Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej pieniędzy na leki i przychodnie POZ na Dolnym Śląsku. NFZ dołoży ponad 73 mln zł

oprac. Monika Fajge
Więcej pieniędzy na POZ na Dolnym Śląsku
Więcej pieniędzy na POZ na Dolnym Śląsku Łukasz Kaczanowski/Polska Press - zdjęcie ilustracyjne
Dolnośląski NFZ zmienia plan finansowy. To dobra wiadomość dla pacjentów, bo fundusz zamierza przeznaczyć dodatkowe pieniądze na podstawowa opiekę zdrowotną, wyroby medyczne i leki. Chodzi o kwotę 73,5 mln złotych.

Narodowy Fundusz Zdrowia uwolnił tzw. rezerwę ogólną i fundusz zapasowy. Łącznie to blisko 1,3 mld złotych. Z tej puli 73,5 mln trafi na Dolny Śląsk.

Dodatkowe pieniądze dla dolnośląskich przychodni POZ

W całym kraju do poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej trafi dodatkowo 221 mln złotych, z tego do województwa dolnośląskiego - niemal 35,5 mln złotych.

Jest to związane z rozwojem modelu opieki koordynowanej w POZ, do której już po pierwszym roku funkcjonowania przystąpiło 30 proc. wszystkich poradni w Polsce. Na Dolnym Śląsku opiekę koordynowaną, już przed wakacjami, oferowało ponad 100 placówek. W samym Wrocławiu na liście jest ponad 50 lecznic. Wśród nich m.in.: Wrocławskie Centrum Zdrowia SPZOZ z przychodniami na Grabiszynie, Kozanowie, Stabłowicach i Starym Mieście, Wojewódzkie Centrum Medyczne "Dobrzyńska", czy NZOZ "Twój Lekarz".

Zobacz też:

Przypominamy, że koordynacja opieki nad pacjentem dotyczy schorzeń z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc oraz endokrynologii, na które najczęściej chorują Polacy. Na liście są m.in. nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, cukrzyca, astma, przewlekłe obturacyjne choroby płuc czy schorzenia tarczycy. W ramach takiej opieki lekarz rodzinny może zlecić więcej badań diagnostycznych. Chodzi m.in. o: EKG wysiłkowe, pakiet badań tarczycowych, Holter EKG, USG Doppler naczyń kończyn dolnych, echo serca. Do niedawna na te badania mogli kierować wyłącznie lekarze z poradni specjalistycznych.

- Poszerzenie katalogu badań w POZ pozwala skrócić czas potrzebny na wykonanie diagnostyki, szybciej postawić diagnozę i rozpocząć właściwe leczenie - tłumaczyła niedawno Anna Szewczuk-Łebska, rzecznik dolnośląskiego oddziału NFZ we Wrocławiu.

Więcej pieniędzy na wyroby medyczne

NFZ przeznaczy też dodatkowe pieniądze na wyroby medyczne i leki. Chodzi łącznie o 170 mln złotych w skali kraju, z czego 38 mln trafi na Dolny Śląsk.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska