Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warmątowice Sienkiewiczowskie - oto najdłuższa nazwa miejscowości na Dolnym Śląsku. W Polsce zajmuje dumne 2. miejsce

Mateusz Różański
Mateusz Różański
To spokojna wieś, przez którą biegnie jedna, główna droga. W centralnej części znajdziemy piękny pałac.
To spokojna wieś, przez którą biegnie jedna, główna droga. W centralnej części znajdziemy piękny pałac. Piotr Krzyżanowski / Polska Press
Zastanawialiście się kiedyś, która z dolnośląskich miejscowości ma najdłuższą nazwę? Jak wypada na tle "konkurentów" w Polsce? Postanowiliśmy to sprawdzić i trafiliśmy do uroczej, dolnośląskiej wsi z bogatą historią i okazałym pałacem w jej centralnej części. Sama nazwa również jest osobliwa i wprost nawiązuje do polskiego noblisty i wieszcza narodowego.

Najdłuższa nazwa miejscowości w Polsce i na Świecie

Zanim wskażemy najdłuższe nazwy miejscowości w Polsce - ustalmy metodologię obliczania znaków, które weźmiemy pod uwagę. Jak wiadomo niektóre z miejscowości składają się z 3, a nawet 4 słów. Również najdłuższa nazwa miejscowości na Dolnym Śląsku to dwa wyrazy. Żeby jednak nie było żadnych wątpliwości nie bierzemy pod uwagę odstępów między nimi, czyli spacji.

Obierając tę właśnie metodologię najdłuższą nazwą miejscowości w Polsce będzie Przedmieście Szczebrzeszyńskie. To niewielka, bo licząca sobie ok. 350 mieszkańców wieś w województwie lubelskim, w powiecie biłgorajskim, w gminie Turobin na południowy wschód od Turobina. W nazwie - bez spacji - doliczymy się 29 liter.

Z kolei najdłuższa nazwa na Świecie ma ich aż 92! To Taumatawhakatangi­hangakoauauotamatea­urehaeaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhen­uakitanatahu.

Oto najdłuższa nazwa miejscowości na Dolnym Śląsku

Warmątowice Sienkiewiczowskie to najdłuższa nazwa miejscowości na Dolnym Śląsku. Bez spacji liczy sobie 28 znaków, zatem zaledwie o jeden mniej niż polski lider.

Warmątowice Sienkiewiczowskie to niewielka wieś położona tuż pod Legnicą, w niedalekim sąsiedztwie autostrady A4. Z Wrocławia dojedziemy tu w niespełna godzinę. W miejscowości mieszka na co dzień około 180 osób. Co ciekawe wieś ma bogatą historię i kilka naprawdę ciekawych zabytków. Wśród nich warto wspomnieć:

  • okazały pałac z XVII wieku, dziś funkcjonujący jako hotel;
  • park;
  • zespół folwarczny.

Dalsza część tekstu - pod zdjęciem

Na terenie przypałacowych ogrodów organizowane są rekonstrukcje Bitwy nad Kaczawą.
Na terenie przypałacowych ogrodów organizowane są rekonstrukcje Bitwy nad Kaczawą. Piotr Krzyżanowski / Polska Press

Warmątowice Sienkiewiczowskie - skąd taka nazwa

Pierwsze pisane wzmianki o Warmątowicach pochodzą z początku XIII wieku. Wówczas były to "Warmuntovici". Rzecz jasna o Sienkiewiczu w nazwie nie mogło być wtedy mowy. Lata mijały, a wieś była we władaniu rodzin niemieckich, czeskich i polskich. W XIX wieku właścicielem był ród von Olszewskich. Sam ród pochodził z Podlasia, ale przez wieki jego członkowie ulegli zniemczeniu i nie przyznawali się do swoich polskich korzeni. Do czasu. Baron Alfred von Olszewski był dumny ze swojego pochodzenia. Jak sam przyznał impulsem do tego była... Trylogia Henryka Sienkiewicza.

Patriotyczny impuls, którego doświadczył baron wywarł na nim takie wrażenie, że przed swoją śmiercią spisał osobliwy testament. Dotyczył on dzieci barona. Żeby odziedziczyć po nim majątek musiały spełnić cały szereg warunków...

- Po pierwsze miały (do trzydziestego roku życia) zdać egzamin z języka polskiego i historii Polski. Po drugie – miały wstąpić w związki małżeńskie z osobami polskiej narodowości. Jeśliby tych warunków nie spełniły, pałac i majątek miał przejść na… Henryka Sienkiewicza! - informuje Dolnośląska Biblioteka Publiczna.

Zobacz też: Lubomierz - dolnośląskie miasteczko, w którym kręcono "Samych Swoich". To m.in. tutaj żyli i kłócili się Kargul z Pawlakiem

Jak można się domyśleć dzieci warunków nie spełniły, a bliscy barona rozpoczęli walkę o unieważnienie testamentu. Ostatecznie Henryk Sienkiewicz zrzekł się majątku na rzecz bliskich barona, ale na mocy porozumienia, nakazał im zdeponowanie w banku pieniędzy, które miały przejść na wybraną, polską placówkę oświatową. Tak też się stało.

Dalsza historia majątku i pałacu w Warmątowicach Sienkiewiczowskich

W rękach potomków barona pałac był aż do końca II wojny światowej. Został częściowo zniszczony. Do lat 60 tych XX w. pałac był zamieszkiwany przez przypadkowe osoby. W ręce prywatne wrócił dopiero w roku 1995. Trzy lata później, upamiętniając testament byłego właściciela pałacu, wieś zmieniła nazwę na Warmątowice Sienkiewiczowskie.

Dziś pałac jest wyremontowany i można w nim zarówno wynająć pokój, jak również zorganizować wesele lub imprezę firmową. Sam pałac otacza fosa i przepiękny ogród ze starodrzewiem.

Same Warmątowice Sienkiewiczowskie znane są jeszcze z jednego wydarzenia historycznego. W sąsiedztwie wspomnianego pałacu, 26 sierpnia 1813 roku rozegrała się Bitwa nad Kaczawą. Było to starcie pomiędzy wojskami napoleońskimi, a rosyjsko-pruską Armią Śląską pod wodzą feldmarszałka von Blüchera. W walce wzięło udział ponad 200 tys. żołnierzy, a wojska napoleońskie musiały uznać wyższość przeciwników.

Co znajdziemy w Warmątowicach Sienkiewiczowskich?

Sama wieś rozciąga się wzdłuż jednej drogi z małą odnogą. Nie ma na jej terenie szkoły czy nawet sklepu. Są za to piękne widoki, wspomniany pałac i obelisk upamiętniający Bitwę nad Kaczawą. We wsi jest jeden przystanek i niewielki garaż OSP.

Zobacz jak wyglądają Warmątowice Sienkiewiczowskie:

To spokojna wieś, przez którą biegnie jedna, główna droga. W centralnej części znajdziemy piękny pałac.

Warmątowice Sienkiewiczowskie - oto najdłuższa nazwa miejsco...

To tutaj znajdują się Warmątowice Sienkiewiczowskie:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska