Wiceminister MSWiA do posłów: "Igor stawiał opór"

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Jarosław Zieliński podczas rozmowy z posłami nie wyjaśnił dokładnych przyczyn śmierci Igora Stachowiaka
Jarosław Zieliński podczas rozmowy z posłami nie wyjaśnił dokładnych przyczyn śmierci Igora Stachowiaka Polska Press
W czerwcu ubiegłego roku wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński relacjonował tragiczne wydarzenia z udziałem Igora Stachowiaka. Sekretarz stanu przedstawiał parlamentarzystom przebieg zatrzymania 25-latka podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Nie wszystkie przekazane wówczas informacje zgadzają się z tym, co o sprawie wiemy dzisiaj.

Oto, co mówił posłom minister:

„Jak wynika z ustaleń dokonanych przez funkcjonariuszy zaangażowanych do zbadania sprawy, policjanci w dniu 15 maja 2016 roku około godz. 6.00, zaraz po godz. 6.00 podjęli interwencję na ul. Rynek we Wrocławiu w stosunku do agresywnie zachowującego się mężczyzny. W związku z tym, że mężczyzna stawiał czynny i bierny opór, ale jak się potem okazało, nie tylko dlatego, został zatrzymany. Na podstawie dowodu osobistego policjanci ustalili jego dane. Był to Igor Stachowiak, lat dwadzieścia pięć, zamieszkały we Wrocławiu, który po sprawdzeniu w Krajowym Systemie Informacji Policyjnej okazał się osobą poszukiwaną w celu ustalenia miejsca pobytu dla celów prawnych przez Prokuraturę Rejonową dla Wrocławia Stare Miasto do sprawy o sygnaturze akt 1Ds 375/16 o czyn z art. 286 § 1 Kodeksu karnego.

CZYTAJ: Szokujące zdjęcia z komisariatu. Tak umierał Igor Stachowiak [FILM]

Stwierdzony fakt prowadzenia poszukiwań wyżej wymienionego mężczyzny skutkował koniecznością doprowadzenia go do jednostki policji w celu odebrania stosownego oświadczenia o miejscu jego zamieszkania i wręczenia wezwania do stawiennictwa przed organem procesowym.
Igor Stachowiak odmówił udania się do komisariatu policji i nie reagował na wielokrotnie ponawiane polecenia funkcjonariuszy. Podczas prowadzonych czynności był agresywny oraz stawiał, jak już powiedziałem wcześniej, czynny i bierny opór. Policjanci zastosowali wobec niego środki przymusu bezpośredniego, a więc użyli siły fizycznej w postaci chwytów obezwładniających i transportowych, a następnie tasera i kajdanek. Po założeniu kajdanek pomimo stosowania przez Igora Stachowiaka czynnego i biernego oporu funkcjonariusze przy użyciu siły fizycznej wnieśli go do oznakowanego radiowozu, a następnie przewieźli do Komisariatu Policji Wrocław Stare Miasto. W komisariacie policjanci sporządzili dokumentację służbową, w tym protokół z zatrzymania.
Po poinformowaniu o konieczności poddania się czynności przeszukania mężczyzna ponownie przejawiał agresję w postaci kopnięć i uderzeń policjantów. Po obezwładnieniu mężczyzny i jego chwilowym uspokojeniu się w pomieszczeniach komisariatu ponownie stał się agresywny i spowodował między innymi uszkodzenie skrzydła drzwi do jednego z pomieszczeń komisariatu, wewnątrz obiektu. Zatrzymany nie reagował na wezwania, głośno krzyczał i wyrywał się, jednocześnie nieustannie usiłując kopać i zadawać ciosy. Próba zastosowania przez policjantów siły fizycznej w postaci chwytów obezwładniających oraz dźwigni również nie przyniosła efektów. Podjęto więc decyzję o ponownym użyciu paralizatora typu taser. W dalszej kolejności dokonano przeszukania mężczyzny, w wyniku którego ujawniono dwa telefony komórkowe, pałkę teleskopową i woreczek strunowy z substancją koloru białego w formie kryształków, co do której istniało podejrzenie, że mogła stanowić zabronioną substancję psychoaktywną.
Nie wkraczam w dokładny opis zdarzenia z uwagi na okoliczności prokuratorskie związane ze śledztwem, z postępowaniem przygotowawczym, dlatego może to wyglądać na dosyć ogólny opis. Z konieczności musi być taki.
W pewnym momencie w pomieszczeniach komisariatu mężczyzna zasłabł, zaczął tracić przytomność. Wówczas policjanci przystąpili do czynności resuscytacyjnych i bezzwłocznie wezwali pogotowie ratunkowe. Pomimo pomocy udzielonej mu przez policjantów oraz pogotowie mężczyzna niestety zmarł.
Dotychczasowe ustalenia w przedmiotowej sprawie doprowadziły do sformułowania służbowych ocen co do prawidłowości zastosowania środków przymusu bezpośredniego wobec Igora Stachowiaka. Jako niewłaściwe oceniono między innymi drugie użycie paralizatora, które nastąpiło w stosunku do osoby mającej już założone kajdanki, a zatem niezgodnie z warunkami określonymi w przepisach ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, szczególnie z art. 25 ust. 3 w związku z art. 12 ust. 1 i 2 ustawy. Przeciwko policjantowi używającemu paralizatora komendant miejski Policji we Wrocławiu wszczął postępowanie dyscyplinarne, a następnie zawiesił go w czynnościach służbowych na okres trzech miesięcy. Pozostali policjanci biorący udział w zdarzeniu zostali wycofani ze służby patrolowej i skierowani do zadań o innym charakterze. Dotychczasowe ustalenia, w tym także zarządzona przez prokuratora sekcja zwłok Igora Stachowiaka, nie dostarczyły danych na temat bezpośredniej przyczyny jego zgonu, przynajmniej wystarczających danych. Zostały zlecone dodatkowe badania toksykologiczne.”

Oto, co – naszym zdaniem - nie zgadza się z opisem przedstawionym przez sekretarza stanu Jarosława Zielińskiego.

Z nagrań – wykonanych przez świadków i opublikowanych przez "Superwizjer" – nie wynika, żeby Igor na Rynku był agresywny. Szarpać i wyrywać się zaczął dopiero, gdy policjanci chcieli go zatrzymać. Minister nie wspomniał o niezwykle ważnej dla sprawy ucieczki zakutego w kajdanki podejrzanego. Było to dwa dni przed incydentem z Igorem. Prawdopodobnie funkcjonariusze pomylili Igora z uciekinierem z kajdankami i dlatego podjęli wobec niego interwencję.

Policjantom uciekł mężczyzna zakuty w kajdanki

Fragment filmu z policyjnego paralizatora pokazuje, jak rażono prądem Igora, który – wbrew słowom wiceministra - jest spokojny i nie stawia oporu. Jest za to kablami podłączony do paralizatora. Pyta policjantów: „co wy ze mną odp...”? Minister nie wspomniał, że „czynność procesowa” przeszukania zatrzymanego dokonuje się w toalecie.

Minister poinformował posłów o zawieszeniu policjanta, który – wbrew prawu – użył paralizatora wobec skutego kajdankami człowieka. Dziś wiemy, że policjant po trzech miesiącach wrócił do służby. Skoro już rok temu kontrolerzy wiedzieli o nielegalnym użyciu paralizatora w komendzie to czy nie znali filmu z jego kamery? A nagranie pokazuje znacznie więcej niż tylko złamanie procedury. Rzecznik Praw Obywatelskich sugeruje, że to były tortury. O tym, że są zabezpieczone nagrania z paralizatora prokuratura mówiła już następnego dnia po śmierci Igora. Czyli w pierwszym dniu śledztwa.

I wreszcie minister nie wspomniał o akcji wyłapywania świadków szarpaniny policjantów z Igorem na wrocławskim Rynku. Nie wspomina o zabieraniu im telefonów, odwożeniu na komisariat, karaniu mandatami.

Tak wyglądało zatrzymanie Igora

VIDEO https://get.x-link.pl/84323c60-d281-9fc0-152b-d31aaeff43a2,7e64ca33-87e5-961e-01df-555faa7adc8b,embed.html

CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE IGORA STACHOWIAKA:
Śmierć na komisariacie. Nie żyje 25-latek. Policjanci użyli wobec niego paralizatora
Śmierć na komisariacie: Policjant, który użył paralizatora zawieszony
Minister: Wyjaśnimy sprawę śmierci na komisariacie
Komendant wojewódzki policji o śmierci Igora na komisariacie
Zamieszki na Legnickiej po śmierci w komisariacie. Rzucali kamieniami w policję
Znów zamieszki na Legnickiej. Apel rodziny nie pomógł

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 38

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
max

Sprawa odgrzana akurat teraz ma przykryć sprawę M.Ż aby ,,układ wrocławski,, został nie tknięty cześć gawiedzi już podchwyciła temat ,a Rybak się cieszy

M
Marol

....To wyjdzie w miarę wierny przekaz. Z pociętego i zmanipulowanego dla wiekszej sensacji materiału wysnuwacie wnioski. Już byście wieszali wszystkich. Zazwyczaj to co pokazuja można o d...rozbić.

F
FutureBoy

Jedyny komentujacy ktory wie o co kaman. Pozdro dla kumatych.

j
jojo

Parszywy, kłamliwy, tępy WAŁ. Może ta wypowiedź przedstawiciela nowej "elity", o śmiertelnej interwencji na ulicy " Rynek", wypowiedź urągająca inteligencji oglądających nagranie video, da do myślenia kibolom, narodowcom i innym, dopieszczanym przez obecne władze, sorry- ciemnym tumanom, z kim mają do czynienia i kogo popierają. Za chwilę, w podobnie "profesjonalny" sposób zabiorą się za was, jak już im przestaniecie być potrzebni do straszenia " drugiego sortu". Będą już mieli swoich " odważnych" do pacyfikowania niepokornych, choćby w antkowych otk.

P
PissOff

Polska miała "problem" z zabitym przez "kanadyjską konną", też się tłumaczyli agresją Polaka... Teraz będąc pod całkowitą kontrolą policji, skuty człowiek zostaje zabity ze wzg. na jego agresję...a jakoś żadnego kibola nie zabili, a u nich agresja to 1000%. Jeśli podobnie "profesjonalni" będą w WOT to strach się bać

E
Emil

Co on mówi ? Przecież te filmy wszystko pokazują. Jaki opór ???

l
logik

milicja obsysa w każdej dziedzinie.

W
Wroclawianka

Ludzie tak łatwo Wami manipulowac.Zeby odsunąć jedną sprawę odgrzewają stare kotlety.Zeby zlepić program wycięte zostały kawałki pełnego materiału dowodowego I to te które akurat temu pożal się Boże dziennikarzynie pasowały. Poczekajcie, a nie osądzajcie.

A
Ania

Same kanalie !!! i weź tu człowieku udaj się na komisariat ... wszystkich powinni wsadzić niech w pierdlu ich dojadą. WSTYD

j
jeszczepolak

Oni wszyscy powinni bezwzględnie siedzieć !

j
jeszczepolak

Czy Pan nie widzi co zrobili policjanci ? to jest komenda a nie AUSCHWITZ !

k
karol

no i kto jest oprawca pytam obraziles chamie spaslaku co niektorych obywateli razem z twoja premier teraz kolej na was koniec klamstw i manipulacji a i kazdy moze byc oporny sa inne sposoby obezwladnienia zatrzymanego ale co ty mozesz wiedziec jak nigdy nie miales do czynienia z mundurem i ty i pozostali oprawcy musicie stana przed sadem wiec juz dzis winnes podac sie do dymisji razem z blaszczakiem

k
karol

no i kto jest oprawca pytam obraziles chamie spaslaku co niektorych obywateli razem z twoja premier teraz kolej na was koniec klamstw i manipulacji a i kazdy moze byc oporny sa inne sposoby obezwladnienia zatrzymanego ale co ty mozesz wiedziec jak nigdy nie miales do czynienia z mundurem i ty i pozostali oprawcy musicie stana przed sadem wiec juz dzis winnes podac sie do dymisji razem z blaszczakiem

G
Gosc

Umysł stawia Panu opór

g
gawron

W jaki sposób takie bydło w mundurach policyjnych trafiło do służby, robiono chyba testy na znieczulicę i zwykłe skurwysyństwo. mam nadzieję zę te gnoje zgniją w więzieniu. Strach prosić policję o pomoc, po prostu bandyci w mundurach. I jeszcze ten ministerek z dobrej zmiany pierdoli głupoty- powinni go wyjebać razem z tymi jego bandytami

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3