Tak fiskus ściąga zaległy abonament RTV. Oto aktualne metody kontroli [wideo]

Małgorzata Wąsacz
Małgorzata Wąsacz

Wideo

Wezwanie do zapłaty zaległości dostaną tylko te osoby, które nie wyrejestrowały odbiorników radiowych i telewizyjnych, a przestały za nie płacić.

Jeśli zarejestrowaliśmy odbiornik, a nie płacimy, możemy się wkrótce spodziewać wezwania do zapłaty. Jeśli w ciągu siedmiu dni od otrzymania upomnienia nie uregulujemy należności, dopadnie nas urząd skarbowy. Zaległy abonament RTV fiskus może ściągać na przykład z nadpłaty podatku dochodowego, z rachunku bankowego, poprzez komornika albo z emerytury czy pensji.

Jak obliczyć zaległości abonamentowe?

Zaległość w opłatach abonamentowych składa się z należności głównej oraz odsetek za zwłokę, które naliczane są na dzień dokonania wpłaty RTV.

Nie przegap

W przypadku opóźnienia w uiszczaniu opłaty abonamentowej, naliczane są odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych w rozumieniu Ustawy z 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 i Nr 65 poz.727). Zgodnie z art. 56 Ordynacji Podatkowej, wysokość stawki odsetek za zwłokę wynosi 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalonej zgodnie z przepisami o NBP, którą ogłasza minister właściwy do spraw finansów w drodze obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej "Monitor Polski".

W przypadku wysłanego upomnienia trzeba dodatkowo doliczyć koszty upomnienia, które wynoszą 11,60 zł. Wysokość należnych odsetek podatkowych na dany dzień od kwoty zadłużenia za dany okres można ustalić za pomocą kalkulatora dostępnego na stronie internetowej Poczty Polskiej S.A.

Kiedy przedawnia się dług z tytułu abonamentu RTV?

Zaległe zobowiązania z tytułu RTV przedawniają się w tym samym okresie, co należności podatkowe, czyli wraz z upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności.

Tak więc pod koniec 2021 roku przedawnią się zaległości naliczone od początku 2016 roku, a pod koniec 2020 roku przedawniły się zaległości od początku 2015 roku.

Materiał oryginalny: Tak fiskus ściąga zaległy abonament RTV. Oto aktualne metody kontroli [wideo] - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie