Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa dekomunizacyjna: Hala Ludowa zostaje

Malwina Gadawa
Malwina Gadawa
Hala Ludowa czy Hala Stulecia? Obie nazwy wciąż są równoprawne
Hala Ludowa czy Hala Stulecia? Obie nazwy wciąż są równoprawne Tomasz Hołod
Obowiązująca od kilku dni ustawa dekomunizacyjna nie wymusi oficjalnej zmiany nazwy wrocławskiej Hali Ludowej na Halę Stulecia. Wciąż zamiennie można będzie korzystać z obu nazw. - Moim zdaniem bardziej historycznie obciążona jest nazwa Hala Stulecia. Dlatego, jeżeli miałbym wybierać, zostałbym przy nazwie Hala Ludowa - mówi historyk, prof. Krzysztof Kawalec, który jest jednocześnie dyrektorem wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. To właśnie IPN ma opiniować konieczność zmiany nazw ulic i obiektów w związku z ustawą dekomunizacyjną.

Obowiązująca od kilku dni ustawa wymusza na samorządach zmiany nazw ulic, placów, parków czy obiektów jeśli nawiązują one do poprzedniego systemu. Wczoraj wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak ogłosił, że na Dolnym Śląsku samorządy będą musiały zmienić nazwy ponad stu ulic. We Wrocławiu chodzi m.in. o ulicę Berlinga, 9 Maja czy Armii Ludowej.

Zobacz też: Te nazwy wrocławskich ulic muszą zostać zmienione

A co z Halą Ludową? Formalnie wciąż ma ona dwie zamienne nazwy - można nazywać ją także Halą Stulecia.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wielokrotnie zastrzegał, że nie będzie żadnego oficjalnego dokumentu, który nakazywałby stosowanie jednej z tych nazw. - Nazwa Hala Stulecia została odkurzona ze względu na wpisanie na listę UNESCO. Ale ja nie mam pretensji, jeżeli ktoś mówi Hala Ludowa. Ważne, że desygnat tych nazw jest rozpoznawalny. Piękny, zabytkowy obiekt. Symbol Wrocławia. W przypadku tej nazwy zdecyduje zwyczaj. Każdy dekret spowodowałby wojnę, a ona nikomu nie jest przecież potrzebna - tak już w 2010 roku na łamach "Gazety Wrocławskiej" mówił Dutkiewicz. To stanowisko miasta jest aktualne do dziś.

Nazwa Hala Stulecia funkcjonowała przed wojną, miasto wróciło do niej w 2006 roku - pod taką nazwą obiekt wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Skąd ta zmiana? Urzędnicy tłumaczyli, że właśnie taka nazwa funkcjonuje w międzynarodowych publikacjach naukowych poświęconych historii architektury XX wieku. Dlatego więc choć w Polsce budynek znany była jako Hala Ludowa, na światową listę wpisano go jako Hala Stulecia.

Co jednak ciekawe, do dziś zarządzająca obiektem miejska spółka nosi nazwę Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa.

Czy wprowadzona w 1945 roku nazwa Hala Ludowa powinna zostać teraz zniesiona na podstawie nowej ustawy dekomunizacyjnej? Niektórym kojarzy się przecież z Polską Ludową.

- W nazwie Hala Ludowa drugi człon pochodzi od słowa lud. Jest ono słowem o konotacjach demokratycznych i na pewno nie narusza ustawy dekomunizacyjnej - uważa prof. Krzysztof Kawalec, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN, zastrzegając że w tej sprawie nie chce wypowiadać się jako urzędnik, tylko jako historyk. - Hala Stulecia to tłumaczenie oryginalnej niemieckiej nazwy, którą nadano z okazji setnej rocznicy bitwy pod Lipskiem (tzw. Bitwy Narodów). Nazwa ta jest pomnikiem militaryzmu pruskiego – mówi prof. Krzysztof Kawalec. - Moim zdaniem bardziej zatem historycznie obciążona jest nazwa Hala Stulecia, dlatego, jeżeli miałbym wybierać zostałbym przy nazwie Hala Ludowa - dodaje profesor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska