Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te popularne seriale Netflixa kręcono na Dolnym Śląsku. Niektóre już są kultowe. Poznajecie je?

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Dlaczego Legnica była nazywana Małą Moskwą? Bo to tu znajdował się największy radziecki garnizon wojskowy. Film to przepiękna historia o miłości i trudnych czasach polski powojennej
Dlaczego Legnica była nazywana Małą Moskwą? Bo to tu znajdował się największy radziecki garnizon wojskowy. Film to przepiękna historia o miłości i trudnych czasach polski powojennej archiwum Polska Press/archiwum nm
We Wrocławiu nakręcono serial "Wielka woda", chyba najgłośniejszą polską produkcję ostatnich miesięcy. Większość scen zostało nakręconych w stolicy Dolnego Śląska, ale nie tylko tam. Ekipa filmowa realizowała zdjęcia w Legnicy, m.in. na dworcu kolejowym czy na Zakaczawiu. To też nie jedyna produkcja, dla której tłem stał się nasz region. Sprawdźcie, czy znacie inne.

Spis treści

Polacy pokochali Netflixa. Rekordy popularności bije ostatnio serial Wikingowie Walhalla. To kontynuacja sagi przedstawiającej losy Wikingów. Jej premiera miała miejsce 12 stycznia 2023 roku, a w postać jednego z bohaterów wcielił się Marcin Dorociński. Zagrał Jarosława Mądrego, który był niegdyś wielkim księciem kijowskim. To nie pierwszy serial Netflixa z udziałem polskiego aktora. Wcześniej mogliśmy go zobaczyć w Gambicie królowej, gdzie przybliżył nam postać rosyjskiego szachisty pochodzącego z ZSRR.

Dolny Śląsk planem filmowym dla produkcji Netflixa. Serial "Wielka Woda"

Jednym z najbardziej komentowanych i najchętniej oglądanych seriali ostatnich miesięcy była Wielka woda. Serial z 2022 roku był i nadal jest wychwalany przez krytyków filmowych. Wielu z nich zgodnie twierdziło, że to jeden z najlepiej zmontowanych oraz wymyślonych polskich seriali dla Netflixa. Akcja serialu rozpoczyna się w momencie, kiedy główna bohaterka Jaśmina Tremmer (hydrolożka) pojawia się we Wrocławiu, żeby zareagować na zagrożenie powodziowe z 1997 roku.

O tym, co się działo wówczas na Dolnym Śląsku wie niemal każdy mieszkaniec regionu, bo wskutek żywiołu ucierpiał wówczas nie tylko Wrocław. Powódź tysiąclecia zniszczyła również Opole i Kotlinę Kłodzką. W pomoc mieszkańcom dotkniętym tragedią zaangażowali się wtedy inni mieszkańcy z całej Polski. Ówczesny rząd był krytykowany za brak prospołecznej postawy oraz brak odpowiednich działań, które miałyby przeciwdziałać skutkom powodzi.

"Królowa" z Andrzejem Sewerynem powstała we Wrocławiu, Nowej Rudzie i Gryfowie Śląskim

Serial Królowa miał swoją premierę 23 czerwca 2022 roku. Andrzej Seweryn wcielił się w rolę znanego we Francji krawca, który wiele lat wcześniej opuścił Polskę i na stałe zamieszkał w Paryżu. Miał nigdy nie wrócić do kraju, ale zdecydował się na to po otrzymaniu listu od swojej wnuczki. Greiff-Werke, który dawniej był zakładem odzieżowym w Gryfowie Śląskim posłużył twórcom serialu do nakręcenia scen w kopalni. Tłem były też ulice Nowej Rudy. Tą z kolei widzowie mogli zobaczyć z bliska dzięki Pokotowi Agnieszki Holland.

Jak dojechać do dawnej fabryki Greiff-Werke w Gryfowie Śląskim? Mapa dojazdu

Jakie inne seriale Netflixa (i nie tylko) kręcono we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku? Zobaczcie w galerii.

Nie przeocz

Zobacz także

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska