MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czas zapłacić podatek rolny: termin I raty za 2024 rok. Rolnicy dostają nakazy płatnicze i niektórzy łapią się za głowę

Agata Wodzień-Nowak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Mam do zapłacenia 21 proc. więcej, pisze rolnik z województwa świętokrzyskiego, inny ze Śląskiego podaje, że podwyżka sięga nawet 30 proc. Wiele gmin obniżyło średnią cenę żyta, która według danych GUS na 11 minionych kwartałów była wyjątkowo wysoka. Mimo tych gminnych obniżek podstawy do wyliczenia podatku, stawka wynikająca z nakazu płatniczego czasem i tak jest wyższa.

Spis treści

Rolnicy płacą podatek rolny kwartalnie, w 4 ratach do: 15 marca, 15 maja, 15 września 15 listopada. Rolnicy, którzy dostali informację z gminy o wymiarze podatku, przeliczają, o ile procentowo lub kwotowo w przybliżeniu zmieni się ich opłata.

Gmina przysyła rolnikowi decyzję o wysokości podatku. Radni mogą obniżyć podstawę, czyli średnią cenę żyta podaną przez GUS, do wyliczenia opłaty.
Gmina przysyła rolnikowi decyzję o wysokości podatku. Radni mogą obniżyć podstawę, czyli średnią cenę żyta podaną przez GUS, do wyliczenia opłaty. pixabay.com/Hornet_Pictures

Od czego zależy stawka podatku rolnego w Polsce?

Kwota podatku rolnego zależy od 2 elementów. Pierwszym jest średnia cena skupu żyta. Jest ustalana na podstawie danych z 11 kwartałów poprzedzających rok podatkowy. Informację o cenie publikuje Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Drugi czynnik decydujący o stawce podatku, jaką musi zapłacić rolnik, stanowią grunty gospodarstwa rolnego. Podatek wynosi równowartość 2,5 kwintali żyta za hektar przeliczeniowy (grunty gospodarstwa rolnego). W przypadku pozostałych gruntów rolnych podatek jest dwukrotnie wyższy i wynosi równowartość 5 kwintali żyta za hektar przeliczeniowy.

Zgodnie z komunikatem Prezesa GUS z października 2023 roku, w którym cenę żyta określono na 89,63 zł za 1 dt, stawka podatku rolnego:

 • za hektar przeliczeniowy wyniesie 224,08 zł,
 • a za hektar pozostałych gruntów 448,15 zł.

Zatem stawki podatku rolnego w 2024 roku wyraźnie wzrosną w porównaniu z 2023 rokiem. Dla gruntów gospodarstwa rolnego podwyżka wyniesie 38,95 zł za hektar przeliczeniowy, a dla pozostałych gruntów rolnych urośnie o 77,80 zł.

Gminy mogą obniżyć podatek rolny 2024 i korzystają z tej opcji

Mimo wzrostu stawek, gminy mają możliwość ich obniżenia na swoim terenie i część z nich to robi. Niekiedy mimo obniżenia górnej granicy, podatek i tak jest wyższy od tego sprzed roku.

Gmina Rokitno w województwie lubelskim przyjęła, że podatek rolny zostanie obniżony wobec średniej ceny żyta ogłoszonej przez GUS, zatem z kwoty 89,63 zł za 1 dt do kwoty 70,00 zł za 1 dt. Rok wcześniej była do obniżka z kwoty 74,05 zł/dt do 65,00 zł/dt.

Radni Gminy Kraśnik (również województwo lubelskie) uchwalili zdecydowaną obniżkę z 89,63 do 42 zł za dt. Ustalona w ten sposób cena żyta, stanowi podstawę do obliczenia podatku rolnego na 2024 r., która wyniesie:

 • 105,00 zł z 1 ha przeliczeniowego w gospodarstwach
 • 210,00 zł z 1 ha fizycznego użytków rolnych niestanowiących gospodarstw rolnych.

Gmina Raszyn (województwo mazowieckie) także zdecydowanie obniżyła podstawę do wyliczenia podatku rolnego, przyjmując średnią cenę żyta na poziomie 34 zł zamiast 89,63 zł za 1dt. W związku z powyższym stawki podatku rolnego na 2024 rok wyniosą:

 • od 1 ha przelicz. gruntów gospodarstw rolnych – 2,5 q x 34,00 zł = 85,00 zł,
 • od 1 ha fizycznego pozostałych gruntów – 5,0 q x 34,00 zł = 170,00 zł.

Rolnicy podają, jakie podwyżki podatku rolnego wynikają z nakazów płatniczych

- Dostałem nakaz płatniczy i złapałem się za głowę - pisze mieszkaniec gminy Chojnice w województwie pomorskim. Radni zdecydowali się tu obniżyć średnią cenę skupu żyta z kwoty 89,63 zł do kwoty 75,00 zł za 1 dt. Za hektar przeliczeniowy trzeba zatem zapłacić 187,5 zł, a pozostałe grunty rolne 375 zł.

Mimo obniżki opłata jest wyższa od tej przed rokiem. Przypomnijmy, że w poprzednim roku podstawą w gminie Chojnice była cena żyta obniżona do 60,00 zł za 1 kwintal.

Rolnicy wymieniają się w mediach społecznościowych informacją o wymiarze podatku rolnego w 2024 roku. Jeden z uczestników takiej dyskusji wskazuje województwo opolskie, powiat głubczycki, podatek 20 proc. do góry. Inny: w mojej gminie na Podlasiu obniżka o około 12 proc. W 2023 było 185,13 zł. Natomiast w 2024 162,50 zł/ha przeliczeniowy.

Kolejne komentarze rolników ze wskazaniem zmian w naliczonym im podatku:

 • Świętokrzyskie, gmina Krasocin podwyżka podatku rolnego o 21 proc.
 • Lubuskie, powiat zielonogórski: więcej o prawie 100 zł na kwartał
 • Mazowieckie. Rolnik z gminy Słupno komentuje, że u niego podwyżki nie ma.
 • Mieszkaniec powiatu płockiego podaje, że z nakazu płatniczego wynika około 140 zł więcej na ratę, gdzieś w połowie skali podwyżek.
 • Wielkopolskie, gmina Stęszew około 10 proc. podwyżki.
 • Gospodarz z Mazowieckiego: U mnie obniżka. Raptem kilka złotych na hektarze taniej.
 • Łódzkie, rolnik z gminy Błaszki pisze, że ma do zapłacenia 200 zł więcej na racie.
 • Rolnik z powiatu częstochowskiego deklaruje 30 proc. podwyżki.

Zmiana sumy podatku do zapłacenia może wynikać również ze zmiany powierzchni gospodarstwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czas zapłacić podatek rolny: termin I raty za 2024 rok. Rolnicy dostają nakazy płatnicze i niektórzy łapią się za głowę - Strefa Agro

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska