Wrocław obiecuje, że będzie ekologiczny

Jarosław Garbacz
Fot. GH
Udostępnij:
Wrocław chce stać się pierwszym środkowoeuropejskim miastem przyjaznym dla klimatu. Ogłosił to wczoraj prezydent Rafał Dutkiewicz. Gotowy jest projekt badań, które wykażą, w jakich dziedzinach możemy zaoszczędzić energię i stać się proekologiczną metropolią. Ich harmonogram poznamy na początku przyszłego roku.

- Ustalimy, w jaki sposób zredukować emisję gazów cieplarnianych, ograniczyć zużycie wody i prądu. Przyjrzymy się, jak miasto może być bardziej przyjazne dla środowiska - zapowiada Jacek Poświata, dyrektor zarządzający McKinsey & Company - firmy, która wspólnie z EIT+ zajmie się tymi badaniami.

Wczoraj prezydent wręczył strażnikom miejskim i pracownikom Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta dziesięć skuterów napędzanych elektrycznie. Wystarczy 5 godzin ładowania w tradycyjnym gniazdku, by skuter przejechał nawet 100 km.

Projekt pod nazwą "Wrocław dla klimatu" rozpisano na co najmniej 15 lat. - Po jego zakończeniu w mieście będzie się żyło łatwiej i oszczędniej. Uzyskamy to przez mniejsze zużycie energii, ocieplanie budynków instytucji publicznych, ekologiczny transport miejski napędzany prądem czy wodorem oraz wyłączenie centrum z ruchu - podkreśla Mirosław Miller, prezes EIT+.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
max
[cyt]Dobrze, że się zabierają za ten temat. Może i deklaracje, że Wrocław będzie "pierwszym środkowoeuropejskim miastem przyjaznym dla klimatu" są nieco na wyrost, ale kierunek jest jak najbardziej dobry, i zadowolony będę, jeśli nasze miasto będzie w ścisłej czołówce. Jak najbardziej popieram tego typu działania, bo czas najwyższy porządnie zabrać się za nasz klimat. [/cyt]

Przecież to pic przedwyborczy.
We Wrocławiu jest 400.000 aut i większość z nich jeździ po wrocławskich drogach.
Picowanie o zmianie żarówek w ramach ekologi to bzdura. bo można zaoszczędzić tylko kilkadziesiąt wat.
Każde auto ma silnik prawie 100 KW czyli rezygnując z jednego auta mamy większy efekt niż rezygnując z 1000 żarówek.
Tymczasem mieszkańcy maja w domach co najmniej 200.000 rowerów z czego jeździ na co dzień zaledwie 10%.
Wystarczy za kilkadziesiąt milionów połączyć pokawałkowane drogi dla rowerów aby udział rowerów w ruchu wzrósł szybko do 10% a po latach osiągnął nawet 40%. To na początek mniej o 40.000 aut czyli mniej więcej 3 Gigawaty mocy szczytowej. To dwa razy tyle ile ma mocy elektrownia Turów i to są prawdziwe oszczędności a nie produkcja drogich żarówek kompaktowych zawierających rtęć zamiast żarówek zwykłych bezpiecznych dla środowiska.Dodatkowo te żarówki świetlówkowe powinny mieć trwałość 8000 godzin a mają praktycznie 1000 godzin bo producenci chcą zarabiać na produkcji nowych.
Zatem wystarczy pozwolić wrocławianom bezpieczne poruszać się na rowerach a nie tylko będzie oszczędność na energii ale na szkodliwych produktach spalania, hałasie , poprawa kondycji i zdrowia to również oszczędności i życie z zgodzie z naturą czyli ekologia.
Pic , pić pic.
A wystarczyłoby połączyć pokawałkowane drogi dla rowerów aby ludzie nie bali się stracić życia na rowerze i nie trzeba nikogo przekonywać do jego zalet.
m
max
[cyt]Natomiast strażnikom miejskim wręczył bym raczej rowery. Ne zatruwa się środowiska na prąd potrzebny na 5 godzin ich ładowania. A gdyby sobie popedałowali codziennie i przewietrzyli porządnie głowy to może mnie głupot by robili i poprawiliby o sobie trochę opinię.[/cyt]
Strażnicy nie mają gdzie zaparkować radiowozów więc przejeżdżają obok nielegalnie parkujących aut odstępując od interwencji.
kiedyś były rowery we wrocławskiej SM ale dziś strażnicy się postarzeli i nie chce się im pedałować.
Ludzi w SM brakuje i dlatego SM nie wypełnia swoich obowiązków.
Jak może wypełniać jak w radiowozie jeździ dwóch strażników więc jeden wypisuje mandat a drugi pilnuje radiowozu aby rozeźleni kierowcy go nie uszkodzili.wet jak Sm raczy przyjechać to sama swym radiowozem bardziej blokuje ruch niż nielegalnie parkujący kierowcy.
Zatem jak najbardziej skutery elektryczne są ok ale teraz będzie wymówka ze nie przyjechali bo 5 godzin czekali na naładowanie skutera. Strażnicy są zwykle sfrustrowani i opryskliwi.Nie wierzą że to co robią ma sens. Gdyby jeździli na rowerach tak jak w innych miastach może endorfiny pozwoliłyby im pracować z przyjemnością i skuteczniej.
Strażnik jadący rowerem po chodniku mógłby łatwiej skontrolować ile miejsca zostawili kierowcy.
Jadąc radiowozem wzdłuż ulicy nie widzi nic.
Zresztą SM reaguje zwykle w miejscach gdzie jest zakaz parkowania.
Radiowóz SM tez jest zobowiązany do stosowania się do znaków ale kto ich ukaże za łamanie prawa.
Zatem rowery są wielce ok.
Skutery powinny być dla strażników osiedlowych działających na peryferiach.
Ale kilak lat temu prasa donosiła ze strażnicy mieli skutery.
Widocznie nie przypadły im do gustu i sprzedali bo ja nigdy tych skuterów nie widziałem.
Może gdyby SM miała rowery to by zaczęła oczyszczać ścieżki rowerowe z aut bo pod tym względem wrocławska SM opierdala się najbardziej w kraju.
o
obyw_atel
Dobrze, że się zabierają za ten temat. Może i deklaracje, że Wrocław będzie "pierwszym środkowoeuropejskim miastem przyjaznym dla klimatu" są nieco na wyrost, ale kierunek jest jak najbardziej dobry, i zadowolony będę, jeśli nasze miasto będzie w ścisłej czołówce. Jak najbardziej popieram tego typu działania, bo czas najwyższy porządnie zabrać się za nasz klimat.
C
CT
"Ogródki działkowe płucami miasta" - śmiech na sali. Przez ogródki działkowe setki tysięcy ludzi na wrocławskich osiedlach muszą dzień w dzień od września do grudnia wdychać dym powstały wskutek wypalania szczątków roślin (wbrew ustawom o ochronie środowiska), bo działkowcom nie chce się odpadów wywozić ani kompostować. Smród jest gorszy niż przy ruchliwej drodze. Czas skończyć z działkowymi trucicielami. Miasto powinno zamiast działek zrobić parki dla wszystkich mieszkańców (drzewa są lepszymi płucami niż parę krzaków) albo przynajmniej zdecydowanie walczyć z zatruwaniem powietrza. Dopóki ten problem nie zostanie rozwiązany, nie ma co mówić o żadnej ekologii.
T
T.
no i bomba... normalne działanie cywilizowanego miasta... a swoją drogą w kwestii "ogródków" - czyli @PiŁa - w mieście są parki. ogródki - na obrzeża. normalne miasto tak wyglada - tylko w Polsce możliwe są ostoje socjalizmu w postaci ogródków w środku miasta... dlaczego jest to patologia? ano dlatego że dostęp do nich jest limitowany...

jestem bezwzględnym zwolennikiem przekształcenia trerenów zajmowanych przez ogródki działkowe w parki - przynajmniej w obrębie szerokorozumianego centrum miasta. bezdyskusyjnie...

na działkę-a i owszem - zapraszam,ale skończmy z fikcją "zdrowej marcheweczki" z ogródków przy bodaj klecińskiej... nie - nie klecińskiej - przedłużenie "na ostatnim groszu" - to chyba żart :)
c
cioran89
Wrocław idzie w dobrym kierunku. Trzeba zacząć poważną rozmowę na temat naszego klimatu oraz zmian, jakie zachodzą. Zresztą, każdy już chyba odczuwa na własnej skórze owe zmiany- wpierw powodzie, potem susze, ogromne amplitudy temperatury powietrza etc. Dlatego też z zadowoleniem czytam o oświadczynach prezydenta Dutkiewicza, jakoby Wrocław miał stać się "pierwszym środkowoeuropejskim miastem przyjaznym dla klimatu".
P
PiŁa
Dbałość o trwanie ogródków działkowych jest także działaniem ekologicznym. Tysiące ludzi codziennie w całym mieście uprawia tam różne rośliny przyciągając tym samym owady i zwierzęta. To ogrody botaniczne miasta. I jego płuca. Ekologia to przede wszystkim wcześniejsze reagowanie a nie usuwanie skutków dokonanych już zniszczeń. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Chwaliłbym bardzo Dutkiewicza, gdyby nie nastawał na niszczenie ogrodów działkowych, tak jak to robi obecnie. Natomiast strażnikom miejskim wręczył bym raczej rowery. Ne zatruwa się środowiska na prąd potrzebny na 5 godzin ich ładowania. A gdyby sobie popedałowali codziennie i przewietrzyli porządnie głowy to może mnie głupot by robili i poprawiliby o sobie trochę opinię.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie