MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Alarmy w szkołach. Grożą bombami i gazem. Co z maturami?

sz, CM
Zamknięta szkoła, budynek otoczony przez wozy straży pożarnej, policji i pogotowia ratunkowego - taki widok zastali dziś o 8 rano maturzyści z dziesięciu wrocławskich szkół. Na godzinę przed rozpoczęciem matury budynki były przeszukiwane po tym jak do dyrekcji dotarły mejle z ostrzeżeniem o gazie, który miałby zostać rozpylony w placówkach podczas egzaminu albo podłożonych w salach ładunkach wybuchowych. Mimo tych alarmów wszędzie matura rozpoczęła się o czasie.

XII Liceum Ogólnokształcące przy pl. Orląt Lwowskich we Wrocławiu jest jedną z dziesięciu wrocławskich szkół, w których ogłoszono podobne alarmy. Na miejscu od rana są policja, straż pożarna i pogotowie. Tutaj do szkoły wczoraj przyszedł e-mail, że dziś podczas matur zostanie rozpylony gaz pieprzowy. Dyrekcja odebrała go dziś rano. Na miejsce przybyły służby, które sprawdziły w pierwszej kolejności pomieszczenia, gdzie miała być pisana matura. Uczniowie weszli do sal przed godz. 9.

W tych wrocławskich szkołach ogłoszono alarm przed maturą z matematyki:
- Liceum Ogólnokształcące nr IX, Ks, Piotra Skargi 31,
- XI Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego, Spółdzielcza 2a,
- XII Licem Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego, pl. Orląt Lwowskich
- Liceum Ogólnokształcące nr VIII im. Bolesława Krzywoustego, Zaporoska 71
- XIII Liceum Ogólnokształcące im. Aleksandra Fredry, Haukego-Bosaka 33
- Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra, ks. Marcina Lutra 2-8
- Dolnośląski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 12 dla Niesłyszących i Słabosłyszących we Wrocławiu, Dworska 8
- Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej, Wybrzeże Wyspiańskiego 23-25
- Liceum dla Dorosłych Novum , Prosta 16,
- Centrum Kształcenia Ustawicznego, Swobodna 73

- Szkół w których ogłoszono alarm może być więcej, bo nie wszystkie zgłaszają nam ten fakt. Nigdzie jednak na Dolnym Śląsku matura z tego powodu nie została dziś odwołana - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl Piotr Świędrych, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu.

- Do części wrocławskich szkół dotarła wiadomość o rozpyleniu gazu, do innych o podłożonym ładunku wybuchowym. W żadnym z miejsc które już sprawdziliśmy ta informacja się nie potwierdziła. Uspokajamy uczniów: nie ma obaw o maturę. Jesteśmy w stanie sprawdzić budynki szkół bez ich ewakuacji - uspokaja Dariusz Rajski z wrocławskiej policji.

Straż pożarna została powiadomiona o podłożonych ładunkach wybuchowych również dwóch w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Alarmy bombowe ogłoszono również w wielu w szkołach w regionie, m.in. w Środzie Śląskiej, Bielawie, Dzierżoniowie.

Przypomnijmy, że wczoraj alarmy bombowe sparaliżowały wiele egzaminów maturalnych w całej Polsce. Niektóre z nich trzeba było przerwać i przełożyć na czerwiec. Również we Wrocławiu czy Legnicy. W jednej ze szkół we Wrocławiu przerwano z tego powodu maturę. Ma zostać powtórzona w czerwcu - kliknij i przeczytaj więcej na ten temat

Policja przestrzegła szkoły przed fałszywymi alarmami bombowymi, które mają zakłócić przebieg egzaminów maturalnych. – Za wywołanie niepotrzebnego alarmu, za informowanie o zagrożeniu, które wiemy, że nie nastąpi jest zagrożone karą do 8 lat więzienia. To jest kwestia czasu, aby te osoby wpadły – powiedział Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

ZOBACZ TEŻ:

W Legnicy na wznowienie egzaminu uczniowie musieli czekać około godziny. W tym czasie nie mogli mieć telefonów komórkowych i dostępu do internetu. Czas spędzali w podstawionych przed szkołę autobusach

Wrocław: Matura przerwana. Powtórka w czerwcu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

26-letni Ukrainiec próbował nakłonić Polaka do szpiegowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska