Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tego dnia kierowcy pojadą Aleją Wielkiej Wyspy! Jest już konkretna data otwarcia tej trasy

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ostatnie szlify, ostatnie warstwy asfaltu i nareszcie można jeździć. Po 3 latach budowy, doczekaliśmy prac gwarantujących przejezdność największej inwestycji drogowej ostatniej dekady: Alei Wielkiej Wyspy. Wiemy już, kiedy dokładnie zostanie oddana do użytku. Najpierw będzie oficjalne otwarcie z pompą, a kilkanaście godzin później pojadą pierwsi kierowcy.

Jeszcze chwila i pojedziemy Aleją Wielkiej Wyspy

Rozpoczął się jeden z najważniejszych momentów końcowych prac, obejmujący skrzyżowanie Alei Wielkiej Wyspy z al. Paderewskiego oraz ul. Mickiewicza. Na al. Paderewskiego wykonawca układa pierwszą z trzech warstw masy bitumicznej. Wcześniej podbudowa została ułożona na ul. Mickiewicza, przy wlocie od centrum miasta.

- To skrzyżowanie jest miejscem newralgicznym ze względu na to, że najdłużej trwały tutaj prace związane z przebudową sieci podziemnych. Mamy tutaj bardzo skomplikowany układ sieci wodno-kanalizacyjnej, m.in. 7-metrową studnię, którą trzeba było wybudować w trudnych warunkach atmosferycznych. Wykonawca wykorzystuje teraz okno pogodowe i układa warstwę bitumiczną na tym fragmencie skrzyżowania – opisuje zakres prac Krzysztof Świercz, rzecznik prasowy Wrocławskich Inwestycji.

Przyznaje, że tak naprawdę Aleją Wielkiej Wyspy moglibyśmy jeździć już dzisiaj, brakuje jedynie wymaganych dokumentów i pozwoleń. Ale jeśli inwestycja ma mieć pełną funkcjonalność, przed jej oddaniem skrzyżowanie Paderewskiego/Mickiewicza/AWW musi zostać zrobione do końca.

- W najbliższych dniach będziemy układać drugą warstwę, czyli wiążącą. Po niej kierowcy będą mogli już jeździć. Ostatnia, najbardziej wrażliwa warstwa – ścieralna – musi zostać ułożona w bardziej odpowiednich warunkach atmosferycznych. Będzie układana wiosną 2024 r., kiedy jest cieplej i jest mniejsza wilgotność – wyjaśnia rzecznik Wrocławskich Inwestycji.

Skrzyżowanie pozwoli kierowcom w kilka minut dojechać z Wielkiej Wyspy do ul. Krakowskiej. Dzisiaj, aby pokonać taką trasę, muszą przebijać się przez centrum miasta: przez pl. Grunwaldzki, pl. Społeczny i ulicę Traugutta. Aleja Wielkiej Wyspy umożliwi także szybką podróż w przeciwnym kierunku: z Gaju, Tarnogaju i Księża na Biskupin i Sępolno.

Kiedy otwarcie Alei Wielkiej Wyspy?

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że jeśli pogoda dopisze, Aleja Wielkiej Wyspy zostanie otwarta dla kierowców w sobotę, 23 grudnia. Dzień wcześniej, w piątek (22 grudnia) zostanie zorganizowana konferencja prasowa na ten temat. Przejezdność nie oznacza końca wszystkich prac. Pomniejsze wykończeniowe będą kontynuowane do wiosny 2024 r. - m.in. dokończenie sadzenia roślin.

Przypomnijmy, że Aleja Wielkiej Wyspy to zupełnie nowa droga z dwoma mostami, która połączy ul. Krakowską i al. Armii Krajowej na Krzykach z ul. Adama Mickiewicza na Sępolnie. Ma 3,4 km długości. Prowadzi od węzła na al. Armii Krajowej, nad nowym śladem ul. Wilczej, rzeką Oławą, mostem nad ul. Międzyrzecką i rzeką Odrą, krzyżuje się z ul. Olszewskiego, Dembowskiego i kończy na skrzyżowaniu ul. Mickiewicza z al. Paderewskiego (Sępolno). Generalnym wykonawcą inwestycji, w całości finansowanej z budżetu miasta, jest konsorcjum Banimex. Koszt budowy wycenia się na ponad 234 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska