We Wrocławiu powstanie szczepionka na raka? Naukowcy dostali pieniądze na badania

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Pierwszy konkurs Wirtualnego Centrum Badawczego wyłonił zwycięski zespół badawczy, który podpisał dziś umowę na finansowanie badań nad zastosowaniem technologii mRNA w leczeniu nowotworów. Uroczyste podpisanie dokumentu odbyło się we wrocławskim Łukasiewicz - PORT.
Pierwszy konkurs Wirtualnego Centrum Badawczego wyłonił zwycięski zespół badawczy, który podpisał dziś umowę na finansowanie badań nad zastosowaniem technologii mRNA w leczeniu nowotworów. Uroczyste podpisanie dokumentu odbyło się we wrocławskim Łukasiewicz - PORT. Nadia Szagdaj
Udostępnij:
W pracach zespołu, który zostanie dofinansowany kwotą w wysokości ponad 69 milionów złotych, wykorzystana zostanie technologia użyta do opracowania szczepionek przeciwko koronawirusowi.

Pierwszy konkurs Wirtualnego Instytutu Badawczego wyłonił zwycięski zespół badawczy, który podpisał umowę na finansowanie badań nad zastosowaniem technologii mRNA w leczeniu nowotworów. Podpisanie dokumentu odbyło się w poniedziałek (17 stycznia) we wrocławskim Łukasiewicz - PORT. Obecni byli rektorzy wrocławskich uczelni oraz wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek.

69,1 mln złotych przeznaczono na badania nazwane "Horyzont doskonałości w zastosowaniach matrycowego RNA w immunoOnkologii (HERO)". Podstawowym celem badań realizowanych pod kierunkiem prof. dr. hab. Andrzeja Dziembowskiego, będzie opracowanie technologii terapeutycznego mRNA o wysokiej skuteczności i jego zastosowanie w immunoterapii nowotworów.

"Pamiętam spory i dyskusje z osobami, bez których Wirtualnego Instytutu Badawczego by dzisiaj nie było" - wspominał dyrektor PORT-u, dr Andrzej Dybczyński. - "Pamiętam różnice zdań i jak duże one były. Ale po czterech latach podpisujemy umowę, dzięki której najlepsi polscy naukowcy będą mogli prowadzić badania na międzynarodowym poziomie".

Jak podkreślił lider zespołu, badanie mRNA w ostatnim okresie wydaje się kluczowym zagadnieniem w opracowywaniu leków nie tylko na choroby onkologiczne, ale też i te związane z pandemią SARS-CoV-2.

"Jest to pierwszy Wirtualny Instytut Badawczy powołany z funduszu polskiej nauki, pierwszy ogłoszony w związku z nim konkurs i pierwszy zespół badawczy" - zaznaczył Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Prezes instytutu zwrócił się bezpośrednio do zwycięskiego zespołu badawczego:

"Bardziej państwo "pierwsi" być nie mogą. Teraz pozostaje mi tylko życzyć, abyście zawsze byli pierwsi przed chorobami, które chcecie leczyć. To bardzo ważne dla pacjentów, którzy czekają na efekty państwa pracy".

Wyniki pierwszego konkursu znane są już od października 2021 roku. Łącznie w pierwszej edycji wpłynęło 12 wniosków, które rozpatrywane były w oparciu o kryteria naukowe oraz gospodarczo-społeczne przez zespół specjalistów z całego świata. Najwyższą ocenę uzyskał projekt "HERO".

"Dawniej większość leków na rynku farmaceutycznym opierała się na chemii. Dziś większość sprzedających się na świecie leków to leki biologiczne. Leki, których podstawa wywodzi się z biologii molekularnej" - podkreślał prof. Andrzej Dziembowski, biolog molekularny i lider zwycięskiego zespołu badawczego. - "Pandemia przyspieszyła badania nad technologią mRNA w szczepionkach. My zaś planujemy przygotować terapeutyczne mRNA nowej generacji, które będziemy mogli zastosować do immunoterapii nowotworów".

Prace będą prowadzone przez naukowców tworzących konsorcjum. W jego skład wchodzą: Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (jednostka lidera zespołu badawczego), Uniwersytet Warszawski, Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.

"Musimy pamiętać, że dzisiejsza umowa to przetarcie szlaków. Wirtualny instytut nie ma swojej siedziby czy administracji, a zarządzany będzie przez istniejący już instytut PORT we Wrocławiu działający w ramach sieci Łukasiewicza. Ale przetarcie tych szlaków może zaowocować większym zainteresowaniem naukowców z Europy i świata tym, co robimy w Polsce. Obszar biotechnologii pokazuje, że w przestrzeni nowoczesnych rozwiązań jesteśmy zaliczani do czołówki. Są takie obszary, w których nie gonimy świata, a z podniesionym czołem przodujemy w ekstraklasie nauki - podkreślał wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek.

WIB powstał w oparciu o ustawę z dnia 4 kwietnia 2019 roku o wspieraniu działalności naukowej z Funduszu Polskiej Nauki. Na jego cel Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło rekordową kwotę 450 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
18 stycznia, 10:36, Gość:

Polscy naukowcy jak rada medyczna

Pomyśl, że jest jeszcze coś takiego jak Rada Języka Polskiego, której, a w zasadzie jednego z członków, ostatnim osiągnięciem było stwierdzenie, że słowo Murzyn jest obraźliwe :-)

G
Gość
Kolejny wał jak z EITplus :-)
G
Gość
Polscy naukowcy jak rada medyczna
g
gość
Wyrzucone pieniądze .Polska nauka jest wtórna , niedouczona , a nie niedofinansowana...
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie