Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak dziś wygląda dawny dom Oppenheimów. Ma tętnić życiem [ZDJĘCIA]

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Tak dziś wygląda dawny Dom Oppenheimów
Tak dziś wygląda dawny Dom Oppenheimów Kinga Czernichowska, Polska Press
W piątek w barokowej kamienicy w sercu miasta otwiera się OP ENHEIM. Dawna siedziba słynnej bankierskiej rodziny będzie tętnić kulturalnym życiem. Zobacz, jak dziś wygląda historyczna kamienica, znajdująca się przy placu Solnym 4.

Zobacz też: Tak wyglądały prace w dawnym domu Oppenheimów [ZDJĘCIA]

Na otwarcie Domu Dla Kultury OP ENHEIM zobaczymy wystawę pt. "1/1/1/1/1" autorstwa Mirosława Bałki. Ekspozycja składa się z czterech neonów, przedstawiających napis "ojczyzna" w czterech językach: po polsku, po niemiecku, po hebrajsku i po łacinie. W najbliższy weekend wystawie towarzyszyć będą spotkanie autorskie, wykład Piotra J. Fereńskiego oraz koncert rezydującej w Berlinie artystki Jasmine Guffond. Koncert odbędzie się w sobotę, 20 października, o godz. 15.00.

- Neony używa się zwykle w kontekście reklamowym. Mam wrażenie, że słowo ojczyzna zostało w świecie polityki sprowadzone do reklamy. My pochylamy się właśnie nad tym, co naprawdę oznacza słowo "ojczyzna". Warto się nad tym zastanowić, zwłaszcza w kontekście najbliższych wyborów samorządowych - mówi Mirosław Bałka.

Kamienica przy placu Solnym 4 ma bogatą historię, sięgającą XIII wieku. W 1810 roku stała się domem słynnej bankierskiej rodziny Oppenheimów. Kupił go wtedy Heymann Oppenheim. Najpierw mieścił się tu bank, a potem kamienica pełniła również funkcję centrum życia wrocławskiej społeczności żydowskiej - przez ponad 40 lat na parterze mieścił się sklep obuwniczy rodziny Herz z międzynarodową sprzedażą wysyłkową (stąd obecna nazwa wielofunkcyjnej sali na poddaszu budynku).

- Ta kamienica skrywa ludzkie dramaty. Mamy na przykład zachowany list, w którym Steffi Herz pisze do swojej wnuczki: "Dziecko, życzę ci wszystkiego najlepszego, nigdy więcej się nie zobaczymy". Później Steffi Herz została zamordowana - opowiada Viola Wojnowski, mecenas OP ENHEIM, która wcześniej zajmowała się budową niewielkich centrów handlowych. Jednak jej zamiłowanie do zabytków zwyciężyło i dziś dom OP ENHEIM rozpoczyna swoją działalność.

Weekend inauguracyjny OP ENHEIM potrwa do 21 października. W tych dniach wstęp na wystawę jest wolny. Później ceny biletów wynosić będą odpowiednio 3 (bilet ulgowy) i 5 zł (bilet normalny). Dostępne będą również bilety grupowe i rodzinne. W Domu Dla Kultury OP ENHEIM organizowane będą koncerty muzyki klasycznej, spotkania autorskie i wystawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska