Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Sadzą nowe kwiaty na Starym Mieście (ZDJĘCIA)

Anna Gabińska, N
Tomasz Hołod/ Gazeta Wrocławska
Do końca maja Zarząd Zieleni Miejskiej planuje obsadzić centrum Wrocławia sadzonkami ponad 63 tysięcy roślin ozdobnych. Wyda na to 205 tysięcy złotych.

Wczoraj pracownicy ZZM sadzili przy pomniku Kopernika, od strony ulicy Skargi, aksamitki, szałwie i starce popielne, zwa-ne też popielnikami. Dziś pojawią się na pl. św. Marcina, przy pomniku papieża Jana XXIII. Oprócz aksamitek i starców, zostaną tam zasadzone pacioreczniki indyjskie i begonie. Przed urzędem wojewódzkim natomiast już jest kolorowo od żeniszka i pelargonii.

Do końca maja zakwitną między innymi: bulwar Włostowica i Wyszyńskiego, park Słowackiego, teren pl. Kościuszki, przejście Świdnickie, pl. Dominikański, trawnik przy rzeźbie Powodzianka przy mostach Uniwersyteckich, donice przy ul. Oławskiej i Szewskiej. A także na Promenadzie Staromiejskiej, od pl. Jana Pawła II do ul. Krupniczej.

- Promenada ma być obsadzana kwiatami we wtorek, 29 maja, o ile pogoda się nie zmieni - zapowiada Anna Bytońska z biura prasowego urzędu miejskiego we Wrocławiu.

ZZM zakupił najwięcej sadzonek różnych odmian aksamitek. - Nic dziwnego, to pięknie kwitnąca roślina o aksamitnych w dotyku płatkach. Nie ma szczególnych wymagań i jest odporna na choroby, a także niedostatki wody - opowiada Jolanta Kochanowska, kierownik działu edukacji przyrodniczej w ogrodzie botanicznym we Wrocławiu. - Kwitnie do jesieni. Ma specyficzny zapach kwiatów, stąd polska pospolita nazwa śmierdziuszek. Naturalnie rośnie w Meksyku.

Starzec popielny dostał nazwę od zielonych, lecz pokrytych srebrzystymi, jakby siwymi włoskami na liściach i łodygach. Żeby zakwitł żółtymi kwiatkami, zebranymi w koszyczkach, musi mieć stałą temperaturę przez dłuższy czas - minimum 10 stopni przez trzy miesiące. Gdy w międzyczasie zdarzy się przymrozek, starzec nie zakwitnie. Nic dziwnego - rośnie sobie naturalnie nad Morzem Śródziemnym, gdzie nikt nie drży z zimna.

Najbardziej odporne na suszę, jak i deszcz, są pelargonie. Pochodzą z Afryki. Nazwą odnoszą się do bociana (starogr. pelargos) - gdy opadną im płatki kwiatów, zostaje długi jak bociani dziób wyrostek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska