Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W zimie też aktywnie spędzaj czas. Jak przygotować się do biegania?

Marta Jaworska
fot. Szymon Starnawski
Bieżnia czy ulica? Maraton czy rekreacja? Fitness czy biegi w terenie? Wkroczyliśmy w nowy, 2015 rok z głową pełną nowych celów. Zapewne wśród nich znalazły się także nowe postanowienia dotyczące zmiany stylu życia na zdrowszy i jeszcze bardziej aktywny.

Jedni chcą ukończyć bieg maratoński, kolejni - chcą poprawić sylwetkę, a jeszcze inni po prostu zrobić coś dla siebie. Ilu biegaczy, tyle powodów, dla których biegamy. Ilu biegaczy, tyle też celów biegowych, które chcemy osiągnąć. Nie każdy musi marzyć o tym by poprawić swój rekord życiowy na danym dystansie. Dla niektórych celem będzie ukończenie określonego biegu.

Wielu amatorów biegania na starcie popełnia wiele błędów, które na późniejszym etapie skutkują kontuzjami kolan czy kręgosłupa. Jak biegać, by nie zaszkodzić swojemu zdrowiu i przede wszystkim od czego zacząć?

Trening biegowy

Trening powinien być urozmaicony, wszechstronny, o wielu, zróżnicowanych bodźcach. Powinien kształtować siłę biegową, szybkość, wytrzymałość, ekonomikę biegu i przyzwyczajać ciało i umysł do większych intensywności.
Komponuj je tak, żeby być w stanie przebiec na treningu określony czas. Długie wybiegania najlepiej liczyć czasem trwania treningu, a nie kilometrażem.

Jeśli jesteś w stanie przebiec na razie 30 minut to jest twój sukces. Stopniowo zwiększysz czas wybiegania oraz wytrenujesz swoją wytrzymałość do tego stopnia, że będziesz w stanie przebiec godzinę.

Zanim jednak dotrwasz do tego momentu, czeka Cię ciężka praca, przygotuj się na momenty kryzysu i rezygnacji. Jest to normalny etap u każdego początkującego biegacza.

Jak często biegać?

Wielu amatorów biegania zaczyna biegać i od razu przechodzą do treningu codziennego. Jest to podstawowy błąd. Organizm bez możliwości regeneracji nie jest w stanie zwiększyć swojej wydolności oraz efektywności. Na początku warto skupić się na treningach 2-3 , później 3-4 razy w tygodniu, z czasem dojść do 4-5 razy w tygodniu, dokładając do biegania ćwiczenia ogólnorozwojowe. Takie ćwiczenia ogólnorozwojowe pod kątem kształcenia motoryczności biegowych prezentuje trening BOOT CAMP RUN.

BOOT CAMP RUN - co to takiego?

Jest to trening funkcjonalny w terenie, który odbywa się w grupie. Specjalnie opracowany dla osób, które chcą połączyć bieganie z innymi ćwiczeniami. Trening dla osób, które chcą rozwinąć swoje umiejętności biegowe.

Na tym treningu ćwiczymy wszystkie partie ciała, motorykę, wzmacniamy wytrzymałość i odporność. BOOT CAMP RUN to rodzaj intensywnych ćwiczeń, których celem jest wszechstronne wzmocnienie mięśni bez rozbudowywania masy mięśniowej. Trening odbywa się na świeżym powietrzu pod okiem profesjonalnego instruktora BOOT CAMP.

Zajęcia pomogą przygotować się do maratonu, a jeśli nie biegasz wyczynowo to po prostu schudniesz, dotlenisz organizm, poprawisz sylwetkę. Ten rodzaj zajęć jest alternatywą dla osób, które kochają biegać i trenować na dworze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska