Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Nie będzie bezpłatnej mammografii?

Anna Szejda
Najwięcej Dolnoślązaczek zgłasza się na badania profilaktyczne dzięki imiennym zaproszeniom
Najwięcej Dolnoślązaczek zgłasza się na badania profilaktyczne dzięki imiennym zaproszeniom Paweł Relikowski
Nie wiadomo, kto wyśle kobietom zaproszenia na profilaktyczne badania onkologiczne. Ośrodek, który się tym zajmuje, może przestać istnieć.

Czy w przyszłym roku kobiety nadal będą mogły zgłaszać się na bezpłatne badania cytologiczne i mammograficzne? - Nie wiem. Nasza przyszłość stoi pod znakiem zapytania - przyznaje Jolanta Kotowska, kierowniczka Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Programy Profilaktyczne.

Ośrodek powstał pięć lat temu. W grudniu kończy mu się umowa z Ministerstwem Zdrowia, a nowy konkurs nie został jeszcze ogłoszony. - Nie mamy nawet żadnej informacji z resortu, czy nadal będzie finansował naszą działalność - wyjaśnia Jolanta Kotowska.

Do głównych zadań Ośrodka należy m.in. imienne zapraszanie kobiet na badania. Do udziału w programie profilaktyki raka szyjki macicy zachęcane są panie od 25. do 29. roku życia, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały robionej cytologii, a do udziału w programie zapobiegania nowotworom piersi - kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które przez dwa lata nie były na mammografii. Tylko w tym roku takie imienne zaproszenia otrzyma około 180 tysięcy mieszkanek Dolnego Śląska.

27-letnia Anna Kumal z Wrocławia zaproszenie dostała pocztą. - Był tam adres przychodni, która znajduje się blisko mojego domu, i telefon, pod który miałam zadzwonić, żeby się zarejestrować. Zwykle brakuje czasu, odkłada się wszystko na później, ale skoro nadarzyła się okazja, to skorzystałam - opowiada. I dodaje, że na wizytę u dobrego ginekologa albo trzeba czekać, albo za nią zapłacić. Koszt spotkania z lekarzem plus cytologia to wydatek rzędu 60-150 zł. - Fakt, że badania były bezpłatne, przekonał mnie - dodaje pani Anna.

Czy jeszcze zajmuje się Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Programy Profilaktyczne?
- Pilnujemy, by kobiety zgłaszały się na kontrolę - mówi jego kierowniczka. Dzięki aktualizowanej na bieżąco informatycznej bazie danych, pracownicy Ośrodka są w stanie wyłapać nazwiska pacjentek, które nie podjęły leczenia mimo niekorzystnych wyników badań.

- Mówiąc wprost: gonimy je, żeby zadbały o swoje zdrowie - dodaje żartem Jolanta Kotowska. Poza tym kontroluje miejsca, w których wykonywane są badania. Dzięki j interwencji Ośrodka wymienionych zostało 10 mammografów, które były przestarzałe i nie dawały gwarancji, że wykryją raka piersi w jego wczesnym stadium.

Piotr Olechno, rzecznik resortu zdrowia, poinformował nas, że decyzja o tym, kto i w jaki sposób będzie realizował profilaktyczne programy, zapadnie dopiero pod koniec roku. Może to oznaczać, że konkurs w ogóle nie zostanie ogłoszony, a wojewódzkie ośrodki koordynujące zakończą swoją działalność.

- Może nasze zadania zamierza przejąć ministerstwo? - zastanawia się Jolanta Kotowska. Czy programy będą od początku roku realizowane, nie wie nikt. Wiadomo za to, że najwięcej osób zgłosiło się na konsultacje właśnie dzięki imiennym zaproszeniom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska