Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Trwa konkurs na wygląd parku Henrykowskiego. Będzie też muzeum?

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Tutaj powstanie park Henrykowski
Tutaj powstanie park Henrykowski facebook.pl/Park HENRYKOWSKI - #KolejNaZieleń
Pomysł utworzenia na południu Wrocławia kolejnej enklawy zieleni bardzo spodobał się mieszkańcom. W ubiegłorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego na ten projekt głosowało ponad 6,3 tys. osób. W grudniu 2019 roku odbyły się konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania terenu. Teraz przyszedł czas na konkrety - zaprojektowanie koncepcji przyszłego parku. Konkurs potrwa do połowy czerwca.

W pierwszym etapie tworzenia parku Henrykowskiego zagospodarowane ma zostać 5 hektarów terenu przy Osiedlu Henrykowskim na północ od ulic Jesionowej, Henrykowskiej, Pięknej i Sernickiej, a docelowo ma być to 12 ha. Planowana obecnie inwestycja będzie kosztować 2 mln zł. Pieniądze zostały na ten cel zarezerwowane w WBO 2019.

Pod koniec ubiegłego roku mieszkańcy mogli wypowiedzieć się co konkretnych rozwiązań, jakie znajdą zastosowanie podczas powstawania parku m.in. wyglądu układu komunikacyjnego, utworzenia stref wejściowych, zamontowania ławek, otwarcia terenu na osiedle, zabezpieczenia górki i bocznicy kolejowej położonej nieopodal.

Głosy mieszkańców, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych, muszą znaleźć się teraz w projektach sporządzonych przez architektów w ramach, ogłoszonego przez Zarząd Zieleni Miejskiej, konkursu na koncepcję zagospodarowania terenu. Należy uwzględnić jak największą liczbę rekomendacji, ale też zachować spójność terenu.

Mieszkańcy są zdania, że przyszły park powinien nawiązywać do industrialnego charakteru tego terenu. Jest on jednak bardzo zdegradowany. Prace będzie trzeba rozpocząć więc od sprzątania całego obszaru. Być może stanie się to w przyszłym roku. W drugiej kolejności wykonawcy przystąpią do sadzenia zieleni.

Konkurs z nagrodami

Dla najlepszych pomysłów na zagospodarowanie parku przewidziano nagrody. Za I miejsce projektanci otrzymają 20 tys. zł, za II miejsce - 15 tys. zł, a za III miejsce - 10 tys. zł. Przynajmniej dwóch finalistów zostanie także zaproszonych do negocjacji na opracowanie dokumentacji projektowej. Termin zgłoszeń mija 15 czerwca o godzinie 12.00. Architekci na wykonanie projektu będą mieli czas do 26 września.

Muzeum Kolejnictwa w pobliżu parku Henrykowskiego?

Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu chciałby, aby w pobliżu przyszłego parku Henrykowskiego powstała siedziba Dolnośląskiego Społecznego Muzeum Kolejnictwa. Są to nieużytkowane już dziś tereny służące obrządzaniu parowozów. Muzeum świetnie wpisywałoby się w charakter okolicy i współgrało z samym parkiem. Społecznicy wystosowali w tej sprawie petycję do premiera Mateusza Morawieckiego. Można ją podpisać tutaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska