylko po angielsku czy niemiecku. Pozytywnie patrzą, gdy w CV jest wpisany język hiszpański - twierdzi Marta Głowacka.

Z kolei Agnieszka Konowaluk, studentka PR w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej dodaje: - Język hiszpański jest po prostu modny. Uczy się go wielu moich znajomych.

Popularyzatorem kultury hiszpańskojęzycznej we Wrocławiu jest od lat Jose Torres. Prowadzi on szkołę tańca i organizuje koncerty muzyki kubańskiej.

- Hiszpańskiego używamy na naszych zajęciach z salsy. Wszystkie komendy są właśnie w tym języku - wyjaśnia wrocławianin rodem z Kuby.

Rzeczywiście, hiszpańskim posługuje się 500 mln ludzi na całym świecie. Jest językiem urzędowym w 21 państwach, a także jednym z oficjalnych języków np. ONZ, UNESCO, Unii Europejskiej, Unii Afrykańskiej, Organizacji Państw Amerykańskich.

- W komunikacji międzynarodowej jest to obecnie drugi z najczęściej używanych języków świata - wyjaśnia dr Marcin Kurek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska