Tak powstaje linia kolejowa Wrocław - Sobótka. Kiedy pojawią się tu pociągi? [NAJNOWSZE ZDJĘCIA]

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Remont linii kolejowej Wrocław - Sobótka, stan prac na grudzień 2020. Okolice Rogowa Sobóckiego
Remont linii kolejowej Wrocław - Sobótka, stan prac na grudzień 2020. Okolice Rogowa Sobóckiego Jerzy Wójcik
Udostępnij:
Jeśli wszystko pójdzie z planem, dokładnie za rok pojedziemy pociągiem z Wrocławia przez Sobótkę do Świdnicy. Grudzień 2021 roku to na dziś realna data uruchomienia pociągów na odnowionej linii, choć prace zakończą się tam wcześniej, bo zgodnie z umową z końcem lipca 2021 roku. Sprawdziliśmy jak przebiega inwestycja wykonywana przez konsorcjum firm: Schweerbau GmbH – lider i SBM sp. z o.o.

Linia kolejowa nr 285 z Wrocławia do Świdnicy przez Sobótkę liczy niespełna 60 kilometrów. Z Dworca Głównego biegnie w kierunku stacji Wrocław Brochów, a następnie rozgałęzia się na wysokości estakady obwodnicy śródmiejskiej na ul. Krakowskiej i przez 16 przystanków po drodze prowadzi do stacji Świdnica Miasto. Ruch osobowy zlikwidowano na niej w 2000 roku, a z ograniczeniami utrzymywany był ruch towarowi niezbędny do wywozu kruszywa z kamieniołomów w okolicach Sobótki.

ZOBACZ TEŻ:

Zdjęcia przejazdu z drona - Wysoko w Kątach - www.facebook.com/Wysoko-w-Kątach-197581737675310/

Pociąg dojechał do Sobótki. Kiedy regularne kursy? [ZDJĘCIA]

Trwają prace przy odbudowie linii Wrocław - Sobótka - Świdnica

Od końca 2018 roku trwa remont, a właściwie gruntowna przebudowa tej linii. Ze starej infrastruktury nie było czego ratować. Usuwane są stare szyny i podkłady, wzmacniane tzw. podtorze oraz gruntownie odnawiane obiekty inżynieryjne, mosty czy przepusty. Dopiero wtedy układane są nowe tory. Te leżą już w całości na odcinku z Sobótki do Świdnicy, a wykonawca prac od połowy tego roku pracuje na odcinku Wrocław - Sobótka.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z REMONTOWANEGO ODCINKA WROCŁAW - SOBÓTKA

Remont linii kolejowej Wrocław - Sobótka, stan prac na grudzień 2020. Okolice Rogowa Sobóckiego

Tak powstaje linia kolejowa Wrocław - Sobótka. Kiedy pojawią...

Prace postępują od strony Sobótki w kierunku Wrocławia, choć i w samym mieście w wielu miejscach na południowych osiedlach widać już robotników i postępy prac, m.in. w rejonie al. Karkonoskiej (most kolejowy na Ślęzie), na Partynicach czy Jagodnie. Odwiedziliśmy te miejsca, a stan zaawansowania robót można zobaczyć na zdjęciach w galerii.

Most nad Ślęza dopiero wyremontowany, a już zniszczony!

Niestety, z powodu chuligańskich wybryków, są miejsca, gdzie wykonawca musi włożyć więcej pracy niż przewidywał. Tak jak np. na moście nad Ślęzą w sąsiedztwie al. Karkonoskiej i wyjazdu z Wrocławia w kierunku Bielan Wrocławskich. Choć główne prace przy odnowieniu tej przeprawy zostały już zakończone, to teraz trzeba jeszcze tam wrócić i posprzątać po graficiarzach, którzy zabrudzili most swoimi bazgrołami.

ZOBACZ TAKŻE:

Śnieg na święta 2020? To całkiem prawdopodobne. Pojawiły się już tzw. średnioterminowe prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Obejmują one okres świąteczny i wskazują na to, że dotychczasowe głosy o ochłodzeniu i możliwych opadach śniegu na święta wcale nie były przesadzone. Sprawdziliśmy jak to wygląda od Wigilii dzień po dniu na Wrocławia i naszego regionu. ZOBACZCIE WIĘCEJ NA SZCZEGÓŁOWYCH MAPACH. PRZEJDŹCIE DO PROGNOZ NA KOLEJNE DNI PRZY POMOCY STRZAŁEK LUB GESTÓW NA EKRANIE SMARTFONA.

Prognoza IMGW na święta dzień po dniu. Śnieg jak najbardziej...

Wrocław na przełomie wieków. Tak wyglądało miasto w latach 90-tych oraz na początku XXI wieku.

Wrocław na przełomie wieków. 200 zdjęć z miasta, którego już...

Mająca rozpocząć się po świętach narodowa kwarantanna to nie koniec. Premier Mateusz Morawiecki już zapowiada dalej idące ograniczenia. Mają dotyczyć m.in. ograniczeń w przemieszczaniu się. I to surowszych niż te, jakie obowiązywały wiosną.- Chciałbym bardzo mocno zaapelować, by zachowywać się tak, jakby była godzina policyjna - zwrócił się do Polaków premier Mateusz Morawiecki. - Tak jakby obowiązywały jeszcze dalej idące ograniczenia. Także w przemieszczaniu się - podkreślił. W rozmowie z Wirtualną Polską szef rządu zdradził, że trwają polityczne ustalenia dotyczące nowych przepisów ograniczających poruszanie się. W tych rozmowach uczestniczy także prezydent Andrzej Duda. Morawiecki dał do zrozumienia, że może chodzić właśnie o godzinę policyjną, która - w związku z pandemią koronawirusa - obowiązuje już np. we Francji. Jaki kolejne ograniczenia planuje rząd? Czy w Polsce zostanie ogłoszona godzina policyjna? Co z zapowiadanym powrotem dzieci do szkół? Zobacz na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.Przejdź do kolejnego slajdu ---

Morawiecki: Zachowujmy się tak, jakby była godzina policyjna

Między innymi z tego powodu wykonawca zdecydował, że prace przy samych peronach i przystankach kolejowych zostaną przeprowadzone w ostatniej fazie, by bezmyślni wandale nie zdążyli dać o sobie znać przed wznowieniem ruchu. 31 lipca 2021 to oficjalny termin zakończenia robót i wykonawca robi wszystko, by go dochować. Kolejnych kilka miesięcy mogą zająć niezbędne formalności i być może późną jesienią albo już zimą przyszłego roku po ponad 20 latach znów z Wrocławia do Świdnicy przez Sobótkę pojedzie pociąg osobowy.

Przystanki na odnawianej linii kolejowej Wrocław Główny - Sobótka - Świdnica Miasto:

 • Wrocław Wojszyce
 • Wrocław Partynice
 • Bielany Wrocławskie
 • Domasław
 • Kobierzyce
 • Wierzbice
 • Pustków Żurawski
 • Olbrachtowice
 • Rogów Sobócki
 • Sobótka
 • Sobótka Zachodnia
 • Strzelce
 • Szczepanów
 • Marcinowice
 • Pszenno
 • Świdnica Przedmieście

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie