Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Nauczyciele dostali podwyżki. Kryzys je okroił

Anna Gabińska
Tak w czerwcu cieszyły się dzieci z SP nr 3 przy ul. Bobrzej. Oby tak na skrzydłach leciały jutro na apel na rozpoczęcie szkoły
Tak w czerwcu cieszyły się dzieci z SP nr 3 przy ul. Bobrzej. Oby tak na skrzydłach leciały jutro na apel na rozpoczęcie szkoły Janusz Wójtowicz
- Szkoła się rozpocznie, wrocławscy nauczyciele wcale nie myślą o strajku we wrześniu - tym stwierdzeniem Mirosława Chodubska, prezes dolnośląskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, ucięła wczoraj spekulacje niektórych mediów na temat ewentualnych protestów.

Jej zdaniem nauczyciele nie mają powodów do niezadowolenia, bo ani rząd, ani gmina nie wycofali się z obietnicy podwyżki. Jednak zamiast 10 proc. w roku 2010 wyniesie ona 7 proc. - To przez kryzys - tłumaczy Chodubska.

Po podwyżce płaca zasadnicza nauczyciela stażysty wyniesie 2039 zł, kontraktowego - 2099 zł, mianowanego - 2383 zł, a dyplomowanego - 2799 zł brutto. Do tego każdy może liczyć na dodatek motywacyjny: od 90 do 370 zł na etat.

- Średnia zarobków wrocławskich nauczycieli na tle kraju plasuje ich na drugim miejscu, zaraz po Warszawie - pociesza Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. Po wakacjach do wyremontowanych murów wrócą uczniowie 14 placówek. We wrześniu otworzy się trzy nowe przedszkola na łącznie 425 miejsc: przy ul. Prochowickiej, Wałbrzyskiej i Częstochowskiej.

Do końca września w trzech podstawówkach: SP nr 50 przy ul. Obornickiej, SP nr 68 przy ul. Szczęśliwej i ZSP nr 4 przy ul. Sołtysowickiej otwarte zostaną nowoczesne place zabaw z programu Radosna szkoła.

Uczniowie XII LO przy pl. Orląt Lwowskich i w zespole szkół przy ul. Skargi będą mieli wf w nowych salach gimnastycznych. Sześć szkół ma nowe boiska. Zawodówka przy ul. Borowskiej otworzyła nowy zawód z myślą o Euro 2012: mechanik maszyn i urządzeń drogowych. Lotnicze Zakłady Naukowe na Kiełczowie otwierają w szkole policealnej naukę zawodu: technik eksploatacji portów i terminali.

We wrześniu więcej 6-latków pójdzie do podstawówki. W tym roku rodzice zapisali ich ponad 300, czyli co dziesiątego. W ubiegłym roku było tylko 100. Reszta poszła do zerówki, które we Wrocławiu są prowadzone w przedszkolach lub podstawówkach.

Nowością, od której nie ma odwrotu, są e-dzienniki. Od września będą już w ponad połowie wrocławskich szkół. Za rok w każdej placówce nauczyciele będą musieli prowadzić je we Wrocławiu.
- To ułatwia pracę, pod warunkiem że wszyscy nauczycie-le wpisują sami oceny do systemu, czyli mają komputer - uważa Elżbieta Rembecka, nauczycielka z Gimnazjum nr 7 przy ul. Kolistej we Wrocławiu.

Tam e-dziennik jest w użyciu od października ubiegłego roku. Rodzice wcześniej niż na wywiadówce dowiadują się teraz o jedynkach. Ale i wcześniej, niż to ogłosi nauczyciel, mogą dowiedzieć się o piątce ze sprawdzianu.

Szkolny patrol

Strażnicy miejscy zaczynają od jutra akcję Bezpieczna szkoła.
Do końca tygodnia przy przejściach dla pieszych przy Szkołach Podstawowych nr 1, 2, 8, 9, 10, 12, 17, 18, 20, 21, 23, 25, 26, 27, 37, 46, 47, 51, 53, 63, 64, 65, 67, 72, 74, 80, 83, 83, 90, 91, 97, 99, 107, 108, Zespołach Szkół nr 6, 9, 15, 21, 42, Zespołach Szkolno-Przedszkolnych nr 4 i 8 oraz przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy ul. Parkowej będą stali funkcjonariusze, którzy pomogą dzieciom bezpiecznie przejść przez ulicę. MKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska