Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Waloryzacja emerytur 2020. PiS rezygnuje? Emeryci jednak nie dostaną tak dużo pieniędzy – twierdzi „GW”

js
Ile będzie wynosiła waloryzacja emerytur w 2020 r.?
Ile będzie wynosiła waloryzacja emerytur w 2020 r.? Pixabay
Waloryzacja emerytur w 2020 r. będzie jednak niższa niż zakładał PiS? Tuż przed wyborami partia rządząca zapowiadała znaczne podwyższenie emerytur. Przyszłoroczna waloryzacja będzie jednak niższa niż zakładano. Tak informuje „Gazeta Wyborcza”. Dziennik twierdzi, że zbyt wysoka waloryzacja byłaby zabójcza dla budżetu.

Emerytury i renty w 2020 r. Waloryzacja będzie jednak niższa. PiS rezygnuje z zapowiedzi

„Gazeta Wyborcza” zwróciła się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o informacje w sprawie przyszłorocznej waloryzacji. Jak się okazuje, emerytury w 2020 r. będą zwiększone „starym” sposobem.

Jak donosi „Gazeta Wyborcza”:

"Minimalna coroczna procentowa waloryzacja nie może być niższa niż 70 zł" - obiecywał PiS w kampanii wyborczej. Teraz zmienił plan.

Waloryzacja emerytur w 2020 r. będzie zaplanowana według obecnie obowiązujących zasad. Innymi słowy – pod uwagę będzie brany wyłącznie wskaźnik waloryzacji. PiS nie będzie gwarantował kwot podwyżek dla najbiedniejszych emerytów.

"Gazeta Wyborcza" twierdzi więc, że w 2020 r. nie będzie waloryzacji kwotowo-procentowej. PiS zrezygnował ze swoich zapowiedzi.

Waloryzacja emerytur w 2020 r. jednak niższa? GW zapytało o to MRPiP. Resort ripostuje

Do „GW” MRPiP przesłało oświadczenie:

Z prognozowanych wielkości makroekonomicznych (...) wynika, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent od marca 2020 r. wyniesie nie mniej niż 103,24 proc. Taka też wielkość została zapisana w projekcie ustawy budżetowej na rok 2020.

Ministerstwo Rodziny wyjaśniło za pośrednictwem swojego Twittera, że waloryzacja musi odbywać się na zasadach zapisanych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS. Na jego podstawie dokonuje się obliczeń obejmujących wskaźnik waloryzacji oraz 20% wzrostu realnych wynagrodzeń.

Resort podkreślił, że oprócz standardowej waloryzacji ma zamiar w innej formie wspierać seniorów:

W Polsce od października 2017 r. obowiązuje ustawa o obniżonym wieku emerytalnym. Nowe prawo wywołało szereg kontrowersji – podczas gdy u nas wiek emerytalny się obniża, prawie w całej Europie jest on podwyższany. Dzieje się tak z kilku względów:1. Przede wszystkim rośnie długość życia – zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Kiedyś emeryci obciążali system emerytalny krócej, ponieważ umierali wcześniej.2. W wielu krajach kultury zachodniej rodzi się bardzo mało dzieci. Kiedy dorosną, nie będą w stanie utrzymać tak dużej ilości emerytów.ZOBACZ, jaki jest wiek emerytalny w wybranych krajach!Źródło: Serwis emerytalny Rp.pl, dane na 2018 r.

Wiek emerytalny w Polsce i na świecie. Jesteśmy na szarym ko...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska