Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław uczci pamięć Powstańców Warszawskich. Będą oficjalne obchody, koncert i zatrzymanie ruchu na jednym z największych skrzyżowań

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
W uroczystościach przy pomniku rtm. Witolda Pileckiego wezmą udział Powstańcy Warszawscy. Na zdjęciu kpt. Stanisław Wołczaski ps. "Kazimierz".
W uroczystościach przy pomniku rtm. Witolda Pileckiego wezmą udział Powstańcy Warszawscy. Na zdjęciu kpt. Stanisław Wołczaski ps. "Kazimierz". Maciej Rajfur /Foto Gość
W tym roku 1 sierpnia obchodzi 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. We Wrocławiu zaplanowano kilka wydarzeń z tej okazji. Będą uroczystości oficjalne, koncert, zawyją syreny, a także zostanie zablokowane jedno z największych skrzyżowań w mieście.

W stolicy Dolnego Śląska pamięć o bohaterskich Powstańcach Warszawskich jest silna. Zresztą, według Muzeum Powstania Warszawskiego, mieszka we Wrocławiu jeszcze dziewięciu uczestników tego niepodległościowego zrywu. Przed laty było ich zdecydowanie więcej. Po II wojnie światowej Wrocław stał się dla nich popularnym kierunkiem rozpoczęcia nowego etapu w życiu. Po Warszawie i Chicago tu właśnie osiedliło się najwięcej powstańców.

1 sierpnia 2023 wrocławianie uczczą pamięć polskich bohaterów.

Oficjalne obchody rozpoczną się o godzinie 17 przed pomnikiem-pierścieniem rtm. Witolda Pileckiego na Promenadzie Staromiejskiej. Przewidziano:

  • odśpiewanie hymnu państwowego,
  • przemówienia okolicznościowe
  • apel pamięci
  • złożenie kwiatów, wieńców i zniczy

O godzinie 19 w kościele garnizonowym pw. św. Elżbiety zostanie odprawiona Msza święta w intencji żyjących i zmarłych Powstańców Warszawskich.

W uroczystościach wezmą udział kombatanci, w tym sami Powstańcy Warszawscy.

Równolegle także o godzinie 17 zawyją syreny alarmowe w całym Wrocławiu. Będą to nie tylko ćwiczenia, ale i bezpośrednie nawiązanie do rozpoczęcia Powstania Warszawskiego czyli Godziny W. Miasto jest wyposażone w 40 urządzeń alarmujących. Dźwięk o godzinie 17 będzie więc słyszany w całym mieście.

W tym roku także oddolnie wrocławianie chcą oddać hołd powstańcom. Spotkają się z biało-czerwoymi flagami pod Pręgierzem w rynku tuż przed godziną 17. Stamtąd przejdą na plac Dominikański, gdzie wyjdą na jezdnię, aby przystanąć na minutę i odśpiewać "Mazurka Dąbrowskiego". Kierowcy powinni spodziewać się wówczas utrudnień w ruchu w ścisłym centrum miasta. To już niepisana tradycja wrocławska od kilku lat.

Można też uczcić powstańczy zryw muzycznie. Zaprasza do niego Stary Klasztor, który organizuje koncert i wspólne śpiewanie powstańczych piosenek pod hasłem "Wrocław śpiewa z Warszawą (nie)zakazane piosenki". 1 sierpnia o godzinie 20 przy ul. Purkyniego 1.

"Marsz Mokotowa", "Pałacyk Michla", "Sanitariuszka Małgorzatka", "Warszawskie Dzieci" i wiele innych piosenek z Powstania Warszawskiego wrocławianie zaśpiewają razem z zespołem znakomitych muzyków związanych ze Starym Klasztorem. Koncert poprowadzą wrocławscy wokaliści, znani z telewizyjnych programów muzycznych oraz wielu koncertów - Nikola Warda, Anna Szul, Jakub Luboiński i Wojtek Dereń.

Aby ułatwić wspólne śpiewanie przygotowane będą okolicznościowe śpiewniki z tekstami piosenek. Ten koncert to znakomita okazja do rodzinnego wyjścia i wspólnego międzypokoleniowego śpiewania pięknych polskich piosenek i kultywowania patriotycznych tradycji. Bilety do nabycia TUTAJ.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska