Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te niebieskie granulki są śmiertelnym zagrożeniem dla twojego pupila. Niestety nie ma na nie antidotum

Karolina Kwiatek
Karolina Kwiatek
Jak przestrzegają wolontariusze z wrocławskiej Ekostraży, na metaldehyd nie ma odtrutki.
Jak przestrzegają wolontariusze z wrocławskiej Ekostraży, na metaldehyd nie ma odtrutki. Gazeta Wroclawska Piotr Krzyzanowski/Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Są małe i trudnie do zauważenia na pierwszy rzut oka, a mogą spowodować prawdziwe spustoszenie w organizmach naszych czworonożnych podopiecznych. Mowa o niebieskich granulkach, które zawierają metaldehyd. Substancję stosuje się jako trutkę na ślimaki. Jak ostrzega wrocławska Ekostraż, niestety nie ma na nią antidotum. Jakie są pierwsze objawy zatrucia?

Każdego roku na prywatnych ogródkach działkowych, ale niestety także na publicznych trawnikach, wciąż zdarza się wykładanie trutki na ślimaki, zawierającej metaldehyd - alarmuje wrocławska Ekostraż.

Substancja jest niezwykle niebezpieczna zarówno dla niechcianych mięczaków, jak i zwierząt domowych. Jak ostrzegają wolontariusze, do niebieskich granulek dodawane są uwielbiane przez psy substancje smakowe, które skutecznie przyciągają naszych pupili.

Niebieskie granulki są śmiertelnie niebezpieczne dla zwierząt.
Niebieskie granulki są śmiertelnie niebezpieczne dla zwierząt. Ekostraż Wrocław

Okazuje się, że kontakt z tym związkiem chemicznym może okazać się tragiczny w skutkach dla czworonogów. Nie istnieje odtrutka na metaldehyd.

- Zjedzenie przez psa ślimaka, który wcześniej miał kontakt z trucizną, może być również niebezpieczne jak zjedzenie samej trutki. Dlatego spacerując z psem po miejskich trawnikach, musimy mieć oczy szeroko otwarte - przekazują wolontariusze z Ekostraży.

Dalsza część artykułu znajduje się pod wideo.

od 16 lat

Ekostraż radzi, by zwierzę, które zjadło trutkę, zostało jak najszybciej przetransportowane do lekarza weterynarii. Pierwsze objawy zatrucia mogą wystąpić zaledwie pół godziny po spożyciu substancji. Do najczęstszych z nich należą:

  • niepokój,
  • lęk,
  • drgawki,
  • ślinotok,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • oczopląs,
  • przeczulica,
  • gorączka,
  • tachykardia,
  • sinica.

- Uważajcie na swoje psy na spacerach, a we własnych ogrodach możecie sadzić rośliny odstraszające ślimaki, wtedy trutka nie będzie w ogóle Wam potrzebna - dodają wolontariusze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska