Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z niepełnosprawnościami przygotowali świąteczne prezenty dla głuchoniemych uchodźców wojennych z Ukrainy [ZDJĘCIA, FILM]

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Świąteczne prezenty przygotowane przez niepełnosprawnych trafiły do głuchoniemych uchodźców wojennych z Ukrainy.
Świąteczne prezenty przygotowane przez niepełnosprawnych trafiły do głuchoniemych uchodźców wojennych z Ukrainy. Janusz Gajdamowicz/Arch. FECDiE
Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy z ul. Lutra od kilku tygodni codziennie robią setki kanapek, którymi częstują ukraińskich uchodźców czekających w kolejkach w Sektorze 3. Tym razem postanowili przygotować świąteczne prezenty dla głuchoniemych, którzy znaleźli schronienie właśnie w ich szkole.

- 22 marca uruchomiliśmy w naszym Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji 41 miejsc noclegowych dla niepełnosprawnych uchodźców wojennych z Ukrainy – mówi „Gazecie Wrocławskiej” Adam Kurlapski, dyrektor Całodobowej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Tęcza i Opoka” FECDiE, a zarazem koordynator głuchoniemych i niepełnosprawnych. - Już od pierwszego dnia te miejsca były sukcesywnie zajmowane i wspólnie z Urzędem Miasta, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Urzędem Wojewódzkim staraliśmy się przyjąć tych wszystkich, którzy potrzebowali takiej specjalistycznej opieki we Wrocławiu, czy na Dolnym Śląsku. Szybko okazało się, że wraz z innymi uchodźcami przybyła bardzo duża grupa osób z niepełnosprawnością słuchu i aż 35 z nich znalazło miejsce właśnie w naszym ośrodku – dodaje nauczyciel.

Jak się okazało, w Centrum przebywają najczęściej całe rodziny głuchoniemych, w tym trzynaścioro dzieci, a w organizację ich pobytu zaangażowali się pracownicy Fundacji, którzy zaadaptowali pomieszczenia, posprzątali je oraz przygotowali i pościelili łóżka. - Najmłodsze z dzieci ma osiem miesięcy, a najstarsze z nich 13 lat. Z naszej strony staramy się zaspokoić wszystkie potrzeby, które nam zgłaszają, a z drugiej chcemy zapewnić im jak najwięcej odpoczynku i psychicznego spokoju. Kiedy do nas dotarli, byli ogromne zmęczeni, co najbardziej było widać na ich twarzach. Robiło to ogromne wrażenie, a czegoś podobnego jeszcze nigdy nie widziałem. Dlatego mam nadzieję, że to, co przygotowali nasi podopieczni umili im choć trochę nadchodzące właśnie w obrządku wschodnim prawosławne Święto Paschy – opowiada Adam Kurlapski.

- W naszej szkole przysposabiającej do pracy, wielu uczniów posługuje się komunikacją alternatywną, dlatego chcemy wykorzystać obrazki, do tego aby życzyć naszym głuchoniemym gościom z Ukrainy „Wesołych Świąt Wielkiejnocy”, które właśnie obchodzą – podkreślają nauczyciele w Szkole Przysposabiającej do Pracy Fundacji Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji , którzy włączyli się do wspólnej akcji. Jak się okazuje wielką popularnością wśród uczniów cieszą się zajęcia z florystyki. - To wielka radość dla nas, że dzięki zdolnościom naszych wychowanków możemy udekorować wielkanocne stoły dla niesłyszących gości z Ukrainy – dodają pedagodzy, a sami wykonawcy tych kolorowych bukietów mówią nam z uśmiechem na twarzy: „Robimy prezenty dla dzieci z Ukrainy, które nie słyszą.”

Szkoła przygotowała także krótki filmik o akcji podopiecznych, który można zobaczyć TUTAJ:

Okazuje się, że nie ma też kłopotów z wzajemną komunikacją. Jedna z zatrudnionych w szkole nauczycielek, jest uchodźcą wojennym z Ukrainy i biegle posługuje się obydwoma językami. W obsłudze języka migowego pomaga elektroniczny translator, do którego można się połączyć poprzez internet, a tam osoba, która go obsługuje – tłumaczy już wszystko na ukraiński język migowy, różniący się od tego używanego przez głuchoniemych w Polsce. Pomocni są też sami głuchoniemi, szczególnie ci, którzy dzięki specjalnym aparatom odrobinę słyszą, a później językiem migowym, przekazują wszystko pozostałym.

- To dla nas zupełnie nowe doświadczenia i cieszy nas bardzo, że tak szybko udało nam się ze wszystkim poradzić – kontynuuje Adam Kurlapski. - Z radością patrzymy jak nasi podopieczni szybko zintegrowali się z gośćmi z Ukrainy, chętnie ze sobą spędzają czas - choćby na naszym dziedzińcu czy placu zabaw. Bawią się razem, rozgrywają mecze „w piłkarzyki”, ale też będziemy razem spędzać już drugie święta, teraz te w obrządku prawosławnym. Włączyli się do tego wszyscy nasi pracownicy i podopieczni, przygotowali drobne upominki, dekoracje stołów i smakołyki świąteczne, a to wszystko po to, aby choć troszkę poczuli się jak w domu. Dzisiaj życzę wszystkim naszym gościom z Ukrainy spokojnych i błogosławionych Świąt Wielkanocnych i przede wszystkim, aby w ich Ojczyźnie zapanował pokój i aby mogli jak najszybciej wrócić do swoich domów i swoich bliskich – dodaje dyrektor placówki „Tęcza i Opoka” na zakończenie rozmowy.

Wszystkie dane dotyczące działalności Fundacji Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji i o tym jak włączyć się do pomocy dla uchodźców z Ukrainy, znajdują się na stronie internetowej spp.diakonia.pl.

O tym jak niepełnosprawni pomagają uchodźcom wojennym z Ukrainy pisaliśmy TUTAJ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska