Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy nauczą się tworzyć treści dla osób z niepełnosprawnościami. Szkolenia poprowadzą eksperci z Politechniki

Maciej Rajfur
To pierwsza tura szkoleń, która obejmie 128 pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Zdjęcie ilustracyjne
To pierwsza tura szkoleń, która obejmie 128 pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Politechnika Wrocławska przeszkoli pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w zakresie tworzenia dokumentów dostępnych dla osób z różnymi ograniczeniami.

Dostępność cyfrowa to cecha, która pozwala osobom niepełnosprawnym (przede wszystkim niewidomym, niesłyszącym, słabowidzącym i posiadającym ograniczone zdolności motoryczne) na możliwie najłatwiejsze zapoznanie się z udostępnioną treścią.

To pierwsza tura szkoleń, która obejmie 128 pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Oferty złożyły trzy podmioty, a najlepszą okazała się ta od Politechniki Wrocławskiej.

Jaką wiedzę zdobędą urzędnicy?

Chodzi o tworzenie dostępnych dokumentów elektronicznych, redagowanie stron internetowych, umiejętne wstawianie hiperłącz i alternatyw tekstowych dla elementów graficznych. Urzędnicy zostaną przeszkoleni w logicznym układaniu treści, dobieraniu odpowiedniej kolejności informacji, by wszystko było odpowiednio dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

- Szkolenia będą realizowane przez ekspertów z Centrum Innowacji i Biznesu i Laboratorium Tyfloinformatycznego. Liczę, że przełoży się to na szybkie wdrożenie i podniesienie poziomu dostępności – mówi rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Arkadiusz Wójs.

Podkreśla, że celem politechniki, jako uczelni odpowiedzialnej społecznie, jest szerzenie wiedzy o dostępności, cyfrowe otwarcie zasobów i propagowanie innowacyjnych rozwiązań. - By każda osoba ze szczególnymi potrzebami czuła, że jest pełnoprawnym członkiem społeczności - dodaje prof. Wójs.

Urzędnicy zdobędą wiedzę na temat tworzenia dostępnych treści, pism, w tym dokumentów elektronicznych spełniających wymogi ustawy oraz umieszczania ich na stronach internetowych.

Powstanie praktyczny poradnik z zaleceniami

Dzięki temu osoby z niepełnosprawnościami będą mogły wygodnie korzystać z treści publikowanych na stronach internetowych urzędu (BIP) oraz bez problemu odczytywać pisma otrzymywane drogą elektroniczną.

Przykład? Jeśli tekst uzupełniony jest o informacje na temat struktury dokumentu — tytuł, nagłówki, akapity, odnośniki, grafiki, itp., tym lepiej czytnik ekranu może go odtworzyć. Dzięki temu osoba niewidoma lepiej zrozumie dokument czy stronę internetową.

Politechnika Wrocławska przygotuje również praktyczny poradnik z zaleceniami, jak wdrażać określonych wytyczne, które będą treścią szkolenia.

- Podejmujemy wiele działań, aby umożliwić osobom z niepełnosprawnościami niezależne życie i pełny udział we wszystkich jego sferach. To na przykład ogłoszone na początku roku konkursy dla NGO na usługi asystenckie czy Ośrodki Czasowego Pobytu. Chcemy, aby pracownicy urzędu posiadali umiejętności w zakresie tworzenia dostępnych dokumentów, aby osoby niewidzące czy słabo widzące nie miały problemu z ich odczytaniem. Brak wykluczenia, wspólne życie społeczne i zawodowe, to jeden z naszych priorytetów - podsumowuje Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska