18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Wrocław: 2 mln zł kary za zmowę cenową przy przetargu na zakup komputerów dla szkół i bibliotek

Malwina Gadawa
fot. Andrzej Banaś/Polskapresse
Udostępnij:
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył blisko 2 mln zł łącznych kar za zmowę przetargową. Sześciu wrocławskich przedsiębiorców - uczestników trzech konsorcjów ­- w niedozwolony sposób chciało wpłynąć na wyniki przetargu, który miał wyłonić dostawcę sprzętu komputerowego dla szkół i bibliotek.

Decyzja wydana przez UOKiK dotyczy zmowy przetargowej zawartej pomiędzy przedsiębiorcami z Wrocławia. Pod koniec 2011 roku Urząd Marszałkowski zorganizował przetarg na dostawę sprzętu komputerowego dla szkół i bibliotek biorących udział w projekcie Dolnośląska e-szkoła. Wśród jego uczestników znalazły się m.in. trzy konsorcja utworzone przez spółki: Itsumi i KEN Solutions, Integrit i Dreamtec Solutions, a także Incom i Dreamtec.

UOKiK wszczął postępowanie, które miało sprawdzić czy przedsiębiorcy dokonali niedozwolonych ustaleń. W jego trakcie urząd współpracował z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. - Uzyskane informacje potwierdziły, że pomiędzy konsorcjami zawarta została zmowa przetargowa, której celem było wybranie przez zamawiającego droższej oferty – mówi prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

Początkowo najtańszą ofertą okazała się złożona przez Itsumi i KEN Solutions, jednak wskutek niewłaściwego uzupełnienia dokumentacji, została ona odrzucona. W takim przypadku Urząd Marszałkowski powinien wybrać drugą w kolejności, czyli droższą ofertę Integrit i Dreamtec Solutions.

Wykluczenie najtańszego wykonawcy spowodowane było przedstawieniem przez niego nieodpowiedniego zaświadczenia z ZUS o niezaleganiu ze składkami. Tymczasem urząd ustalił, że pełnomocnik konsorcjum posiadał właściwy dokument, który mógł przedłożyć w celu otrzymania zlecenia. W opinii urzędu, błędne uzupełnienie dokumentacji było celowym działaniem. Urząd twierdzi, że przedsiębiorcy, którzy powinni ze sobą konkurować, wzajemnie znali swoje oferty.

W informacji wydanej przez UOKiK czytamy: Zawarciu niedozwolonych uzgodnień sprzyjać mogły również powiązania osobowe oraz kapitałowe pomiędzy uczestnikami konsorcjów. Prezes spółek Incom i Dreamtec pełnił również funkcje kierownicze w Integrit, a prezes Dreamtec – w Dreamtec Solutions i KEN Solutions.

Uczestnikom zmowy nie udało się osiągnąć założonego celu, ponieważ zlecenie otrzymał ostatecznie ich konkurent. Złożył on odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej, która uwzględniła jego zarzuty.

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję Prezes UOKiK nałożyła na jego uczestników kary wysokości blisko 2 mln zł: Incom – 1 717 184 zł, Itsumi – 118 895 zł, Integrit – 88 312 zł, Dreamtec – 13 341 zł, KEN Solutions – 3 415 zł i Dreamtec Solutions – brak kary finansowej ze względu na niski przychód przedsiębiorcy.

Decyzja nie jest ostateczna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
BAGSIK
CWANIACTWO NIE OPŁACA SIĘ . BRAWO DLA UOKIK
M
Marta
Te firmy komputerowe i IT to podejrzanie szybko dzięki budżetowi wypływają. To taka kasa którą trudno wycenić i porównać wszak liczy się know how.... i tylko ceny jakieś astronomiczne. Stronka www za 66 milionów...
t
taki tam o
Jedna z tych spółek już nie istnieje, a żeby było zabawniej wszystkie na "I" to jedna i ta sama firma tak na prawdę... Ze względu na działanie takich spółek jak Incom, zmieniły się zapisy PZP(prawa zamówień publicznych)- obecnie firmy znajdujące się w jednej grupie kapitałowej nie mogą, chyba że pod ostrymi restrykcjami, brać udziału w jednym postępowaniu. Niemniej dopóki nie zmieni się u nas podejście w sprawie kryteriów oceny - tj. odejdziemy od modelu pt. Cena Czyni Cuda... takie rzeczy wciąż będą :(
j
ja
miła to informacja że skazali i ukarali cwaniaków - oszustów
czekam na kolejne takie wyroki!
G
Greg
Rzygać się już chce od tych wiadomości o skorumpowanych świniach i innej maści oszustach okradających ten kraj.
MOJ KRAJ, TAKI PIEKNY
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie