Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie ćwiczenia polskich wojsk! 20 tys. żołnierzy weźmie w nich udział. NATO chce sprawdzić zdolność "do odparcia ataku"

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
To największe ćwiczenia wojsk NATO od czasu dołączenia Polski do Sojuszu.
To największe ćwiczenia wojsk NATO od czasu dołączenia Polski do Sojuszu. 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej
W I połowie 2024 roku odbędą się największe ćwiczenia NATO od zakończenia zimnej wojny. W inicjatywie, która odbędzie się pod kryptonimem "Dragon 24", weźmie udział około 20 tys. żołnierzy wszystkich państw NATO i Szwecji. Większość z nich będą stanowić polscy mundurowi. – NATO daje wyraźny sygnał, że jest gotowe do odstraszania i obrony – mówi wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Obrony Narodowej.

Spis treści

Największe ćwiczenia NATO - trwa polska część!

Na przełomie lutego i marca rozpocznie się polska część ćwiczeń związnych z udziałem sił zbrojnych innych państw pod kryptonimem "Dragon 24". W ich ramach Polska będzie odgrywała rolę jednego z państw-gospodarzy i przyjmie na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników.

Ćwiczenia mają stanowić demonstrację zdolności do przeciwdziałania agresywnej polityce i prowokacyjnej aktywności Federacji Rosyjskiej. Ich planowanie rozpoczęło się już w 2022 roku.

Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał, że "od kilku tygodni trwają największe ćwiczenia NATO od 1999 roku, czyli od przystąpienia Polski do Sojuszu".

- To wielkie wyzwanie logistyczne i organizacyjne dla Rzeczpospolitej i Wojska Polskiego. W ćwiczeniach bierze udział 20 tys. żołnierzy, 3,5 tys. jednostek sprzętu z 10 państw NATO, w tym 15 tys. polskich żołnierzy" - wyliczył Kosiniak-Kamysz.

NATO gotowe na odstraszenie i odparcie ataku

Jak podaje Ministerstwo Obrony Narodowej, największe ćwiczenia są sygnałem gotowości członków Sojuszu do wspólnej obrony. Podczas ćwiczeń testowane są zdolności sił Sojuszu do:

  • odstraszania,
  • obrony,
  • odparcia ataku potencjalnego agresora na państwa NATO.

Główne siły do udziału w ćwiczeniu wydzieli 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, ale zaangażowani w nie będą także żołnierze wojsk specjalnych, sił powietrznych, marynarki wojennej i obrony terytorialnej.

Ćwiczenia będą podzielone będzie na dwie fazy. Podczas pierwszej działania będą prowadzone w realiach sytuacji kryzysowej, w fazie drugiej − w ramach operacji obronnej. Żołnierze będą wykonywać zadania na poligonach oraz w tzw. "terenie przygodnym".

Kluczowymi elementami będą:

  • przeprawa wojsk sojuszniczych przez Wisłę,
  • przetrenowanie przyjęcia i przerzutu sił sojuszniczych,
  • koordynacja działań transgranicznych
  • współpraca z państwami gospodarzami.
  • przemieszczenie Sił Szybkiego Reagowania NATO (VJTF).

- Współpraca pomiędzy naszymi państwami w ramach najsilniejszego sojuszu bezpieczeństwa jest gwarantem rozwoju i bezpieczeństwa Rzeczpospolitej. Te ćwiczenia pokazują sprawność i siłę Sojuszu. Ale stanowią też ważny element pokazania solidarności między państwami w szczególnym zagrożeniu dla wschodniej flanki NATO - podkreślił szef MON.

Spodziewajcie się utrudnień w ruchu

MON dodaje, że ruch pojazdów w ćwiczeniach zostanie skoordynowany w sposób jak najmniej utrudniający sytuację na drogach. Mimo to, należy się spodziewać utrudnień.

- Zwracamy się do kierowców z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności. Przypominamy, że nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie - informuje 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej.

Pamiętaj! Nie publikuj zdjęć w internecie

Wojsko przemieszcza się na terenie niemal całej Polski od 12 lutego 2024 roku. Pojazdy wojskowe do końca maja jeżdżą na autostradach, drogach ekspresowych i drogach krajowych.

- Zwracamy się z apelem o ochronę danych, nie publikowanie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Bądźmy świadomi zagrożeń! - komunikuje 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej.

Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska