Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław przyjazny psom asystującym

sz
UM Wrocław
Pies-przewodnik i osoba z niepełnosprawnością to nierozłączna para. Niestety, w wielu miejscach nie ma tej świadomości. Dlatego we Wrocławiu dążymy do tego, aby każde drzwi były otwarte dla osób z psami-asystentami.

W świetle polskiego prawa psy asystujące w towarzystwie człowieka mogą wejść do niemal każdego miejsca użyteczności publicznej. Jedynie obiekty sakralne są niedostępne dla psów. Wiele instytucji nie przestrzega jednak tego nakazu, wywieszając na drzwiach logo z przekreśloną sylwetką psa. Często spowodowane jest to nieznajomością przepisów.

Urząd Miejski Wrocławia rozpoczął akcję uświadamiającą i zachęcającą mieszkańców do traktowania psów przewodników jako nieodłącznych partnerów osób z niepełnosprawnością.

- Chcemy pokazać, że pies asystujący to nie jest tylko pies-przewodnik osoby niewidomej. To także towarzysz człowieka poruszającego się na wózku, człowieka z epilepsją, z cukrzycą, z problemami kardiologicznymi.- mówiła Barbara Borzymowska z Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.
- Taki pies musi być przy człowieku przez cały czas, ponieważ jego zadaniem jest zauważenie i przekazanie informacji o zbliżającym się ataku epileptycznym, podniesieniu poziomu cukru czy zaburzeniu kardiologicznemu. - dodała.

Pies asystujący musi posiadać specjalny certyfikat i oznaczenie, które będzie wskazywało, że jest psem asystującym. Trzeba też pamiętać, że zadaniem psa-asystenta jest pełna koncentracja na właścicielu, dlatego osoby postronne nie powinny rozpraszać go żadnymi próbami kontaktu takimi jak głaskanie czy wydawanie komend.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska