Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak zazieleni się Wzgórze Partyzantów. Co teraz dzieje się na placu remontowanego Bastionu Sakwowego?

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Jedna z wizualizacji przedstawiająca nową roślinność na Wzgórzu Partyzantów. Według zapowiedzi, remont ma zakończyć się w ostatnim kwartale 2023 r.
Jedna z wizualizacji przedstawiająca nową roślinność na Wzgórzu Partyzantów. Według zapowiedzi, remont ma zakończyć się w ostatnim kwartale 2023 r. ZIM
Remont Wzgórza Partyzantów trwa już ponad rok. Według zapowiedzi, rewitalizacja znajdującego się na nim Bastionu Sakwowego zakończy się pod koniec 2023 roku. Z inwestycji będą cieszyć się nie tylko miłośnicy zabytków, ale także zieleni. Miasto przedstawiło szczegółowy plan zazielenienia tego miejsca.

Jakie rośliny będą rosły na Wzgórzu Partyzantów?

Zarząd Inwestycji Miejskich zdecydował się na wprowadzenie roślinności w rewitalizowanym Bastionie Sakwowym w oparciu o archiwalne materiały z XIX wieku. Pozwoli to uzyskać efekt stylu rabat komponowanych. Zieleń zostanie umieszczona na placu przy fontannie, balustradzie kolumnady i balustradzie perystylu.

"Nie będzie ona dominująca, ale harmonijnie komponująca się z pięknymi zabytkowymi murami" – informuje Zarząd Inwestycji Miejskich na swoje stronie.

Na Wzgórzu Partyzantów pojawią się laurowiśnie, hortensje bukietowe, trzmieliny japońskie i cisy pospolite. Wśród kwiatów, krzewów i ziół rosnąć będą liliowce, lawenda wąskolistna, szałwia omszona, ubiorek wiecznie żywy, żurawka ogrodowa, turzyca ceglasta, tulipan różowy, hiacynt niebieskie, gaura Lindheimera. Posadzone zostanie także 11 drzew: kasztanowce czerwone i lipy drobnolistne.

Rewitalizacja Wzgórza Partyzantów. Co się tam teraz dzieje?

Znajdujący się na Wzgórzu Partyzantów Bastion jest rewitalizowany od marca 2022 r. Niedawno wykonawca prac, spółka Castellum, zakończył jedną z najważniejszych i ostatnich etapów konstrukcyjnych – betonowanie stropu pawilonowego dawnej Reduty. Pisaliśmy o tym tutaj:

Teraz trwają prace montowania systemu doprowadzającego wodę do fontanny. Następnie zostanie zainstalowana sama fontanna, która stanie na ceglanej podstawie. Prace wykonywane są pod nadzorem konserwatora zabytków.

Remont obejmuje rewaloryzację pawilonu perystylowego (dawnej Reduty), kolumnady i placu z fontanną oraz zagospodarowanie terenu. Inwestycja kosztuje około 27 mln zł, została dofinansowana z Polskiego Ładu w kwocie blisko 18,9 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska