MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do szkoły chodzą w mundurach, praktyki odbywają na statku. Odwiedziliśmy uczniów Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu

Nadia Szagdaj
Technikum Żeglugi Śródlądowej od 2018 roku kształci marynarzy, a także pracowników urzędów morskich czy budowniczych wodnych.
Technikum Żeglugi Śródlądowej od 2018 roku kształci marynarzy, a także pracowników urzędów morskich czy budowniczych wodnych. Nadia Szagdaj / Polska Press
Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu zyskuje popularność wśród młodzieży. Czego można się tu nauczyć? Jakie są perspektywy zawodowe po szkole? Przeczytaj i zobacz czy się nadajesz!

W 2017 r. zarządzeniem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej utworzono Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, a w 2018 roku uruchomiono pierwszą klasę. Kadra TŻŚ ma swoją misję. Nauczyciele chcą "edukować na rzecz rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce, kształtować osobowość i postawy społeczne". Kadra szkoły podkreśla, że technikum bierze udział w odbudowie polskiej żeglugi oraz wzmacnia rozwój tej branży.

Czego można się nauczyć w Techniku Żeglugi Śródlądowej?

Kształcąc się w zawodzie technika żeglugi śródlądowej, uczniowie są przygotowywani do wykonywania prac związanych z prowadzeniem bezpiecznej żeglugi oraz obsługi maszyn i urządzeń na statku.

Szkoła posiada specjalistyczne, nowoczesne wyposażenie, które ma za zadanie odzwierciedlać rzeczywiste urządzenia znajdujące się na statkach. TŻŚ we Wrocławiu jest też właścicielem jednostki pływającej zestawu pchanego ”Westerplatte II”, składającego się z pchacza typu „Bizon”, (który posiada unijne świadectwo zdolności żeglugowej) oraz koszarki stanowiącej część socjalno-dydaktyczną statku szkolnego.

System szkolnictwa i kwalifikacji marynarzy oparty na standardach międzynarodowych, jest w pełni uznawany przez Międzynarodową Organizację Morską, w tym przez wszystkie państwa Strony Konwencji STCW (międzynarodowa konwencja o wymaganiach w zakresie wyszkolenia marynarzy, wydawania świadectw oraz pełnienia wacht).

Uczniowie mogą też zdobyć uprawnienia dodatkowe, kończąc odpowiednie kursy:

  • Kurs zintegrowany w zakresie bezpieczeństwa (Basic Safety Training),
  • Kurs w zakresie problematyki ochrony na statku,
  • Międzynarodowe Morskie Świadectwo Zdrowia,
  • Świadectwo zdrowia potwierdzające stan zdrowia wymagany do pracy na statkach żeglugi śródlądowej,
  • Książeczka zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych,
  • Kurs sternika motorowodnego.
  • Kurs IT Essentials w programie edukacyjnym Cisco Networking Academy®

Absolwenci TŻŚ mają możliwość pracy na statkach żeglugi śródlądowej i morskiej oraz w większości służb administracyjnych obsługujących transport i szlaki wodne. W ostatnim czasie wzrasta również rozwój przemysłu turystyki wodnej, która staje się coraz bardziej intratnym zajęciem.

- Absolwent naszej szkoły jest przygotowany do podjęcia pracy na statkach w przedsiębiorstwach żeglugowych, w zakładach budownictwa hydrotechnicznego, w administracjach wodnych lub do studiów kierunkowych na uczelniach wyższych - mówi dyrektor szkoły, Iwona Bednarz. - W szkole młodzież uzyskuje wykształcenie, które otwiera im drzwi do dalszej kariery. Polscy marynarze pracują na statkach żeglugi śródlądowej u armatorów na całym świecie.

W szkole obowiązują mundury

- Uczniowie zobowiązani są do noszenia w szkole jednego z dwóch rodzajów munduru: galowego - w trakcie uroczystości szkolnych lub zewnętrznych, oraz polowego - na co dzień. Mundur wyróżnia uczniów, buduje ich tożsamość zawodową, jest swoistą promocją środowiska. Prezencja stanowi ważny element wychowawczy w służbie żeglugowej, a także jest jedną z form przejawiania się kultury osobistej - wyjaśnia wicedyrektor szkoły Agata Butkiewicz. - Podstawą bezpieczeństwa żeglugi jest subordynacja, pilność, sumienność w wykonywaniu obowiązków. Noszeniem munduru okazuje się poszanowanie zarówno dla niego jak i bandery - dodaje.

Tylko dla kandydatów z tradycjami? To mit. Wystarczą predyspozycje

TŻŚ podlega tym samym zasadom rekrutacji pozostałe szkoły w mieście.

Po ukończeniu szkoły podstawowej uczniowie mogą aplikować do TŻŚ, bez względu na to, czy w rodzinie są tradycje żeglarskie czy nie. Przedmiotami dodatkowo punktowanymi są język angielski i geografia. Przed przyjęciem do technikum, predyspozycje kandydata oceni lekarz, wydając świadectwo o stanie zdrowia. Uczeń musi spełnić kryteria wymagane do pracy na statkach żeglugi śródlądowej.

- Pierwsze i drugie klasy odbywają praktyki na statku szkolnym. Trzecia klasa odbywa praktyki u armatora firmy zewnętrznej. W klasie czwartej i piątej, uczniowie wypływają na miesięczne praktyki morskie na statkach szkoleniowych uczelni wyższych - opisuje Paweł Prokopczak, nauczyciel przedmiotów zawodowych.

Coraz więcej kobiet w polskiej żegludze

- Następuje przełamanie stereotypu marynarza jako zawodu zarezerwowanego jedynie dla mężczyzn - zauważa dyrektor Bednarz. - Obecnie w TŻŚ jedną trzecią uczniów stanowią dziewczęta. Zainteresowanie tym zawodem wzrasta z każdym rokiem.

Szkoła otrzymała srebrną tarczę Perspektywy 2023. W 25. edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023 Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu uplasowało się na 8 miejscu w województwie dolnośląskim i 3 miejscu wśród Wrocławskich techników. Otrzymało tytuł „srebrnej szkoły”.

- Stuprocentowa zdawalność matur, jest wynikiem wysokiej jakości kształcenia - podkreśla z dumą dyrektor Bednarz. - Nie mamy też uczniów z porażkami edukacyjnymi, którzy w połowie szkoły decydują się odejść. Utrzymujemy ich do końca.

Zobacz jak wyglądają uczniowie klas I i II Technikum Żeglugi Śródlądowej, gdzie odbywają praktyki i jakie noszą mundury:

Technikum Żeglugi Śródlądowej od 2018 roku kształci marynarzy, a także pracowników urzędów morskich czy budowniczych wodnych.

Do szkoły chodzą w mundurach, praktyki odbywają na statku. O...

ZOBACZ TEZ:

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska