MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje kredytowe 2024. Już nie dla wszystkich - wiemy, kto skorzysta

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Na 30 września 2023 roku łączny koszt dotychczasowych wakacji kredytowych dla banków wynosił 12,8 mld zł.
Na 30 września 2023 roku łączny koszt dotychczasowych wakacji kredytowych dla banków wynosił 12,8 mld zł. Krzysztof Kapica
Wakacje kredytowe będą po nowemu, czyli nie dla wszystkich, a z kryterium dochodowym. Kto może na nie liczyć?

Spis treści

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt noweli ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Autorem projektu jest Ministerstwo Finansów.

Pomoc dla kredytobiorców

„Proponuje się zmianę polegającą na przedłużeniu obowiązywania mechanizmu wakacji kredytowych na rok 2024. Jednak w związku z koniecznością procedowania procesu legislacyjnego projektu proponuje się, aby zawieszenie to przysługiwało w wymiarze jednego miesiąca od dnia 1 marca 2024 r. do dnia 31 marca 2024 r., zaś w przypadku kolejnych kwartałów - w wymiarze miesiąca w każdym kwartale” - wskazano w ocenie skutków regulacji projektu.

Koszty wakacji kredytowych

Według szacunków przygotowanych w oparciu o dane Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego maksymalny roczny koszt wakacji kredytowych, przy założeniu, że skorzysta z nich 100 proc. uprawnionych to 3,6 mld zł. „Jednocześnie przy założeniu, że z wakacji kredytowych skorzysta analogiczny odsetek uprawnionych jak z poprzednich wakacji kredytowych szacuje się koszt na poziomie 2,5 mld zł” - poinformowano.

Jak zaznaczono, na dzień 30 września 2023 r. łączny koszt dotychczasowych wakacji kredytowych dla banków wynosił 12,8 mld zł.
Wakacje kredytowe obowiązują od połowy 2022 roku. Zarówno w roku 2022, jak i 2023 kredytobiorcy mogli zawiesić spłatę czterech rat kredytu mieszkaniowego w ciągu roku, jednak wcześniejsze przepisy nie zawierały żadnych ograniczeń co do wysokości zaciągniętego kredytu.

Przedłużenie rządowych wakacji kredytowych na 2024 rok jest już oficjalnie potwierdzone. Oznacza to, że również w 2024 r. można będzie zawiesić spłatę rat.

Wakacje kredytowe po nowemu - zasady

Ustawowe wakacje kredytowe wprowadzono w lipcu 2022 r. jako formę pomocy dla kredytobiorców, którzy z powodu wzrostu stóp procentowych mają problem ze spłatą kredytu.
Z pomocy w spłacie kredytu hipotecznego nie każdy jednak skorzysta. Z wakacji kredytowych 2024 skorzystają osoby, u których:

  • średnia arytmetyczna wartości wskaźnika RdD (rata do dochodu) za okres ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku będzie przekraczać 35 proc. Oblicza się, według Muraotorplus.pl, następująco:
  • zsumuj dochody całego gospodarstwa domowego (wszystkich domowników) w każdym z 3 ostatnich miesięcy (osobno dla każdego miesiąca),
  • dla każdego z 3 ostatnich miesięcy podziel wysokość swojej raty kredytu przez łączny dochód (np. 3000 zł/6500 zł),
  • oblicz średnią arytmetyczną z 3 uzyskanych wyników (np. 30% + 40% + 40%/3),
  • jeśli otrzymany wynik jest wyższy niż 35%, masz prawo skorzystać z wakacji kredytowych 2024.

Należy pamiętać, że przy obliczeniach uwzględnia się dochody wszystkich osób należących do gospodarstwa domowego, a nie tylko kredytobiorcy, który podpisał umowę.

To nie jest jedyna pomoc!

Na jego etapie zakładano, że z pomocy skorzystają tylko osoby z kwotą kredytu do 400 tys. zł oraz, na ograniczonych zasadach, osoby z kwotą kredytu między 400 tys. zł a 800 tys. zł. Te zasady już jednak nie obowiązują.

Wakacje kredytowe nie będą jedyną formą wsparcia dla kredytobiorców dostępną w 2024 roku. Osoby, u których wskaźnik RdD (raty do dochodu) osiągnie minimum 40%, będą mogły wnioskować o wsparcie albo pożyczkę z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców na spłatę zadłużenia. Wcześniej ten wskaźnik wynosił 50%, a zatem trudniej było skorzystać z pomocy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wakacje kredytowe 2024. Już nie dla wszystkich - wiemy, kto skorzysta - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska