Wojska USA w Polsce. Za i przeciw [SONDA]

Piotr Bera
Wojska amerykańskie będą stacjonowały m.in. w Żaganiu Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Czy przyjazd amerykańskich żołnierzy do Polski i ich stacjonowanie u nas jest dobrą decyzją? Czy to dobrze wpłynie na obronność naszego kraju? Czekamy na Wasze głosy w naszej sondzie.

TAK

Marcin Krzyżanowski, przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości we Wrocławiu: - Obecność Amerykanów zwiększy potencjał obronny polskiej armii
Obecność wojsk amerykańskich oceniam pozytywnie w trzech wymiarach. Pierwszym jest kwestia geopolityki - zarówno samych zobowiązań sojuszniczych w ramach NATO, jak i bezpośredniego wsparcia Polski w obecnej sytuacji międzynarodowej. Podczas ostatniego szczytu NATO w Warszawie zapadły decyzje o wzmocnieniu tzw. flanki wschodniej. Kraje sojusznicze zdecydowały o wysłaniu swoich żołnierzy do Polski, Rumunii, Litwy, Łotwy i Estonii. Obecność wojsk amerykańskich ma służyć poprawie obronności oraz wzmocnieniu potencjału militarnego. Nasz kraj może być potencjalnie narażony na agresję obcego państwa i kluczowym elementem jego obrony będzie szybka reakcja sojuszników. Drugim, ważnym aspektem stacjonowania wojsk USA w Polsce, jest budowanie poczucia bezpieczeństwa obywateli oraz potwierdzenie tego, że w sytuacji zagrożenia Polska nie pozostanie bez wsparcia najważniejszego z naszych sojuszników.

Pobyt wojsk amerykańskich pozwoli podnieść jakość współpracy wojskowej w ramach działań NATO. Dzięki temu Wojsko Polskie może częściej i regularniej odbywać szkolenia oraz lepiej współpracować z wojskami sojuszniczymi. To może przyczynić się do racjonalnego, budowanego na doświadczeniach, planowania zwiększenia potencjału obronnego polskiej armii. Jednakże, obecność wojsk amerykańskich w Polsce nie zwalnia nas z dalszych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Jego zapewnienie należy do nas. Dlatego w dalszym ciągu należy modernizować armię i zwiększać własny potencjał obronny m.in. poprzez jednostki obrony terytorialnej. Obecność wojsk amerykańskich może dać nam szereg możliwości wzmocnienia własnego potencjału obronnego, ale nie możemy oczekiwać, że 1000 żołnierzy może ochronić nas bez wzmacniania potencjału własnej armii.

NIE

Waldemar Mazur, rzecznik Partii Razem we Wrocławiu: - Poprzez przyjęcie amerykańskich wojsk stajemy się łakomym kąskiem dla terrorystów. To nam nie pomoże
To zły pomysł, żeby sprowadzać do nas wojska amerykańskie. To chichot historii, że znów zabiegamy o obecność obcych żołnierzy na naszym terytorium. To przecież są „najeźdźcy” i „okupanci”. Kilkuset Amerykanów nie zwiększy naszego bezpieczeństwa. Jesteśmy w NATO i jeśli wierzymy w sojusz, to przylot grupy wojskowych nie ma większego znaczenia dla obronności naszego kraju. Jednak jeśli nie wierzymy w NATO, to tym bardziej będziemy narażeni na samotne działanie w razie agresji płynącej ze Wschodu. Poprzez przyjęcie Amerykanów stajemy się łakomym kąskiem dla terrorystów, nasz kraj pojawi się w ich świadomości. Tzw. Państwo Islamskie atakuje tych, z którymi militarnie współpracują Amerykanie. USA to potęga jak ZSRR w 1945 r. Oczywiście obecność Sowietów nam narzucono, a Amerykanów zapraszamy. Jednakże, po odzyskaniu suwerenności na własne życzenie prosimy o pomoc kraj, który nas przez lata zawodził. Chociażby podczas konferencji w Jałcie, gdy oddano Polskę pod strefę radzieckich wpływów. Prężymy muskuły, żeby pokazać, iż możemy stać się satelitą mocarstwa, ale tak naprawdę chcemy zachowywać się jak duży gracz, choć nim nie jesteśmy.

Skupmy się na tworzeniu armii Unii Europejskiej. Współpraca wojsk niemieckich, francuskich i brytyjskich może tylko łączyć, a nie dzielić. USA chwieje się w posadach, a prezydent elekt Donald Trump wysyła jasne sygnały sympatii w stronę Władimira Putina. Otwarcie nazywa kraje nadbałtyckie przedmieściami Petersburga. Ameryka nie jest pewnym sojusznikiem. Tak było od upadku Muru Berlińskiego, gdy skupili się na Wschodzie - pokazała to już Pustynna Burza. A chwilę później działania po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 r.

Wideo

Komentarze 66

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

wyny do domu nie potrzeba tu bandytow ktorzy tocza wojny na calym swiecie AMERYKA to SZATAN

P
Polak

niech sie wynosza do diabla gdzie sie pokarza tam wojna i terror

To sa bandyci jak i izrael

g
garofano

Nie ma srodkow na swiadczenia socjalne, wszyscy uciekaja zagranice i na emerytury z urzedu a na bazy usa katolicki rzad lekka reka wydaje 12 miliardow.

j
józio

przeżerają nasze pieniądze zarabiają tyle na miesiąc co emeryt przez cały rok, a wrazie wojny wezmą nas wszystkich w kamasze

y
yutu

ci sojusznicy budują tylko napięcie w polsce i nie są żadną gwarancją dla nas .wystarczy spojrzeć na mape gdzie stacjonują ,za odrą przed kim mają nas bronić przed niemcami ? czy niemców przed rosjanami na naszej ziemi

A
Antyam

Racja. Ich wszędzie pełno gdzie nikt ich nie prosi. To nie Rosji zależy na wojnie a ameryce

A
AK

Brawo USA, dobrze mieć takiego sojusznika co likwiduje dyktatorów na samym początku, nowy hitler nikomu nie jest potrzebny.

J
Jprd

Ktos slyszal ze tam gdzie oni sa to sa zloza zlota i innych pierwiastkow? Nie? To prosze sie poinformowac

Z
Znafca

Lepsza wojna z USA niż okupanci w POLSCE.Wkrótce USA nie będzie miało skąd napadać Polski.Kraje zachodnie się rozlecą Czesi Słowacja nie dadzą a Litwa stchórzy.A kilka tysięcy jankesów mogą wybić snajperzy.

A
Aruk

W obecnych uwarunkowaniach polityczno militarnych, obecność wojsk NATO to sukces tego i także poprzednich ekip . Decyzje podjęte podczas szczytu NATO stanowiły realny odwrót od demilitaryzacji paktu i opuszczania naszego kontynentu przez armię amerykańską. Siły, które stacjonować będą we wschodniej Polsce, a także na Litwie, Łotwie oraz w Estonii z całą pewnością nie zdołają obronić od razu żadnego z tych państw, jeśli Rosja zdecydowałaby się na pełny atak. Politycznie jednak rzeczywista dyslokacja sił amerykańskich, kanadyjskich, niemieckich, brytyjskich i innych oznacza wysłanie poważnego sygnału politycznego, iż atak na którekolwiek państwo NATO oznacza atak na cały Pakt. Oraz że jest to fakt a nie papierek.
Zakładamy, iż wybuch wojny jest raczej mało prawdopodobny, ale siły zbrojne należy budować tak jakby czasu do wojny było mniej, a nie więcej.

1

W Polsce państwem ramowym będą Stany Zjednoczone, na Litwie - Niemcy, na

Łotwie - Kanada, a w Estonii - Wielka Brytania.
Stoltenberg potwierdził, że do amerykańskiego batalionu w Polsce dołączą

żołnierze z Wielkiej Brytanii i Rumunii. Na Łotwie Kanadyjczyków mają wesprzeć

siły z Albanii, Włoch, Polski i Słowenii. Na Litwie batalion dowodzony przez

Niemcy uzupełnią Belgia, Chorwacja, Francja, Luksemburg, Holandia i Norwegia.

Natomiast w skład brytyjskiego oddziału w Estonii wejdą także żołnierze z Danii i

Francji.

x
xyz

Historia sie powtarza.
W 1226 roku Konrad Mazowiecki sprowadził krzyżaków do Polski.
Sprowadził ich, bo chciał uchronić się od najazdów Prusów.
Jednak Krzyżacy staneli przeciw Polsce .
Niedawno Ruscy a taraz Amerykanie.
Z jednego jarzma w drugie.
W razie czego wprowadza pokój i demokracje.

w
wojak

bo to kacap jest, ich sa tysiace w sieci, wielka zaklamana ruska machina propagandowa klamie i manipuluje faktami klepiac w klawisze 24h na dobe

d
don

1996-97 – Zair (Kongo) – rewolucja w Kongo
1997 – Liberia – wojskowa interwencja
1997 – Albania – wojskowa interwencja
1998 – Sudan – zbombardowanie fabryki lekarstw
1998 – Afganistan – ataki na ośrodki treningowe CIA
1998 – Irak – bombardowanie kraju
1999 – Jugosławia – NATO bombarduje Serbię i okupuje Kosowo
2000 – Jemen – bombardowanie Adenu
2001 – Macedonia – NATO interweniuje w sprawie albańskich rebeliantów
2001 – Inwazja na Afganistan, która trwa do tej pory
2002 – Jemen – ataki dronami na ludność cywilną
2002 – Filipiny – wojna z powstańcami
2003 – Kolumbia – wojna z powstańcami
2003-11 – Irak – najazd na Irak, zamordowanie Husajna, zniszczenie kraju, okupacja militarna (160 000 żołnierzy USA)
2003 – Liberia – walki z powstańcami
2004-05 – Haiti – zamach stanu na Arystydesa; okupacja wojskowa USA
2005 – Pakistan – bombardowanie kraju przez USA; ataki dronów
2006 – Somalia – zamach na islamski rząd
2008 – Syria – ostrzeliwanie kraju z terenu Iraku
2008 – Gruzja /Osetia Płd. – kolorowa rewolucja w Gruzji i krwawa prowokacja w Osetii
2009 – Jemen – regularne bombardowanie kraju przy pomocy Arabii Saudyjskiej
2011 – Libia – napaść zbrojna na kraj, zbombardowanie wsi i miast; zamordowanie Kadafiego
2011 – Syria; wojna w Syrii o gazociąg
2013 – Ukraina – zamach stanu i przygotowanie rewolucji
2014 – Irak – interwencja zbrojna, rewolucja w kraju i walki powstańcze
2014 – Syria – bombardowanie kraju przy pomocy ISIS
I teraz: 2016 – WOJSKA NATO PRZYGOTOWUJĄ INWAZJĘ NA SYRIĘ
2017- Usa w Polsce ? co nas czeka?

d
don jonson,,,
1923 – Meksyk – bombardowanie Calles
1924-25 – Honduras – wojska USA interweniują w elekcji
1925 – Panama – wojska USA rozpędzają strajk generalny
1927-34 – Chiny – militarna okupacja kraju przez wojska USA
1932 – El Salvador – okręty USA wysłane w czasie powstania Martiego
1941-45 – udział w II wojnie światowej; bombardowanie Hawajów, Włoch, Niemiec, Japonii
1945 – Japonia – bombardowanie Hiroszimy i Nagasaki bronią atomową
1946 - Iran – zagrożenie Iranu bronią atomową
1946 – Jugosławia – flota USA; zagrożenie bronią atomową
1947 – Urugwaj – zagrożenie bronią nuklearną: manewry bombowców
1947-49 – Grecja – zbrojna interwencja w wojnie domowej
1948 – Niemcy – popisy bronią atomową celem zastraszenia
1948-49 – Chiny – zagrożenie nuklearne ze strony USA
1948-54 – Filipiny – wojna przeciwko powstaniu Huka
1950 – Puerto Rico – krwawe stłumienie powstania o niepodległość w Ponce
1951-53 – Korea – bombardowanie, artyleria i zagrożenie nuklearną; bazy woskowe są do tej pory
1953 – Iran – Amerykanie przeprowadzili krwawy zamach stanu na demokrację i wprowadzili na tron szacha
1954 - Wietnam – oblężenie i bombardowanie; zagrożenie nuklearne
1954 – Gwatemala – bombardowanie Gwatemali z baz w Nikaragui za karę, że rząd w Gwatemali znacjonalizował firmy USA
1956 – Inwazja na Egipt; straszenie bronią nuklearną
1958 – Liban – armia i piechota USA okupują kraj; stłumienie rebelii
1958 – Irak – straszenie bombą nuklearna; ostrzeżenie przed inwazją w Kuwejcie
1958 – Wojskowa interwencja w Panamie
1960-75 – Wietnam – ponad milion ofiar najdłuższej wojny i krwawej okupacji kraju
1961 – Kuba – nie całkiem udana inwazja USA
1961 – Niemcy – kryzys z powodu Muru Berlińskiego; stan pogotowia
1962 – Laos – militarna interwencja w wojnie partyzanckiej
1962 – Kuba – blokada; kryzys z ZSRR
1963 – Irak – zamach stanu, zamordowanie prezydenta i sprowadzenie Husajna z wygnania
1964 – Panama – wojna o Kanał Panamski; mordowanie mieszkańców
1965 – Indonezja; miliony pomordowanych w zamachu zorganizowanym przez CIA
1965-66 – Dominikana – wojskowa interwencja w w czasie wyborów
1966-67 – Gwatemala – interwencja ‚zielonych beretów’ przeciwko powstańcom
1969-75 – Kambodża – ponad dwa miliony zabitych w czasie bombardowań; głód, nędza i chaos polityczny
1970 – Oman – inwazja
1971-73 – Laos – bombardowanie dywanowe kraju
1973 – Chile – zamach stanu na demokratycznie wybrany rząd Allende
1975 – Kambodża – bombardowanie kraju
1976-92 – Angola – mordowanie powstańców
1980 – Iran – odbicie zakładników w ambasadzie i rebelia
1981 – Libia – zbombardowanie samolotów libijskich
1981-92 – El Salvador – wojna z powstańcami
1981-90 – Nikaragua – wojna z powstańcami (Contras)
1982-84 – Wojna USA w Libanie
1983-84 – Wojskowa inwazja w Grenadzie
1983-89 – Honduras – budowa baz amerykańskich na granicy
1984 – Iran – zestrzelenie irańskich samolotów nad Zatoką Perską
1986 – Libia – bombardowanie kraju; zamach na Kadafiego
1986 – Boliwia – bombardowanie plantacji kokainy
1987-88 – Iran – USA pomaga Irakowi bombardować Iran
1989 – Libia – zestrzelenie libijskich samolotów
1989 – Virgin Islands (Wyspy Dziewicze) – wojskowa interwencja
1989 – Filipiny – militarna ochrona w czasie puczu
1989 – Panama – krwawy zamach stanu zorganizowany przez USA
1990 – Liberia – wojna domowa
1990-91 – Arabia Saudyjska – interwencja wojskowa (540 000 wojska stacjonującego w Omanie, Katarze, Bahrajn, Izraelu i Emiratach)
199-91 – Irak – blokada portów i bombardowanie; ponad 200 000 zabitych w czasie inwazji na Irak, poważne zniszczenie armii irackiej
1991 – Kuwejt – militarna interwencja i powrót królewskiej rodziny na tron
1991-2003 – Irak; bombardowanie kraju; sankcje ekonomiczne
1992-94 – Somalia; zbrojna okupacja w czasie wojny domowej
1992-94 – Jugosławia; NATO blokuje Serbię i Czarnogórę
1993 – Bośnia – bombardowanie Serbów
1994 – Haiti – krwawy zamach stanu przeciwko rządom wojs
Dodaj ogłoszenie