Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy lata terapii CAR-T we Wrocławiu. 22 małych pacjentów, chorujących na ostrą białaczkę, otrzymało szansę na nowe życie

Karolina Kwiatek
Karolina Kwiatek
Terapia daje szansę na wyzdrowienie wielu pacjentom, dla których wyczerpały się wszystkie inne opcje terapeutyczne.
Terapia daje szansę na wyzdrowienie wielu pacjentom, dla których wyczerpały się wszystkie inne opcje terapeutyczne. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu
Ostra białaczka limfoblastyczna to najczęściej występujący nowotwór u dzieci. 3 marca minęły dokładnie trzy lata od kiedy prof. Krzysztof Kałwak z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu zastosował terapię CAR-T u pierwszego pacjenta pediatrycznego w Polsce. Jak twierdzą lekarze, to właśnie dzięki niej już 22 podopiecznych wrocławskiego ośrodka otrzymało szansę na dalsze życie.

Dokładnie trzy lata temu - 3 marca 2020 roku prof. Krzysztof Kałwak, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK we Wrocławiu zastosował pionierską (na skalę krajową) terapię CAR-T. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu jest pierwszą placówką w Polsce, która zdecydowała się na zastosowanie tej terapii u dzieci.

Jego pacjentem był wówczas 11-letni Olek, który dzisiaj ma się znakomicie, choć jeszcze kilka lat temu chłopiec cierpiał przez powikłania po chemioterapii, której stosowanie miało mu pomóc w kilkuletniej walce z białaczką. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule zamieszczonym poniżej.

- Jest to najbardziej zaawansowana i technologicznie przełomowa forma immunoterapii, która wykorzystuje własne siły odpornościowe pacjenta do walki z nowotworem i daje szansę na wyzdrowienie tym, dla których wyczerpały się wszystkie inne opcje terapeutyczne, a dotychczasowe sposoby leczenia zawiodły - mówi Iwona Gałązka z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu.

Terapia dostępna na szerszą skalę

W ciągu trzech lat 22 pacjentów pediatrycznych, których stan był określany jako "bez nadziei", przystąpiło do leczenia za pomocą terapii CAR-T. Dzięki temu aż 18 z nich udało się wygrać z chorobą. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu utrzymuje 81% wskaźnik prawdopodobieństwa całkowitego przeżycia dzieci, u których zastosowano tę metodę leczenia.

Do końca marca prof. Krzysztof Kałwak zaplanował włączenie terapii CAR-T u kolejnych sześciu pacjentów, z czego pierwsi trzej będą mogli z niej skorzystać już w następnym tygodniu (6-10 marca).

Przypominamy, że od września 2021 roku leczenie terapią CAR-T jest finansowane przez NFZ. Refundacja dotyczy terapii stosowanej u pacjentów z oporną/nawrotową ostrą białaczką limfoblastyczną u osób do 25. roku życia. Pisaliśmy o tym w poniższym artykule.

PRZECZYTAJ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska