Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Właściciel Masali został konsulem. Czekają na niego przywileje

Marcin Kaźmierczak
Właściciel Masali zatrudnia .in. Hindusów. Teraz będzie ich konsulem
Właściciel Masali zatrudnia .in. Hindusów. Teraz będzie ich konsulem Fot. Tomasz Holod / Polskapresse
W czwartek we Wrocławiu zacznie działać 23. konsulat. Będzie to pierwszy w Polsce konsulat Indii. Hindusi mieszkający na Dolnym Śląsku będą mogli łatwiej załatwić formalności związane z pobytem. Przywileje będzie miał także sam konsul, którym został właściciel restauracji Masala Grill & Bar. Jakie? Uniknie na przykład mandatów za złe parkowanie.

Honorowym konsulem zostanie przedsiębiorca Kartikey Johri od 30 lat mieszkający we Wrocławiu. W naszym mieście posiada m.in. restaurację Masala Grill & Bar przy ul. Kuźniczej. Mianowany zostanie 1 lutego w Oratorium Marianum.

– Konsulem honorowym mianowany jest najczęściej obywatel kraju, który przyjmuje konsula, a więc Polski. Musi być jednak powiązany przez członków rodziny lub przez pochodzenie z krajem reprezentowanym. Bardzo często taka osoba ma podwójne obywatelstwo – wyjaśnia prof. Jan Rymarczyk z katedry międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego. – Konsul honorowy tym jednak różni się od zawodowego, że nie pobiera pensji za swoją pracę, a za wynajem pomieszczenia konsulatu będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni – dodaje.

Co będzie należało do jego zadań? Zdaniem profesora, przede wszystkim zacieśnianie relacji między Polską, ale także Dolnym Śląskiem i Wrocławiem, a Indiami. W naszym regionie w tej chwili mieszka ponad 2 tysiące Hindusów.

– Przede wszystkim musi jednak pomagać obywatelom Indii mieszkającym i pracującym we Wrocławiu. Jeśli znajdą się w kłopocie – zostaną okradzeni, czy pobici, musi zabiegać o udzielenie im pomocy, a także pomagać w sprawach administracyjnych, jak choćby legalizacja pobytu. Będzie musiał również ułatwiać kontakty pomiędzy przedsiębiorcami obu krajów. Gdy zgłoszą się wrocławscy przedsiębiorcy, powinien ułatwić kontakt z ich z kraju który reprezentuje, więc powinien posiadać takie kontakty, najlepiej po obydwu stronach – wymienia prof. Rymarczyk.

Jak każdy konsul, będzie mógł korzystać z pewnych przywilejów. To m.in. nietykalność pomieszczeń urzędu konsularnego, a ten znajdzie się przy ul. Wita Stwosza 16.

– Konsul honorowy posiada immunitet dyplomatyczny i jest traktowany jako dyplomata – zaznacza prof. Rymarczyk. – Urząd konsularny, podobnie jak placówka dyplomatyczna, korzysta z nietykalności, co oznacza, że władze państwa przyjmującego nie mogą wkraczać na teren konsulatu, chyba że wyrazi na to zgodę kierownik urzędu konsularnego, osoba przez niego wyznaczona lub kierownik przedstawicielstwa dyplomatycznego państwa wysyłającego. Co ważne, zgody kierownika urzędu konsularnego można jednak domniemywać w razie pożaru lub innego nieszczęśliwego wypadku wymagającego niezwłocznych czynności ratowniczych – tłumaczy.

Konsulowie nie podlegają także władzy sądowej i administracyjnej państwa przyjmującego, ale wyłącznie w związku z pełnioną funkcją. Jeśli przeciwko konsulowi inna osoba wytoczy proces, np. w związku z wypadkiem samochodowym, do którego doprowadził, ten odpowiada jak każdy obywatel. Może też zostać pozbawiony wolności i to bez zgody państwa wysyłającego, ale jedynie w przypadku popełnienia ciężkiej zbrodni lub skazania prawomocnym wyrokiem sądu.

Konsulowie mogą być wzywani w charakterze świadków, nie mogą być jednak przesłuchiwani w sprawach związanych z pełnioną funkcją.

Co ważne, konsul jak każdy urzędnik konsularny na swoim samochodzie będzie mógł mieć oznaczenie "CC" - informację, że jest to pojazd korpusu konsularnego. Jak wyjaśnia prof. Rymarczyk, właściciel takiego pojazdu będzie mógł uniknąć mandatu - np. za złe parkowanie, ponieważ auto objęte będzie immunitetem.

Konsulat honorowy Indii będzie 23 konsulatem we Wrocławiu. W tej chwili swoją siedzibę ma w naszym mieście jeden konsulat generalny - Niemiec i 21 honorowych: Francji, Austrii, Chile, Bułgarii, Finlandii, Stanów Zjednoczonych i Meksyku, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Danii, Ukrainy, Słowacji, Czech, Luksemburga, Włoch, Brazylii, Malty, Belgii, Korei Południowej, Litwy, Łotwy i Norwegii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska