Gekony Henkela żyją tylko na Madagaskarze. Prowadzą nadrzewny tryb życia. Są zagrożone wyginięciem, ponieważ nie potrafią funkcjonować w innym środowisku. Lasy są wycinane, szacuje się, że z wyspy zniknęło już 80 procent drzew. Gekony nie mają więc gdzie żyć i się rozmnażać. Dodatkowe zagrożenie to odłowy na rzecz handlu dla indywidualnych osób.
We wrocławskim zoo są one hodowane od września 2018. Nie jest to jednak łatwy w utrzymaniu gatunek.
- Wymaga utrzymywania odpowiedniej temperatury w terrarium, wysokiej wilgotności oraz odpowiedniego oświetlenia. Uwagi i szczególnej troski wymaga również samica, która ma złożyć jaja, a potem same jaja. Powtarzalność procesu rozmnażania oznacza dla nas, że odnieśliśmy sukces - zwierzęta mają dobre warunki i dobrze się czują. – mówi prezes wrocławskiego zoo, Radosław Ratajszczak.
W stolicy Dolnego Śląska pierwsze maluchy gekonów przyszły na świat w sierpniu 2019, do tej pory urodziło się ich 10. Najmłodszy osobnik wykluł się 11 marca.
Gekon Henkela nazywany jest też liścioogonowym. To bardzo ciekawa jaszczurka. Należy do jednych z większych w swojej rodzinie, bo samce osiągają nawet 29 cm długości. Zamieszkuje deszczowe lasy Madagaskaru, gdzie prowadząc głównie nocny tryb życia. Większość życia spędza na drzewach, a na ziemię schodzi właściwie tylko samica by złożyć i zamaskować jaja. Jednak nie to jest najciekawsze… Uwagę zwraca wygląd tych jaszczurek. Po pierwsze kształt ich ciała przypomina budowę krokodyla, ale z płaskim ogonem. Po drugie wyróżnia ją maskujące ubarwienie, które potrafi zmieniać, w zależności od wahań temperatury, światła czy nastroju, chociaż nie tak znacząco jak kameleon. Można zatem spotkać osobniki ciemnobrązowe, brązowe, żółte, szare a nawet lekko białe, jednak zawsze plamy na ich ciele są ciemniejsze od tła, a nawet czarne.
- Jak dokładnie wygląda dorosły gekon Henkela? Ma dużą trójkątną głową oraz duże, silne szczęki. Ma duże, barwne, wyłupiaste oczy, które przykuwają uwagę. Ich kończyny są chude i długie, lekko nieproporcjonalne do wielkości całego ciała, a palce zakończone ma przylgami, ułatwiającymi poruszanie po pionowych powierzchniach. Cechą charakterystyczną jest ten duży, płaski i na brzegach pofałdowany ogon, który przypomina zeschły liść. Na obwodzie głowy i reszty ciała, znajdują się drobne fałdy skórne, które zacierają granicę ciała i powierzchni, na której gekon spoczywa. Zresztą młode to kopie dorosłych, ale proporcjonalnie mniejsze, bo mające ok. 3 cm. – opowiada Magda Fabiszewska-Jerzmańska, opiekun gadów we wrocławskim zoo.
Wrocławskie gekony wykazują ciekawe zachowania godowe. Dotąd nie były one opisywane w źródłach. Przed rozpoczęciem kopulacji samce zabarwiają się intensywnie, mają ciemne plamy na bardzo jasnym tle. Podchodzą do samicy ostrożnie, od czasu do czasu machają pionowo ogonem, który w tym czasie jest większy, niż zwykle. Gdy jest już blisko samicy, dotyka jej ciała językiem. Samica odpowiada w ten sam sposób.

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?