Tragedia na przejeździe kolejowym pod Wrocławiem. Nie żyje 5 osób (ZDJĘCIA)

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Tragiczny w skutkach wypadek na przejeździe kolejowym pod Wrocławiem. W zderzeniu pociągu z samochodem osobowym marki Citroen zginęło pięciu mężczyzn.

AKTUALIZACJA, niedziela godz. 9.00
Policja nie podaje oficjalnie informacji o wieku oraz miejscu zamieszkania osób, które zginęły. Asp. szt. Łukasz Dutkowiak z zespołu prasowego komendy miejskiej policji we Wrocławiu tłumaczy, że nie wszystkie ciała ofiar wypadku zostały już zidentyfikowane przez rodziny. Decyzją prokuratora ciała trafiły do Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu. Można wstępnie powiedzieć, że zginęli młodzi mężczyźni.

Do makabrycznego wypadku doszło około godziny 19 na lokalnej drodze pomiędzy Nowa Wsią Kącką a wsią Sokolniki. Na przejeździe kolejowym pomiędzy miejscowościami, pociąg zderzył się z samochodem osobowym citroen. Autem podróżowało pięciu mężczyzn, mieszkańców okolicznych wiosek. Żaden z jadących citroenem nie przeżył tragicznego wypadku.

AKTUALIZACJA, godz. 22.35
Na miejscu wypadku sprawdzono sygnalizację świetlną przed przejazdem. Jest sprawna. Czy zadziałała tuż przed wypadkiem? Wszystko na to wskazuje, choć pewność będziemy mieli po zakończeniu dochodzenia w tej sprawie.

AKTUALIZACJA, godz. 22.20
Policja potwierdziła oficjalnie, że maszynista prowadzący pociąg był trzeźwy w momencie wypadku. Twierdzi, że samochód wjechał na przejazd tuż przed lokomotywą i nie miał on szans na skuteczne hamowanie.

AKTUALIZACJA, godz. 22 - informacja o ruchu pociągów od PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
O godzinie 21:30 wznowiono ruch pociągów na trasie Wrocław – Jelenia Góra, po wypadku na przejeździe kolejowo-drogowym w miejscowości Nowa Wieś Kącka. Ze wstępnych ustaleń wynika, że na przejeździe działała sygnalizacja świetlna (pulsujące czerwone światła) oraz umieszczone są znaki STOP. Komisja szczegółowo ustali okoliczności zdarzenia. Zakończona zostaje zastępcza komunikacja autobusowa. Będzie się normalizował ruch pociąg regionalnych i dalekobieżnych. O zmianach w kursowaniu pociągów informują drużyny konduktorskie w pociągach, a na stacjach i przystankach podawane są dodatkowe komunikaty.

Jak doszło do tego zdarzenia? Przejazd kolejowy znajduje się w tym miejscu na górce, droga z dwóch stron wznosi się i przekracza tory. Jest to przejazd ze znakiem stop oraz sygnalizacją świetlną, która jak wynika z relacji świadków, podczas wypadku funkcjonowała. Kierowcy muszą się w tym miejscu zatrzymać i sprawdzić czy nie nadjeżdża pociąg. Nie wiadomo dlaczego citroen znalazł się na torach tuż przed nadjeżdżającym pociągiem relacji Jelenia Góra - Luboń. Kierowca, który jechał od wsi Sokolniki w stronę Nowej Wsi Kąckiej nie zatrzymał się lub nie zauważył pociągu, to wyjaśni jeszcze szczegółowe dochodzenie.

NA ODCINKU OD KĄTÓW WROCŁAWSKICH DO IMBRAMOWIC URUCHOMIONO ZASTĘPCZĄ KOMUNIKACJĘ AUTOBUSOWĄ (SZCZEGÓŁY PONIŻEJ)

Siła uderzenia była bardzo duża. Pociąg zatrzymał się dopiero ponad 100 metrów za przejazdem kolejowym, w stronę Wrocławia. Podróżujący citroenem zginęli na miejscu. Zmiażdżony wrak auta został wyrzucony około 20-30 metrów od przejazdu, w krzaki na nasypie kolejowym. Ciała niektórych osób znajdowały się we wraku, inne przy samym przejeździe kolejowym, co wskazuje na to, że ludzie wylecieli z auta w czasie zderzenia. Nie mieli szans na przeżycie.

W TYM MIEJSCU DOSZŁO DO TEGO TRAGICZNEGO WYPADKU:

Na miejscu wypadku znajduje się 5 zastępów strażaków, policja i pogotowie ratunkowe. Czynności są prowadzone pod nadzorem prokuratora. Usuwanie skutków wypadku potrwa do późnych nocnych. Ruch na linii kolejowej Wrocław - Jelenia Góra jest wstrzymany.

W pociągu relacji Szklarska Poręba - Luboń (pod Poznaniem) podróżowało ponad 200 osób. Nikt z pasażerów nie odniósł obrażeń.

SOŁECTWO W NOWEJ WSI KĄCKIEJ TAK ŻEGNA TRAGICZNIE ZMARŁYCH MIESZKAŃCÓW NA FACEBOOKU:

Wideo

Dodaj ogłoszenie