Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: "Księżniczka czardasza" przebój na scenie ATM (ZAPOWIEDŹ)

Robert Migdał
Plakat do spektaklu "Księżniczka czardasza" stworzył Ryszard Kaja. Premiera operetki: 1 stycznia 2015 roku, godz. 20
Plakat do spektaklu "Księżniczka czardasza" stworzył Ryszard Kaja. Premiera operetki: 1 stycznia 2015 roku, godz. 20 materiały prasowe
Operetka, którą skomponował Emmerich Kalman, zostanie wystawiona na scenie ATM w Bielanach Wrocławskich już 1 stycznia.

Szykuje się wielka operetkowa premiera, bo "Księżniczka czardasza" to przebój nad przeboje. Opowieść o wielkiej miłości panny z nizin społecznych- Sylvii Varescu, gwiazdy czardasza, i kawalera z wyższych sfer - księcia Edwina Lipperta - przez całe dziesięciolecia (premiera odbyła się w Wiedniu 13 listopada 1915 roku) rozpalała publiczność do czerwoności (zwłaszcza płeć piękną).

Na przedstawieniu, którego premiera jest zaplanowana na pierwszy dzień nowego roku na scenie ATM w Bielanach Wrocławskich (ul. Dwa Światy) koło Wrocławia, usłyszymy wspaniałe głosy. Zaśpiewają m.in. Tomasz Janczak, dyrektor Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu (jako Edwin), Anna Patrys z Jeleniej Góry, która zabłysnęła w ostatnim TVN-owskim show "Mam talent" świetnymi występami operowymi (Sylva), Tomasz Malszewski z Opery Krakowskiej (Edwin) czy wrocławianka Ewa Szydło (An-hilda). Usłyszmy także Annę Dytry, śpiewaczkę z Bułgarii, która w swojej ojczyźnie śpiewała w "Księżniczce czardasza", ale po bułgarsku (jako Sylva). Teraz po raz pierwszy zaśpiewa po polsku.

Muzykę wykona orkiestra symfoniczna w kameralnym składzie (bo cały by się... nie zmieścił) pod dyrekcją Artura Wróbla, który jest też kierownikiem muzycznym przedstawienia.

- A do tego wszystkiego zjawiskowa choreografia i scenografia zrobiona z wielkim przepychem, w stylu epoki z początku XX wieku - zachwala Maciej Michałowski, producent spektaklu.

Za inscenizację, reżyserię i choreografię jest odpowiedzialna Elżbieta Lejman-Krzysztyniak.
- Aktorzy mają bardzo trudne zadanie: nie tylko muszą śpiewać, ale i tańczyć. Bo to operetka bardzo żywiołowa - mówi reżyserka spektaklu. - Cały czas wszyscy są w akcji, nawet chór - złożony ze studentów Akademii Muzycznej - śpiewa nie stojąc, ale cały czas poruszając się po scenie - dodaje.

Spektakl będzie wykonywany w języku polskim. W sumie na scenie ATM, do 15 lutego, będzie zagranych 12 spektakli (1, 2, 3, 4, 16, 17, 18, 30 i 31 stycznia oraz 1, 13 i 15 lutego 2015 roku). Potem przedstawienie ma być pokazywane w całej Polsce.
Bilety w cenie od 60 do 250 złotych można kupić m.in. na www.bilety.scenaatm.pl i www.kupbilecik.pl.

Maciej Michałowski zapowiada, że "Księżniczka czardasza" to dopiero początek. W 2015 i 2016 roku planuje - co kwartał - wystawić kolejne operetki ("Wesoła wdówka" "Wiktoria i jej huzar", "Baron cygański", "Pod białym koniem" i "Loteria").

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska