Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę święto Województwa Dolnośląskiego i jego patronki

Małgorzata Matuszewska
Dolny Śląsk ma się czym pochwalić. Niedawno świętowaliśmy 100-lecie mostu Grunwaldzkiego.
Dolny Śląsk ma się czym pochwalić. Niedawno świętowaliśmy 100-lecie mostu Grunwaldzkiego. Jarosław Jakubczak
Święta Jadwiga, której wspomnienie liturgiczne przypada 16 października, jest nie tylko patronką Dolnego Śląska, ale też Polski, archidiecezji Wrocławskiej, Wrocławia, Trzebnicy, Andechs, Berlina, Krakowa, Europy oraz uchodźców.

Podkreślamy wiele wymiarów tej świętości - tłumaczy ks. Stanisław Jóźwiak, rzecznik kurii wrocławskiej. - Karol Wojtyła został wybrany papieżem 16 października, a ona jest patronką pontyfikatu Jana Pawła II. Już kardynał Bolesław Kominek wspominał jej zasługi dla pojednania. Św. Jadwiga jest też patronką pojednania polsko-niemieckiego - dodaje.

21 czerwca 1983 r. Jan Paweł II mówił w homilii we Wrocławiu: "Łączy ze sobą dwa narody: naród niemiecki i naród polski. Święta Jadwiga pozostaje przez siedem już stuleci orędowniczką wzajemnego zrozumienia i pojednania".

Na Śląsk z rodzinnej Bawarii przybyła ok. 1186 r. Została żoną Henryka I Brodatego, z którym miała sześcioro (lub siedmioro) dzieci, a po 20 latach małżonkowie ślubowali czystość i od tej pory żyli w separacji. W Trzebnicy założyła żeński klasztor cysterek, budowany m.in. przez więźniów. Zajmowała się chorymi (na dworze utrzymywała 13 kalekich osób), wspierała biednych (zakładała dla nich kuchnie polowe), fundowała przytułki, przyczyniła się do założenia szpitala Świętego Ducha we Wrocławiu i szpitala dla trędowatych kobiet w Środzie Ślaskiej.Mówiła po polsku. Świętą ogłosił ją papież Klemens XIV w 1267 r, niespełna ćwierć wieku po śmieci księżnej.

W sobotę w Oleśnicy zaplanowano obchody Święta Województwa Dolnośląskiego. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 Mszą Św. w Bazylice pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy. O godz. 13.30 na dziedzińcu Zamku Książęcego w Oleśnicy odbędzie się debata o tożsamości regionalnej Dolnego Śląska, a o godz. 14.30 Uroczysta Sesja Sejmiku (transmitowana na telebimach znajdujących się na Oleśnickim Rynku), podczas której zostanie wręczona Dolnośląska Nagroda Kulturalna "Silesia" i nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za szczególne osiągnięcia dla Regionu i osiągnięcia w dziedzinie kultury.

O godzinie 12 na oleśnickim Rynku rozpocznie się Jarmark Dolnośląski i pokazy walk rycerskich, a o godz. 18.00 w Sali Widowiskowej w Oleśnicy przy ul. Kochanowskiego 4 uroczysty koncert Filharmonii Sudeckiej (wstęp wolny).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska