MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżki dla seniorów już od marca? Zapoznaj się z detalami największej waloryzacji

mfred
Jeżeli ustawa budżetowa bez większych zmian wejdzie w życie, wtedy renciści i emeryci mogą liczyć na takie podwyżki.SPRAWDŹ >>>>>>>>>>>>>>
Jeżeli ustawa budżetowa bez większych zmian wejdzie w życie, wtedy renciści i emeryci mogą liczyć na takie podwyżki.SPRAWDŹ >>>>>>>>>>>>>>
Czy to ostatnie tak duże podwyżki emerytur? W marcu seniorzy mogą liczyć na wzrost świadczeń na poziomie 12,3 procent. Przynajmniej takie wzrosty zakładają rządowe prognozy, na podstawie których powstał projekt ustawy budżetowej na 2024 r. Jeżeli ustawa z takimi zapisami wejdzie w życie, wtedy renciści i emeryci mogą liczyć na takie podwyżki.

W ostatnich latach emeryci i renciści mogli liczyć w Polsce na przypływ gotówki. \W ubiegłych latach dochodziło do rekordowych waloryzacji świadczeń. Jak sytuacja będzie wyglądać w tym roku?

Waloryzacja emerytur 2024

Tradycyjnie waloryzacja emerytur w 2024 roku będzie w marcu. Od tego miesiąca emeryci będą mogli się cieszyć większym świadczeniem. Nie będzie to jednak jedyna podwyżka w tym roku. Rządzący zapowiadają druga podwyżkę emerytur we wrześniu.
Do drugiej podwyżki dojdzie jednak tylko wtedy, gdy inflacja przekroczy 5 proc..

Narodowy Bank Polski przedstawił prognozowaną średnioroczną inflację za 2023 roku. Według danych wynosi ona 11,4 proc. Jest to niższy wynik od wcześniej szacowanego przez poprzedni rząd 12,3 proc., które zapisano w projekcie ustawy budżetowej. To także niżej od zeszłorocznego wskaźnika, który wyniósł 14,8 proc. (wzięto bowiem do wyliczenia wskaźnika wskaźnik tzw. inflacji emeryckiej, która okazała się wyższa niż wskaźnik ogólny). 
Na takie pieniądze mogą liczyć seniorzy. Sprawdź TUTAJ
ZUS na prośbę "Faktu" policzył, jak zmieniłyby się wypłaty rent i emerytur, gdyby rządowe prognozy się sprawdziły. Procentowa waloryzacja, a taka na chwilę obecną jest planowana, oznacza, że podwyżki będą mocniej odczuwalne dla osób z wyższymi świadczeniami. Minimalna emerytura, która obecnie wynosi 1 tys. 588 zł 44 gr brutto, wzrosłaby dzięki takiej podwyżce do 1 tys. 783 zł 82 gr brutto, czyli o 195 zł 38 gr.

Trzynastki dla seniorów

Do seniorów trafia również 13. i 14. emerytura. Trzynastki na konta rencistów i emerytów popłyną w kwietniu. To dodatkowe świadczenie trafi do wszystkich osób, które na dzień 31 marca 2024 r. będą mieć prawo do wypłaty emerytury lub renty. Trzynastka brutto będzie wypłacona wszystkim uprawnionym w takiej samej kwocie – 1 tys. 783 zł 82 gr (przy 12,3 proc. waloryzacji). Wypłaty na rękę będą się jednak różnić, bo od trzynastek potrącona zostanie składka zdrowotna i zaliczka na podatek dochodowy. Co ważne, nie trzeba będzie składać żadnych wniosków, bo dodatkowa wypłata zostanie doliczona do emerytury i wypłacona jednym przelewem lub przekazem. 14. emerytury do seniorów mają trafić jesienią.

Zobaczcie o ile w marcu mają wzrosnąć na rękę renty i emerytury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podwyżki dla seniorów już od marca? Zapoznaj się z detalami największej waloryzacji - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska