Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W KGHM jest praca dla górnika

Urszula Romaniuk
Podczas barbórkowych obchodów młodzież zdaje egzamin
Podczas barbórkowych obchodów młodzież zdaje egzamin Dariusz Gdesz
Młodzież garnie się do szkół kształcących pracowników kopalń i hut KGHM

Krzysztof Maślak, jako pierwszoklasista technikum górniczego w Zespole Szkół im. Jana Wyżykowskiego w Głogowie, złożył wczoraj ślubowanie wraz z kolegami. Zostanie technikiem górnictwa podziemnego. - To ciekawy, przyszłościowy zawód. I można dobrze zarobić - mówi szczerze Krzysztof.

W głogowskim Zespole technika górnicze i hutnicze są dopiero od dwóch lat (wcześniej przez wiele lat była tylko szkoła hutnicza). Powstały dzięki wsparciu z KGHM. Krzysztof Maślak już wie, że w trzeciej klasie będzie mieć miesięczną praktykę pod ziemią, a pełnoletni uczniowie będą co tydzień zjeżdżać do szybów. Później chciałby pracować w kopalni i studiować zaocznie w Akademii Górniczo-Hutniczej.

Od prawie 50 lat przyszłych pracowników kopalń kształci też Zespół Szkół nr 1 w Lubinie (wcześniej Zespół Szkół Technicznych Górnictwa Rud). Tu, dzięki porozumieniu z KGHM i za pośrednictwem urzędu pracy, absolwenci mogą odbywać roczne staże w zakładach Polskiej Miedzi. - To bardzo ułatwia znalezienie później stałej pracy w kopalniach - dodaje Aleksander Bobowski, wicedyrektor ZS.

- KGHM aktywnie włączył się w modernizację kształcenia zawodowego kadry na potrzeby lokalnego rynku pracy, a w szczególności naszej spółki - mówi Anna Trusiak, dyrektor Departamentu Zarządzania Szkoleniami w KGHM. I wymienia: górnictwo, mechanikę, elektrotechnikę oraz automatykę przemysłową.

Poza praktykami zawodowymi w zakładach górniczych i hutach młodzież może też brać udział w konferencjach dotyczących lokalnego rynku pracy. - Absolwenci mogą zgłosić się do programu adaptacji zawodowej, po którym mają gwarancję zatrudnienia - dodaje dyr. Trusiak. - Inni mogą otrzymać pracę w ramach ogólnie dostępnych ofert pracy.

Najwięcej chętnych jest do pracy w kopalniach. Z drugiej strony, KGHM potrzebuje fachowców na stanowiska górnika, mechanika maszyn dołowych, operatora samojezdnych maszyn górniczych. W 2009 r. przyjęto 620 nowych pracowników. KGHM zatrudnia dziś prawie 18,5 tys. osób. W szkołach w Lubinie i w Głogowie zawodów potrzebnych w Polskiej Miedzi uczy się ponad 300 osób.

Myślałam, że będzie gorzej

Rozmowa z Klaudią Zdanowicz, jedyną uczennicą w technikum górniczym w Zespole Szkół w Głogowie

Dlaczego wybrałaś typowo męski kierunek nauki?
Wiążę swoją przyszłość z kombinatem. Pochodzę z rodziny górniczej. Mój tata Ryszard pracował w kopalni Rudna. Teraz jest na emeryturze. Wiele osób z mojej rodziny, także znajomi, jest związanych z KGHM, ale nie to decydowało o wyborze szkoły.

Chcesz pracować na dole?
Nie. Po szkole chciałabym studiować w Akademii Górniczo-Hutniczej. Potem objąć wysokie stanowisko w KGHM.

Brzmi to konkretnie. Ale najpierw przedmioty zawodowe. Są trudne?
Mamy eksploatację złóż oraz konstrukcje i technologie mechaniczne. Nauka nie sprawia mi problemu.

Łatwo być jedyną dziewczyną w technikum górniczym?
Myślałam, że będzie gorzej, ale jestem miło zaskoczona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska