Wrocław będzie musiał się dorzucić do podwyżek dla nauczycieli? Kilka milionów złotych tylko w tym roku

Andrzej ZwolińskiZaktualizowano 
W Sejmie forsowane są zmiany w karcie nauczyciela, które poza podwyżkami przyniosą pracownikom oświaty nowe dodatki. Wciąż nie wiadomo, kto to sfinansuje.

Pensje nauczycieli mają wzrosnąć od września. Średnie wynagrodzenie pracowników szkół i przedszkoli podskoczy o 9,6 proc. - zdecydował niedawno Sejm nowelizując ustawę karta nauczyciela. Zmieniając ją wprowadzono też dodatek dla nauczycieli stażystów, określono minimalną wysokości dodatku za wychowawstwo i skrócono ścieżkę awansu. Podwyżka ma zostać wypłacona do 30 września 2019 r. z wyrównaniem od 1 września. Tu pojawił się problem, a dokładniej pytania ze strony samorządów – kto to sfinansuje?

Po głosowaniu Dariusz Piontkowski podkreślił z sejmowej mównicy, że nowelizacja karty nauczyciela, to "realizacja zapowiedzi rządu, że wynagrodzenie nauczycieli będzie stopniowo podwyższane, a jej szczegółowe zapisy wynikają z porozumienia podpisanego z Sekcją Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność".

Jak się zmienią wynagrodzenia nauczycieli?

Po wrześniowej podwyżce wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty wyniesie 2782 zł brutto (oznacza to wzrost o 244 zł brutto), nauczyciela kontraktowego - 2862 zł brutto (wzrost o 251 zł brutto), nauczyciela mianowanego - 3250 zł brutto (wzrost o 285 zł brutto), nauczyciela dyplomowanego - 3817 zł brutto (wzrost o 334 zł brutto). Z kolei - jak czytamy w uzasadnieniu projektu zmiany ustawy - tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli wyniesie: nauczyciela stażysty - 3338 zł, nauczyciela kontraktowego - 3705 zł, nauczyciela mianowanego - 4806 zł, nauczyciela dyplomowanego - 6141 zł.

Trzeba pamiętać, że na to średnie wynagrodzenie składa się pensja zasadnicza i dodatki określone w Karcie nauczyciela. Tych ostatnich jest aż kilkanaście: za wysługę lat, funkcyjne (wynikający z pełnienia funkcji kierowniczej, dla opiekuna stażu, dla wychowawcy klasy, nauczyciela doradcy, nauczyciela konsultanta), motywacyjny, za warunki pracy, za uciążliwość pracy, nagroda jubileuszowa, nagroda ze specjalnego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastka), odprawa emerytalno-rentowa i odprawa z tytułu rozwiązania stosunku pracy, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa. O wysokości innych dodatków decydują samorządy w regulaminach wynagradzania.

Inną zmianą, która wzbudziła szczególnie dużo kontrowersji jest wprowadzenie minimalnej wysokości dodatku za wychowawstwo na poziomie 300 zł, wprowadzenie jednorazowego świadczenia dla nauczyciela stażysty odbywającego staż na stopień nauczyciela kontraktowego w wysokości 1000 zł (ma być wypłacane w terminie do 30 września roku, w którym nauczyciel rozpoczął staż). Koszt wszystkich przeprowadzonych zmian, strona rządowa oszacowała na ponad miliard zł.

Zrzutka na podwyżki. Tylko kto i po ile?

Samorządowcy przerwali ostatnie, wtorkowe posiedzenie Zespołu ds. edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Ich zdaniem poselski projekt zmian w Karcie Nauczyciela nie był z nimi konusltowany, a poza tym nie wskazano w jakim stopniu podwyżki zostaną sfinansowane z budżetu państwa, a w jakim będą musiały to zrobić samorządy. Co prawda wiceminister oświaty Marzena Machałek zapewniała, że głównym źródłem będzie zwiększona oświatowa subwencja na ten rok. Pieniądze – jak wskazała – mają pochodzić z przesunięć w ramach planu wydatków budżetu państwa. Jednak przedstawicieli samorządów to nie uspokoiło i zażądali od MEN wyliczenia skutków finansowych przepisów, uchwalonych przez Sejm. Warto przypomnieć tutaj niedawne słowa premiera Mateusza Morawieckiego, że „zdecydowana większość środków przeznaczonych na podwyżki będzie pochodzić z budżetu państwa”, które wskazywałoby, że samorządy będą się musiały dorzucić.

Jak to może wyglądać w przypadku Wrocławia?

Biorąc pod uwagę liczbę nauczycieli i innych pracowników, która przekracza 14 tysięcy osób, tegoroczny koszt wprowadzanych podwyżek i nowych dodatków tylko dla nich można szacować na co najmniej 10 mln złotych. Przy braku wyraźnych zapisów w procedowanym jeszcze w parlamencie projekcie ustawy zmieniającej kartę nauczyciela, wskazujących kto będzie odpowiadał za sfinansowanie podwyżek i dodatków, może się okazać, że stolica Dolnego Śląska będzie musiała już w tym roku wyłożyć dodatkowe kilka milionów złotych na dodatki dla nauczycieli. Już teraz część oświatowa subwencji ogólnej przyznana Wrocławiowi na ten rok to 645,1 mln zł i pokrywa niewiele ponad połowę wydatków jakie miasto ponosi na oświatę.

Przypomnijmy, że Wrocław, podobnie jak kilkanaście innych miast domaga się od rządu zwrotu kosztów reformy edukacji autorstwa Anny Zalewskiej. Nasz magistrat oszacował go na około 100 mln zł. Tylko za 2017 rok, miasto domaga się zwrotu blisko 11 mln zł. Minister edukacji Dariusz Piontkowski, odrzucił te żądania. - Nie ma powodu do tego, aby je zwracać. Ministerstwo dofinansowało te zadania, które były związane z reformą strukturalną - oświadczył nie tak dawno nowy szef resortu. Samorządowcy obawiają się, że i tym razem, to oni będą musieli wziąć na siebie ciężar finansowy zmian w Karcie nauczyciela.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 66

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

W
WRX

A ja proponuję by zwiększyć ilość parkometrów we Wrocławiu (zwiększyć zasięg na kolejne osiedla), podnieść maksymalnie opłaty za godzinę postoju i wstrzymać wydawanie jakichkolwiek abonamentów na samochody zarejestrowane poza Wrocławiem

K
Kapral

Zlikwidować Kartę Nauczyciela-ten komunistyczny twór niespotykany nigdzie indziej na świecie.

G
Gość
2019-06-24T08:54:25 02:00, Gość:

Dlaczego mam dopłacać do niedouczonych nauczycieli.Nauczycielka j. polskiego czyli polonistka nie zna j. polskiego i mówi do uczniów III kl.szkoły podstawowej cyt." tu pisze" zamiast "tu jest napisane".Dziecko uczennica kl.III głośno zwraca Pani uwagę, że tak się nie mówi a Pani polonistka robi wielki oczy !

2019-06-24T09:33:44 02:00, Gość:

A czego uczy polonistka w 3. klasie? Tam są nauczyciele od wszystkiego, nie przedmiotowcy.

2019-06-24T12:11:03 02:00, Gość:

Tzn.jak uczy w III kl. to sama może być nieukiem ???? Wstyd.

2019-06-24T13:18:34 02:00, Gość:

Powinien być ukiem. Jednak polonista nie uczy w klasach 1-3.

2019-06-24T17:37:16 02:00, Gość:

To była IV klasa. To ja pisałam ten post.To nie zmienia jednak faktu, że każdy nauczyciel powinien być wzorem dla ucznia.

Rodzic też powinien być wzorem, na początek warto, żeby wiedział, do której klasy chodzi jego dziecko. Na marginesie: każdy popełnia błędy.

J
Już nie nauczyciel

Jeśli takie będzie podejście do nauczycieli i oświaty, jak w większości wpisów, to przepowiadam powolny schyłek polskiej edukacji. Kto przy zdrowych zmysłach kończąc studia i mając wybór miejsc pracy, wyjazdu za granicę przyjdzie uczyć w szkole za 2500zł na rękę? (Podawane średnie zarobków należy nazwać kłamstwem GUS). Kto do tego będzie jeszcze wysłuchiwać uwag, że jest leniem,nieukiem i nieudacznikiem życiowym. Kto będzie za takie zarobki lawirować pomiędzy wciąż zmieniającymi się zarządzeniami ministerstwa i roszczeniami rodziców? No kto? Może któryś z tych komentujących, pełnych jadu anonimów? Wątpię. Popatrzmy na średnią wieku nauczycieli i wszystko będzie jasne. W mojej szkole większość jest w wieku wczesnoemerytalnym. Ze szkoły odeszło, łącznie ze mną 4 młodych nauczycieli. Ten drenaż będzie coraz większy. Na początek zauważą go duże ośrodki miejskie, później mniejsze miejscowości. Wtedy ci sami, którzy tak pogardliwie wyrażają się o tym zawodzie, będą wypisywać komentarze w stylu:co rząd zrobił, by zapobiec tej sytuacji... Kończąc dodam jeszcze uwagę, że nie w każdej szkole i w każdym mieście nauczycielom rekompensowano finansowe straty za strajk i to jest logiczną konsekwencją podjętej. decyzji. Kiedy natomiast czytam, że należy zakazać działalności wolnych związków zawodowych to ręce mi opadają. Czy o taką "wolną" Polskę walczyli moi rodzice w latach osiemdziesiątych? Nauczyciele_ to też nie zakonnicy, by mówić o ich powołaniu(co najwyżej możnaby mówić o predyspozycjach do zawodu). Można stawiać wymagania, co do jakości i ilości pracy, to zrozumiałe. Tylko, że za takie wymagania należy się ,jak w każdym zawodzie, rzetelna zapłata. W przeciwnym razie... Czas pokaże...

G
Gość
2019-06-24T17:08:41 02:00, Jacek:

Sutryk juz raz zapłacił nauczycielom za strajk - .yd.mał ich NIC NIE DOSTALI

Jak to nie? Mało wiesz. Wypłaty są tylko nazywają się inaczej niż "za strajk".

G
Gość

Ciekawe ile wydajemy rocznie na klub kopaczy piłki?

G
Gość

Ja nie zgadzam sie zebysmy mieli finansowac strajk. Ale wiem kto powinien. Niech im placa WSZYSCYci, ktorzy POpierali tak ochoczo ten strajk. A jako pierwszego wskazuje pana Sutryka i pana Dutkiewicza oraz wszystkich celebrytow. Z własnej kieszeni. Moze drugi raz spolka panowie prezydent PO z Wroclawia Sutryk

G
Gość
2019-06-24T08:54:25 02:00, Gość:

Dlaczego mam dopłacać do niedouczonych nauczycieli.Nauczycielka j. polskiego czyli polonistka nie zna j. polskiego i mówi do uczniów III kl.szkoły podstawowej cyt." tu pisze" zamiast "tu jest napisane".Dziecko uczennica kl.III głośno zwraca Pani uwagę, że tak się nie mówi a Pani polonistka robi wielki oczy !

2019-06-24T09:33:44 02:00, Gość:

A czego uczy polonistka w 3. klasie? Tam są nauczyciele od wszystkiego, nie przedmiotowcy.

2019-06-24T12:11:03 02:00, Gość:

Tzn.jak uczy w III kl. to sama może być nieukiem ???? Wstyd.

2019-06-24T13:18:34 02:00, Gość:

Powinien być ukiem. Jednak polonista nie uczy w klasach 1-3.

To była IV klasa. To ja pisałam ten post.To nie zmienia jednak faktu, że każdy nauczyciel powinien być wzorem dla ucznia.

J
Jacek

Sutryk juz raz zapłacił nauczycielom za strajk - .yd.mał ich NIC NIE DOSTALI

N
NIE MA ZGODY !

A z jamiej racji ??? NIE MA ZGODY NA KASE Z NASZYCH PODATKÓW DLA TYCH DARMOZJADÓW !!!!! Jak Sutek obiecal to nie da z wlasnej kieszeni i kieszeni swojego nierozliczonego kolesia Dupkiewicza !

G
Gość
2019-06-24T14:03:35 02:00, Jerzy:

80 % społeczeństwa uważa nauczycieli za darmozjadów.

Zapisały się te barany do prywatnej partyjki Broniarza i robią politykę jako przybudówka Platfusow i Kodziarzy. Kształcenie w szkołach jest na poziomie "pozal się Boże". Za bardzo zajęci politykowaniem i narzekaniem jak to oni ciężko pracują...siedząc w domu. Odliczając wakacje, chorobowe itp. zostaje im rocznie ok. 40 tygodni obecności w szkole.

14 godz. zegarowych x 40 = 560 godzin pracy rocznie, a wymagania płacowe z sufitu. I jeszcze roczny płatny zdrowotny urlop, to nonsens.

Pozostali pracują blisko 2000 godz. rocznie i płacą na tych darmozjadow.

Pogonić to dziadostwo do 40 godzinnej roboty, niech pracują w szkole a nie, że niby coś tam w domu robią, to fikcja.

Jerzy, tobie ktoś zamknął drzwi, że tak krzyczysz? Jak tak dobrze, to zatrudnij się w szkole. Doświadczysz tej niby pracy.

E
Eli

Zamiast rozdawać 500 , na oświatę rozdać

J
Jerzy

80 % społeczeństwa uważa nauczycieli za darmozjadów.

Zapisały się te barany do prywatnej partyjki Broniarza i robią politykę jako przybudówka Platfusow i Kodziarzy. Kształcenie w szkołach jest na poziomie "pozal się Boże". Za bardzo zajęci politykowaniem i narzekaniem jak to oni ciężko pracują...siedząc w domu. Odliczając wakacje, chorobowe itp. zostaje im rocznie ok. 40 tygodni obecności w szkole.

14 godz. zegarowych x 40 = 560 godzin pracy rocznie, a wymagania płacowe z sufitu. I jeszcze roczny płatny zdrowotny urlop, to nonsens.

Pozostali pracują blisko 2000 godz. rocznie i płacą na tych darmozjadow.

Pogonić to dziadostwo do 40 godzinnej roboty, niech pracują w szkole a nie, że niby coś tam w domu robią, to fikcja.

G
Gość

...Praca online dla każdego od 18lat przed komputerem 14.700zł miesięcznie, zostało kilka miejsc

zapisz sie tu: http://zarobmilion.pl

zarabiasz wygodnie w domu przed komputerem!

G
Gość

Tych tzw.nauczycieli którzy nie chcą pracować to do fabryki z nimi,tam dopiero zobaczą co znaczy praca.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3