Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Superlaboratorium stoi bezużyteczne. Bo to bubel

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Nowoczesne laboratorium na wrocławskich Stabłowicach nie pracuje od pięciu lat
Nowoczesne laboratorium na wrocławskich Stabłowicach nie pracuje od pięciu lat Paweł Relikowski
Nowoczesne laboratorium, w którym można byłoby na przykład na masową skalę prowadzić testy na koronawirusa, a nawet badać i testować leki na niego, wybudowano na wrocławskich Stabłowicach pięć lat temu. Ale nigdy niczego w nie nie badano, bo w pomieszczeniach nie działa wentylacja. Nie wiadomo dlaczego. Od pięciu lat pomieszczenia, wyposażone w kosztowny i bardzo nowoczesny sprzęt, stoją bezużytecznie. Dziennikarze portalu GazetaWroclawska.pl weszli do środka.

Byłoby to siódme w kraju laboratorium BSL 3, jedyne w Polsce zachodniej. - Przygotowane do tego, by badać w nim najgroźniejsze patogeny, bakterie i wirusy, choćby koronawirusa – mówi nam Andrzej Dybczyński, dyrektor Łukasiewicz PORT. To instytucja naukowa powstała po przejęciu przez państwo EIT Plus - kompleksu nowoczesnych laboratoriów, wybudowanych na Stabłowicach przez spółkę, jaką utworzyły wrocławski magistrat i wyższe uczelnie.

BSL 3 to jeden z najwyższych standardów bezpieczeństwa w laboratoriach. Sterylne pomieszczenie, do którego prowadzi system śluz. W każdej utrzymywane ciśnienie na odpowiednim poziomie. To istotny element, zabezpieczający przed wydostaniem się na zewnątrz groźnego dla ludzi patogenu. I właśnie to nie działa - wentylacja odpowiedzialna za utrzymywanie podciśnienia wewnątrz laboratorium i w śluzach.

- Poprosiliśmy fachowców od wentylacji z Politechniki Wrocławskiej. Wskazali na konieczność całkowitego przeprojektowania i przebudowy instalacji – mówi dyrektor Dybczyński. - Dlatego wystąpiłem do ministerstwa o dodatkowe pieniądze na przebudowę. Chodzi o 3,7 mln zł. Będę szukał firmy, która ma doświadczenie w budowaniu tego typu laboratoriów. Zlecę jej wykrycie problemu, przebudowę i uzyskanie certyfikatu na laboratorium w standardzie BSL 3.

Kłopotliwe laboratorium powstało w 2015 roku. EIT Plus należało wtedy do miasta. Dwa lata później - po przejęciu przez rząd – stało się częścią ogólnopolskiej sieci ośrodków badawczych „Łukasiewicz”. Od razu po wybudowaniu i odbiorze okazało się, że BSL 3 działa źle. \Kto zawinił? - Nie chcę odpowiadać. Gdy przyszedłem tu do pracy, to już się toczyło śledztwo. Wolę patrzeć do przodu. Chcemy je przebudować i uruchomić – odpowiada dyrektor Dybczyński.

Nowe laboratorium byłoby częścią Centrum Diagnostyki Populacyjnej. Pomyślane jako ośrodek naukowy zajmujący się badaniami nad wirusami, bateriami, epidemiologią. - W sytuacjach kryzysowych, jak dziś podczas pandemii koronawirusa, Centrum zmieniałoby się w miejsce masowych testów na obecność patogenu. Prace mogłyby potrać nawet półtora roku. W tym czasie w Łukasiewicz PORT miałby powstać zespoły naukowców. - Już zaczęliśmy rekrutację do nowych grup badawczych – mówi dyrektor.

Już dziś działa na Stabłowicach laboratorium, w którym przeprowadzane są testy na koronawirusa na zlecenie sanepidu. - Do tych testów nie trzeba aż takich zabezpieczeń jak BSL 3. Robimy je w innym laboratorium – mówi dyrektor Dybczyński. - Wykonujemy 200 badań na dobę, ale możemy liczbę testów zwiększyć nawet do 1000, jeśli będzie taka potrzeba.

Czy dowiemy się kto zawinił w sprawie źle zbudowanego laboratorium? Przed wrocławskim sądem toczy się już od 2016 roku proces w sprawie niegospodarności w EIT Plus. Choć tam zarzuty dotyczą przede wszystkim nieprawidłowości w przetargach i niegospodarności przy zawieraniu umów. W 2018 roku prokuratura ujawniła, że toczy się kolejne postępowanie. Znowu dotyczące tej właśnie instytucji. Tym razem stawiane zarzuty dotyczą m.in. niegospodarności i oszustwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska