MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiata garażowa – jak ją zbudować? Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę? Poznaj zasady budowy wiaty drewnianej krok po kroku

Redakcja RegioDom
Wideo
od 12 lat
Wiata garażowa pozwala osłonić samochód przed słońcem, deszczem i śniegiem, a zarazem jest tańsza i prostsza do postawienia niż garaż. Co więcej, w wielu przypadkach możliwa jest budowa wiaty bez pozwolenia na budowę i zgłoszenia. Sprawdź, jak zbudować drewnianą wiatę garażową. To prostsze niż myślisz!

Spis treści

Wiata garażowa – na zgłoszenie czy z pozwoleniem na budowę?

To, jakie formalności trzeba załatwić w związku z budową wiaty garażowej, zależy od tego, jaka będzie jej wielkość i gdzie chcemy ją postawić. Jak podaje art. 29 prawa budowlanego, wiatę garażową można zbudować:

  • bez pozwolenia i zgłoszenia, czyli bez formalności – wiaty o powierzchni zabudowy do 50 m kw., o ile powstają na działce, na której jest budynek mieszkalny lub na działce przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe (można mieć maksymalnie 2 wiaty na każde 1000 m kw. powierzchni działki);
  • na zgłoszenie bez projektu budowlanego – wiaty wolnostojące o powierzchni zabudowy do 35 m kw. (można mieć maksymalnie 2 wiaty na każde 500 m kw. powierzchni działki),
  • z pozwoleniem na budowę – jeśli nie jest spełniony żaden z poprzednich warunków.

Co ważne, pozwolenie na budowę będzie też konieczne, jeśli wiata ma stanąć na terenie wpisanym do rejestru zabytków albo przy budynku wpisanym do rejestru zabytków.

wiata garażowa
Wiata garażowa może być alternatywą dla garażu, zwłaszcza na wąskiej działce. pxhere.com

Chcąc zbudować wiatę, należy zatem zadać sobie pytanie, które z powyższych warunków spełniamy. Przykładowo na działce z domem lub blokiem można bez żadnych formalności postawić wiatę do 50 m kw. Z kolei na tej samej działce wiata powyżej 50 m kw. wymaga już uzyskania pozwolenia na budowę.

Jeśli musimy dokonać zgłoszenia, to należy pamiętać, że musi ono nastąpić przed rozpoczęciem prac. Przepisy wskazują, że jeśli urząd przez 21 dni nie wyrazi sprzeciwu, to można ruszać z budową.

– W zgłoszeniu określ rodzaj, zakres, miejsce i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia – podaje serwis biznes.gov.pl.

Gdzie umieścić wiatę na działce?

Wiat garażowych nie dotyczą przepisy dotyczące minimalnych odległości budynków od granic działki, ponieważ nie jest ona budynkiem. Trzeba jednak pamiętać, że wiata liczy się jako zadaszone miejsce postojowe, a więc dotyczy jej § 19 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych. Przepis ten nakazuje zachować odległość minimum:

  • 3 m od granicy działki,
  • 7 m od obiektów takich jak okna budynków mieszkalnych, place zabaw oraz boiska dla dzieci i młodzież.

Co ważne, niekiedy odległości tych nie trzeba przestrzegać – będzie tak, jeśli wiata jest usytuowana między liniami rozgraniczającymi ulicę albo gdy sąsiednia działka jest działką drogową.

Przy sytuowaniu wiaty na działce należy wziąć pod uwagę nie tylko wymogi przepisów, ale też kwestie praktyczne – np. to, że wiata z utwardzonym podłożem powinna umożliwiać prawidłowe odprowadzanie wody deszczowej. Trzeba też uważać na podziemne instalacje, które można niechcący uszkodzić przy budowie.

Czy trzeba mieć projekt wiaty garażowej?

Jeśli wiata, którą chcemy zbudować, spełnia wymogi umożliwiające budowę bez formalności, to nie jest wymagane posiadanie projektu wiaty. Tak samo będzie w przypadku wiaty garażowej na zgłoszenie. Profesjonalny projekt będzie wymagany jedynie w przypadku budowy wiaty z pozwoleniem na budowę.

Niezależnie od tego, czego wymagają przepisy, warto jednak rozważyć zakup projektu wiaty, by mieć pewność, że obiekt ten jest bezpieczny i stabilny. Ponieważ jednak wiaty są na ogół prostymi konstrukcjami, praktycznie nie słyszy się o przypadkach katastrof budowlanych związanych z wiatami.

Budowa wiaty garażowej z drewna krok po kroku. Jak to zrobić?

Budowa drewnianej wiaty garażowej jest stosunkowo prosta, o ile pamięta się o odpowiedniej kolejności prac. Zaczyna się oczywiście od przygotowań – potrzebne będą narzędzia takie jak m.in. wiertarka, pilarka tarczowa, wkrętarka, szlifierka kątowa, łopata, piła ręczna, młotek, poziomica, klucz nastawny i zaciski. Należy też pamiętać o ochronie oczu.

Gdy przygotowania są już zakończone, można przystąpić do właściwej budowy. Oto etapy budowy wiaty krok po kroku:

  1. Utwardzenie podłoża – najpierw trzeba usunąć 15–30 cm ziemi. Następnie do utwardzenia można wykorzystać żwir, tłuczeń, bruk lub inny materiał w zależności od preferencji. Pod materiałem można zastosować geowłókninę. Podłoże pod wiatą powinno być lekko nachylone (1–3 proc.), by umożliwiać spływanie wody deszczowej.
  2. Wykonanie fundamentów – wyznacza się 4 narożniki wiaty (np. palikami) i wykonuje wykopy głębokie na ok. 50–60 cm (o wymiarach ok. 40 x 40 cm). Otwory zalewa się betonem. Gdy lekko zastygnie, umieszcza się w nim stalowe kotwy, czyli mocowania słupów nośnych, upewniając się, że są wypoziomowane. Beton utwardza się przez ok. tydzień.
  3. Montaż konstrukcji nośnej – konstrukcję tworzą słupy, zwykle o przekroju 10 x 10 cm lub nieco mniejsze. Należy pamiętać, że muszą one mieć różną długość, żeby dało się na nich oprzeć pochyły dach umożliwiający spływanie wody. Słupy należy zamocować do kotew zatopionych w fundamentach. Następnie słupy łączy się poziomymi belkami, wykorzystując złącza ciesielskie lub łączniki stalowe z gwoździami. Dla wzmocnienia konstrukcji warto między słupami a belkami zastosować skośne krótsze belki (zastrzały).
  4. Montaż belek dachowych – krokwie powinny mieć przekrój ok. 4 x 10 cm. Przytwierdza się je do belek mocujących, zachowując rozstaw ok. 80 cm pomiędzy krokwiami. Dach może być jedno- lub dwuspadowy, natomiast trzeba pamiętać, że jego nachylenie musi wynosić minimum 15 stopni.
  5. Wykonanie pokrycia dachowego – do wyboru jest wiele materiałów, od blachodachówki po gont. Należy pamiętać jedynie o zachowaniu precyzji przy montażu i o solidnym przytwierdzaniu elementów. Na koniec można wedle preferencji wykonać orynnowanie, choć nie jest ono niezbędne.

Na tym montaż drewnianej wiaty garażowej się kończy. W większości przypadków nie będzie też konieczne zajmowanie się na tym etapie żadnymi formalnościami.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska